Študenti si zvykli zarábať televíznym komparzom – aké majú podmienky?

foto: pixabay.com

Vidina ľahkého zárobku priťahuje ku komparzu čoraz viac študentov. Monotónne tlieskanie je nenáročnou činnosťou, ktorú môže vykonávať takmer každý, a výhodou je taktiež okamžitá pláca na ruku.

Účinkovanie v televíznom komparze je populárnou formou zárobkovej činnosti. Za niekoľko hodín tlieskania počas natáčania televíznej relácie si študenti prilepšia o niekoľko desiatok eur.

Komparzistom sa najčastejšie stávajú prostredníctvom inzerátov zo sociálnej siete – kastingové agentúry si ľudí spravidla vyberajú podľa odoslaných fotografií.

Nezamestnaní, študenti, dôchodcovia

Práca komparzistu v televíznych reláciách si nevyžaduje takmer žiadne zručnosti či vedomosti. Sedíte, tlieskate a vaším maximálnym výkonom je odpovedanie na otázky moderátora. Túto prácu preto často vyhľadávajú tri skupiny obyvateľstva – nezamestnaní, dôchodcovia a študenti.

Televízie však najčastejšie hľadajú práve mladé tváre, ktoré sa vydržia usmievať počas celého natáčania. „Dĺžka natáčania závisí od počtu epizód. Ja som sa zúčastnil troch a každé trvalo osem hodín,“ hovorí Dominik. „Jeden človek usádzal komparzistov podľa toho, ako vyzerajú. Ďalší, stojaci za kamerou, ukazoval, kedy tlieskať alebo kedy sa postaviť,“ opisuje študent STU priebeh nakrúcania.

Počas natáčaní väčšinou nebýva príliš veľa prestávok, a tak sú komparzisti často nútení vydržať aj dlhší čas bez návštevy toalety. Okrem malého počtu prestávok sa treba pripraviť aj na teplo a vydýchaný vzduch v miestnosti, čo môžu ešte umocniť televízne svetlá.

Foto: pixabay.com

Koľko si zarobíte?

Komparzistom sa môžete stať prostredníctvom kastingových agentúr. Tie svoje ponuky uverejňujú aj na portáloch, zameraných na hľadanie práce, no o niečo populárnejšou formou je regrutovanie na sociálnej sieti Facebook. „Ponuku som našiel vo facebookovej skupine. Podmienkou bolo mať osemnásť rokov a zaslať údaje s fotografiou. Najčastejšie vyberajú podľa fotografií,“ tvrdí Dominik.

Množstvo komparzistov síce láka možnosť spoznať televízne prostredie a stretnúť sa so známymi ľuďmi, no bez finančnej motivácie by zrejme televízie svoje štúdiá nezaplnili. Agentúry však na svojich weboch spravidla nekonkretizujú odmenu komparzistov, no minimum za jeden deň by nemalo byť nižšie než pätnásť eur, pričom peniaze vám vyplatia v hotovosti hneď po skončení natáčania.

„Vo verejnoprávnej televízii som zatiaľ nebol, ale komerčné platia dobre. Za jedno štyri či päť hodín trvajúce natáčanie v komerčnej televízii si zarobíte približne dvadsať eur. Ak ste v štúdiu celý deň, napríklad desať hodín, tak sa môže čiastka vyšplhať až k štyridsiatim eurám,“ hovorí študent Ondrej.

Reklama vynáša viac

Honoráre z televízneho komparzu sú pre študentov príjemným privyrobením, no na skutočné zbohatnutie nestačia. Finančne oveľa atraktívnejšou formou komparzu je účinkovanie v reklamách či filmoch.

Kým odmeny za tlieskanie v televízii sa pohybujú v desiatkach eur, za scénu, v ktorej si potichu posedíte za stolom v pozadí hlavného hrdinu reklamy, zinkasujete niekedy až stovky eur. Zároveň však platí, že dostať sa do komparzu v reklame či filme je náročnejšie.