Prisadol si ku mne zvláštny chlap a navrhol mi sex za peniaze. Rady, ako predísť napadnutiu na ulici

Podľa polície v Nitre nie sú miesta so zvýšeným rizikom závažnej trestnej činnosti. Napriek tomu je potrebné byť obozretný, množstvo študentov má z nočných prechádzok mestom nepríjemné skúsenosti.

Nitra je krásnym mestom, kde na vás z každého rohu dýcha história a kultúra. Má však aj svoje temné stránky a zákutia. Je zvláštne, že práve toto mesto z nejakého dôvodu priťahuje rôzne pochybné indivíduá.

Opýtali sme sa preto polície, či je Nitra bezpečná, a rozhodli sme sa vám ponúknuť pár odporúčaní, ako predísť napadnutiu na ulici.

Navrhol mi sex za peniaze

Už pred príchodom do Nitry sú študenti často upozorňovaní ľuďmi, ktorí toto mesto zažili, aby po večeroch nechodili sami.

Upozornenia berú s rezervou, no neskôr prídu do kontaktu s príhodami, z ktorých mrazí. Ide napríklad o prenasledovanie študentiek neznámym chlapom so sexuálnymi návrhmi či narážkami, alebo o stretnutia s exhibicionistami, ktorí pred nimi neváhajú onanovať.

Takisto je známy prípad nezvestného mladého dievčaťa z r. 2014, ktoré bolo naposledy videné v jednom z podnikov na Mostnej ulici.

„Nechcela som tomu veriť. Raz si však ku mne pred divadlom prisadol zvláštny chlap, ktorý mi navrhol sex za finančnú odmenu. Uvedomila som si, že v tomto meste naozaj stretnete rôzne typy ľudí,“ hovorí študentka, ktorá z pochopiteľných príčin nechcela byť menovaná.

Ako prísť o 50 eur za pár sekúnd

Ďalší študent popisuje príhodu, z ktorej, našťastie, obišiel bez zranení. „V meste som si sadol na lavičku a z MHD vystúpili dvaja veľkí chlapi tmavšej pleti. Pýtali sa ma, odkiaľ som. Jeden z nich zrazu vytiahol hodinky a začal mi ich nanucovať,“ hovorí nemenovaný študent.

„Chcel, aby som im za hodinky dal niečo na benzín. Tak som im niečo dal a chcel odísť. Oni sa však postavili tak, že som nemal kade prejsť. Do tašky mi doslova dali voňavku a nefunkčný holiaci strojček,“ pokračuje.

„Vytiahli odo mňa 50 eur bez toho, aby som si to v tej rýchlosti uvedomil. Odvtedy si dávam na týchto ľudí pozor. Snažia sa vám líškať tým, že sa pýtajú, odkiaľ ste, prípadne si pýtajú peniaze na autobus či vlak. Preto je najlepšie chodiť vždy minimálne vo dvojici,“ uzatvára študent svoju nepríjemnú skúsenosť.

Polícia nezaznamenala nárast trestnej činnosti

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Božena Bruchterová nám na otázku, či je lepšie sa niektorým miestam v meste vyhýbať, odpovedala, že v Nitre nie sú miesta zvýšeného rizika, čo sa týka závažnej trestnej činnosti.

Bruchterová taktiež uviedla, že príslušníci polície nezaznamenali v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nárast trestnej činnosti na území mesta Nitra.

Je preto možné, že mnohé prípady, ktoré sa stali, na polícii ani neboli nahlásené. My vám prinášame niekoľko rád, ako predísť napadnutiu na ulici:

  • Nerobte nič, čo by odpútavalo vašu pozornosť. Nepočúvajte hudbu cez slúchadlá a nehrajte sa s telefónom. Netelefonujte ani neodpisujte na správy. Ak už musíte nutne telefonovať, neustále kontrolujte vaše okolie.
  • V noci nikdy nechodievajte sami. Ak už nemáte inú možnosť, dobre si naplánujte, kadiaľ pôjdete. Vyberajte si frekventované a dobre osvetlené cesty a chodníky. Pozor na parky, podchody a rôzne tmavé zákutia. Radšej zvoľte dlhšiu, ale bezpečnejšiu trasu.
  • Ak si všimnete, že sa pred vami deje niečo zvláštne, bude lepšie, ak prejdete na druhú stranu alebo sa vrátite.
  • Buďte ostražitý a neustále sa okolo seba obzerajte. Dôležité je kráčať rýchlo a hlavne pôsobiť sebaisto a neprístupne.
  • Ak spozorujete, že niekto ide za vami, otočte sa a pozrite sa naňho. Pokiaľ z neho nebudete mať dobrý pocit, zrýchlite a prejdite na druhú stranu.
  • Pre väčší pocit bezpečia si zaobstarajte nejakú obrannú pomôcku. Najideálnejšie sú slzné spreje – kasery, ktoré sú ľahké a účinné.

autorka: Paulína Paprčková

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: