Čo si myslia o študentoch: vrátnik z ŠD Zobor

Vrátnici − zvyčajne sú to prví ľudia, ktorých stretneme, ak niekam prídeme. Obzvlášť na pôde univerzity s nimi prichádzame do kontaktu neustále. Či už je to v jednotlivých univerzitných budovách, alebo na internátoch.

Niektorí z nás možno vrátnikov ignorujú, iní ich vnímajú ako neoddeliteľnú súčasť chodu rôznych inštitúcií. Ako nás vnímajú a čo si o nás myslia? Majú nám vôbec čo povedať? Prinášame vám pohľad vrátnika z ŠD Zobor.

Koho si predstavujete pod pojmom študent?

Som zamestnaný ako vrátnik, ťažko by sa mi hodnotilo niekoho ako študenta, keď nie som profesor. Avšak pod týmto pojmom si
predstavím študenta UKF a všeobecne človeka navštevujúceho vysokú alebo strednú školu.

Ako často prichádzate do kontaktu so študentmi?

Dá sa povedať, že denne. Pracujem v nepretržitej prevádzke, takže so študentmi bývajúcimi na internáte sa stretávam každý deň, odhliadnuc od nejakých voľných dní.

Vnímate študentov ako celistvú komunitu alebo ich delíte na nejaké skupiny?

Asi ich skôr vnímam ako celistvú komunitu. Ak by som ich mal z pohľadu vrátnika deliť na skupiny, tak by som ich triedil na študentov, ktorí chcú niečo dokázať, a na tých, ktorí navštevujú vysokú školu len preto, aby mali nejaký titul. A ak by som ich mal deliť z hľadiska ich správania, tak sú to lajdáci a tí, ktorí to myslia vážne. Potom je tu skupina ľahkovážnych.

Čo si všímate na študentoch najviac?

V každom prípade je to správanie a schopnosť komunikovať. Ja so študentmi možno komunikujem len minimálne. Ľudia za mnou chodia, len ak si chcú niečo požičať. Dôležité ale je, aby sa človek vedel slušne vyjadrovať a aby sa správal normálne.

Čo si myslíte, že študenti robia vo svojom voľnom čase?

Veľa študentov sa učí, pretože sú vyťažení učivom. Mnoho študentov pracuje, to je ďalšia komunita, ktorú uznávam. A veľa je tých, ktorí úplne preflákajú voľný čas. A premárnia ho tým najnevhodnejším spôsobom, čiže ho prepijú.

Aký je váš najvtipnejší zážitok so študentmi?

Vtipnú historku mám s jedným chalanom. Po desiatej sú na internátoch zatvorené vchody. Raz chcel ísť chlapec takto neskoro večer von a snažil sa otvoriť dvere ISIC-om. Asi po polhodine otvárania ma prišiel poprosiť, aby som mu pomohol, vraj mu nefunguje ISIC. Nakoniec sa zistilo, že sa dvere snažil otvoriť bankomatovou kartou.

Čo by ste na študentoch zmenili?

Veľmi často si študenti zo mňa robia srandu. Pár ľudí ma berie ako úplne zbytočného človeka, ktorý by tu vôbec nemusel byť. Niektorí si možno vážia moju robotu, lebo čakajú, že sa na mňa ako na vrátnika môžu spoľahnúť, keď budú potrebovať pomoc.

Študenti by podľa mňa mali byť zodpovednejší, sami k sebe a možno aj k iným ľuďom. Mali by uvažovať nad tým, že raz budú robiť niečo dôležité a niekto im odovzdáva potrebné informácie, tak by to mali aj slušnou formou prijať. Čiže elementárna slušnosť a zodpovednosť je základ.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.