Nosenie tašiek cez plece môže spôsobiť problémy s chrbticou. Zdravším variantom sú ruksaky

Existujú dva typy študentov. Takí, ktorým stačí jedno pero a kúsok papiera. A potom sú tu tí, ktorí nosia do školy tašku plnú kníh a zošitov. Ak sa radíte do druhej skupiny, vedzte, že nosenie ťažkej tašky môže priniesť množstvo zdravotných problémov.

Čo zvykne nosiť študent v taške?

Silvester:  „Do školy nosím športové vrecko, kde mám vždy zošity, ktoré v daný deň potrebujem na výučbu, peračník, peňaženku, mobil, slúchadlá a vodu. Celková hmotnosť mojej tašky sa pohybuje okolo troch kilogramov.“

Marek: „Bežne nosím pero, zošity, tablet a vodu. Váha môjho ruksaku je zhruba jeden kilogram, čo sa mi zdá celkom málo. Aspoň nezaťažujem svoju chrbticu.“

Janka:  „Vo svojej taške, ktorá je pomerne malá, nosím ťažkú peňaženku, telefón, zopár pier, jeden veľký zošit, dva diáre a pitie. Tašku nosím na ramene. V priemere váži moja taška okolo štyroch kilogramov. Niekoľkokrát som si so sebou do školy vzala aj notebook, no zdalo sa mi to príliš ťažké.“

Liliana:  „Nosím malý látkový vak, ktorý neváži ani jeden kilogram. Mám v ňom dve perá a jeden malý zošit. Nenosím väčší práve preto, aby som nevláčila ďalšie zbytočné veci.“

Matej: „Do školy nosím len to, čo sa mi vojde do vreciek na bunde, a to pero a papier. Kým nemusím, tak ruksak nenosím, pretože ma zbytočne obmedzuje.“

Young office man suffering from backache
Foto: freepik.com

Aké zdravotné problémy si môžete privodiť?

Ak patríte k tým, ktorí majú vždy ťažšiu tašku, nastáva tu riziko mnohých zdravotných problémov. Už ľahšia taška spôsobuje zmeny v držaní krku a chrbtice. Pri zlom držaní tela vzniká skolióza (chorobné vychýlenie chrbtice nabok, pozn. red.) a kyfóza (anatomické zakrivenie chrbtice dozadu v krčnej a driekovej oblasti, pozn. red.). Ak svaly pravidelne zaťažujete nosením ťažkého bremena, dochádza k funkčným zmenám v organizme a štruktúrnym zmenám v chrbtici. Ak vás často bolí chrbát a hlava, je dobré zamyslieť sa práve nad tým, či chyba nemôže byť aj v nosení záťaže na chrbte či ramene.

Človek by mal nosiť maximálne 10 % svojej hmotnosti. Vyššia hmotnosť tašky vedie k spomínaným dlhodobým problémom s chrbticou. Dôležité je ťažšie veci uložiť na dno. Ak nosíte ruksak, je dôležité správne si nastaviť popruhy. Vždy je však lepšie pri ťažkých predmetoch nosiť ruksak, ktorý vyrovná telo. V prípade tašiek na jedno plece sa celá váha presúva na jedno rameno, a tak vznikajú ďalšie zdravotné problémy. Ak sa nechcete vzdať nosenia kabeliek, dôležité je pravidelne vymieňať ramená alebo tašku občas niesť len v ruke a nemať ju zavesenú na ramene. Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť noseniu príliš ťažkej tašky, je vyhodiť si veci, ktoré nepotrebujete, a nosiť len veci, potrebné v konkrétne dni.

autorka: Alexandra Bednárová