V Nitre denne nepremávajú a meškajú MHD. Verím, že problém sa čoskoro vyrieši, hovorí obchodný zástupca

Spoločnosť ARRIVA je jedným z najväčších autobusových dopravcov v Slovenskej republike a zabezpečuje aj mestskú hromadnú dopravu. V Nitre momentálne bojuje s nedostatkom vodičov a meškaním niektorých spojov MHD. Oslovili sme preto obchodného zástupcu MHD Nitra Vladimíra Šimka, aby nám objasnil situáciu.

Ako plánujete riešiť problém vynechávania spojov?

Príčinou vynechávania spojov je nedostatok vodičov. Množstvo vodičov odchádza z práce kvôli mzdovému ohodnoteniu. Sme spoločnosť, zaoberajúca sa verejnou dopravou, ktorá je financovaná z rozpočtu miest a obcí samosprávneho kraja. To znamená, že naše finančné možnosti sú limitované. Situácia začala byť vážnejšia až na konci mája. Istá časť spojov nepremáva každý deň, pretože nemáme dostatok šoférov. Ale ľudia môžu nájsť na našej stránke zoznam spojov, ktoré nebudú premávať. Týmto zoznamom sa snažíme ľudom aspoň sčasti pomôcť. Celkovo je táto téma zložitá. Zaoberajú sa ňou všetci zainteresovaní a verím, že sa celý problém čoskoro vyrieši.

Dokedy by mal celý tento problém pretrvávať? Je známy nejaký mesiac, prípadne rok?

S takou personálnou krízou, aká je teraz, sme nemali doteraz skúsenosti. Je to niečo, na čo sme jednoducho neboli pripravení. Podľa môjho názoru sme niektoré veci zanedbali. Začali sme hľadať urýchlené riešenia. S odstupom pár mesiacov môžem povedať, že niektoré sa ukázali ako nesprávne. Rieši sa veľmi veľa vecí, napríklad zvyšovanie miezd, zlepšovanie pracovného prostredia pre vodičov, neustále oslovujeme množstvo agentúr. Momentálne rátame aj s ľuďmi zo zahraničia, ktorí by mali prísť jazdiť na linky MHD. Naša spoločnosť si plne uvedomuje dôležitosť každého jedného vynechaného spoja a robíme všetko pre to, aby sa situácia zlepšila.

Máte v pláne, aby v prípade pretrvávajúcej situácie chodilo menej spojov?

Občania nám píšu často e-maily, v ktorých žiadajú uvádzať na internete presný počet spojov na jednotlivých linkách, a žiadajú, aby sme uvádzali iba tie spoje, ktoré pôjdu. Ak by sme vedeli garantovať, ktoré linky s istotou budú chodiť, ľudom by nevadilo, keby chodilo autobusov pomenej. Chceli sme ísť aj touto filozofiou obmedzenia spojov, ale keďže my nemôžeme meniť svojvoľne cestovný poriadok, niekoľkokrát sme to konzultovali s mestom, ktoré ho schvaľuje. Náš návrh na obmedzenie spojov mestské zastupiteľstvo na zasadnutí vo štvrtok 12.10 zamietlo, čo nás nesmierne mrzí.

V poslednom čase môžeme vidieť najmä reakcie študentov, ktorí vnímajú nepravidelnosť na linkách 2 a 4, hoci na vašej stránke nie sú uvádzané vynechané spoje týchto liniek. O čo v tomto prípade ide?

Keďže v priemyselnom parku je zavretá jedna z prístupových ciest od polovice augusta do polovice novembra, vytvárajú sa tam veľké kolóny, a tým pádom na linkách 2 a 4 vznikajú aj 40-minútové meškania. V tomto prípade nemôžeme garantovať linky bez meškania či logisticky zabezpečiť náhradnú trasu.

autori: Marko Mikulášik, Filip Mišudík

foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre: