Zahraniční študenti na UKF: Čo všetko podstupujú pre stretnutie s rodinou?

Niektorí študenti bývajú v blízkosti Nitry, a tak cestujú domov každý deň. Iní zas dochádzajú zo stredného či východného Slovenska a doma sa ukážu maximálne cez víkendy. Nájdu sa však aj takí, ktorí pochádzajú zo zahraničia. Práve pri tejto skupine je cestovanie domov časovo a aj finančne najnáročnejšie. Občas nečas oslovil niekoľkých študentov z iných krajín, aby povedali niečo viac o tom, ako často navštevujú svoju rodnú krajinu a koľko peňazí ich to stojí.

Našimi respondentmi boli srbský študent Braňo, Rumunka Miša, ukrajinská študentka, ktorá si neželá byť menovaná, a John, pochádzajúci z Filipín.

Prečo si si zvolil/a pre svoje štúdium práve Nitru?

Srbsko: Počul som, že štúdium vo vašej krajine je jednoduchšie ako u nás, čo sa mi aj potvrdilo, keďže som bol rok na univerzite aj doma. V Srbsku ma však škola príliš nebavila, aj preto som sa rozhodol ísť na Slovensko.

Rumunsko: Predtým som o Nitre nič nevedela, ale páčil sa mi študijný odbor, tak som sa rozhodla ísť sem. Avšak toto mesto som si hneď obľúbila.

Ukrajina: Najskôr som chcela študovať v Česku, ale potom som sa rozhodla, že pôjdem na Slovensko. Bola som prijatá aj do Banskej Bystrice, ale vybrala som si Nitru.

Filipíny: Nitru som si vybral, lebo mi to odporučili rodinní známi, ktorí bývajú na Slovensku.

Ako často a akým dopravným prostriedkom chodíš domov?

Srbsko: Chodievam autom asi štyrikrát ročne. Na Facebooku existuje skupina, kde si ľudia hľadajú spolucestujúcich. Dokonca existujú takí, ktorí sa živia tým, že prevážajú ľudí zo Slovenska do Srbska.

Rumunsko: Domov chodím iba na sviatky, keďže cesta je finančne náročná a dlhá. Cestujem buď vlakom alebo autom, pokiaľ zrovna ide domov aj niekto známy alebo z rodiny, kto pracuje na Slovensku.

Ukrajina: Ukrajinu navštevujem raz alebo dvakrát za semester. Záleží to od toho, či mám veľa vecí na učenie. Domov chodím vlakom, hoci je tu možnosť ísť lietadlom, ale tá je finančne veľmi náročná.

Filipíny: Idem iba raz počas bakalárskeho štúdia a raz počas magisterského. Pochopiteľne, cestujem lietadlom.

Koľko stojí cesta a ako dlho trvá?

Srbsko: Závisí to od toho, s kým sa dohodneš, že ťa vezme autom. Je to však od 20 do 30 eur za jednu cestu. Počul som aj o takých, ktorí si pýtajú len 15, avšak ja osobne som sa s takou ponukou ešte nestretol. Dostať sa domov, pokiaľ nie sú žiadne problémy, mi trvá asi päť až šesť hodín.

Rumunsko: Vlakom zaplatím približne 30 až 35 eur za spiatočný lístok, ale takéto cestovanie je komplikované a trvá sedem až deväť hodín. Pokiaľ idem autom, je to 20 eur za jednu cestu, ale doma som za menej ako päť hodín.

Ukrajina: Najlacnejšia cesta ma vyjde okolo 30 až 35 eur za spiatočný lístok. Kvôli rôznym prestupom však trvá asi 35 hodín. Lietadlom by to bolo rýchlejšie, ale v takom prípade len jedna cesta stojí 50 eur.

Filipíny: Letenky stoja 1000 eur a let trvá okolo dvadsať hodín.

Chodil/a by si domov aj častejšie, ak by to bolo lacnejšie alebo rýchlejšie?

Srbsko: V Nitre som si už našiel nový život, takže asi by som častejšie nechodil.

Rumunsko: Možno by som chodila domov viac než iba na sviatky, ale až tak ma to do Rumunska neláka, keďže som si štúdium v zahraničí veľmi obľúbila.

Ukrajina: Ak by cesta netrvala tak dlho, zrejme by som chodila aj častejšie.

Filipíny: Určite áno. Žiaľ, svet sa nedá zmenšiť.

autorka: Jana Sedláková

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: