Ako zvládajú študenti školu a prácu zároveň?

V dnešnej dobe sa počet študentov, ktorí popri škole pracujú, stále zvyšuje. Sú mladí iba lacná pracovná sila alebo sa nájdu aj tolerantní zamestnávatelia? Spýtali sme sa ich, ako sa dá zvládať štúdium spojené s prácou, či majú nejaký voľný čas a prečo sa rozhodli pracovať.

Monika − študentka tretieho ročníka

Pracujem popri škole už dlhšie, chcela som sa osamostatniť a získať určitú nezávislosť. Našťastie mám veľmi tolerantného šéfa. Som v práci vždy, keď nemám vyučovanie, takže školu nezanedbávam. Znamená to však, že som nonstop v robote alebo v škole, nemám počas dňa vôbec čas na oddych. Voľný čas využívam na učenie a prípravu do školy. Pracujem v cestovnej agentúre a rozhodla som sa pre túto prácu práve kvôli flexibilnej pracovnej dobe.

Pri žiadnom inom potenciálnom zamestnávateľovi som sa s takýmto tolerantným prístupom nestretla. Žiaľ, najmä mimo sezóny je zárobok dosť nízky. Vykompenzujú to však letné mesiace, kedy som v práci priemerne deväť hodín denne. Fungujem takto, odkedy som začala študovať. Aj keď je to niekedy náročné, dá sa to zvládať. Nie som prvá ani posledná.

Štefan − študent prvého ročníka

Ako mnoho študentov, aj ja som sa rozhodol nájsť si popri štúdiu brigádu. Podarilo sa mi to už počas strednej školy a na tomto mieste som dodnes. Môj osobný názor je, že práca je dobrou príležitosťou, ako získať skúsenosti do budúcna a zároveň si aj zarobiť. Podľa mňa je práve zárobok u mnohých študentov hlavným dôvodom, prečo si hľadajú brigádu. Nie každý žije v dobrých podmienkach, prípadne si chcú našetriť na leto. Ja som sa po brigáde začal obzerať z dôvodu, že moje osobné náklady sa začali zvyšovať a mal som v pláne si niečo našetriť.

Čakal ma začiatok štúdia na vysokej škole a s tým sú spojené určité výdavky. Čo sa týka spokojnosti, môžem povedať, že zakaždým ma brali veľmi seriózne a ako člena tímu. Každý by si však mal uvedomiť, že prácou popri štúdiu stráca určité množstvo voľného času, ktoré by sa dalo využiť na učenie alebo iným spôsobom. Sú týždne, v ktorých voľného času nie je veľa, pretože mám popri škole dve brigády súčasne. Osobne mi ten čas na učenie niekedy chýba, no dá sa to zvládať, ak si človek nájde systém a dokáže si určiť priority.

Tibor − študent tretieho ročníka

V čase, keď som ešte nepociťoval taký tlak ohľadom odovzdania bakalárskej práce a skúškového obdobia, som pracoval častejšie. Keď prišlo toto obdobie, museli v práci pochopiť, že mám dôležitejšiu úlohu. Prvoradá je škola, preto som bol v tomto čase v práci oveľa menej ako inokedy. Práca ako taká sa dá popri škole zvládať. Samozrejme, musíte si všetko naplánovať podľa rozvrhu. Na základe toho si volíte pracovné zmeny. Ja som mal výhodu, že pracovný čas bol veľmi flexibilný a v podstate som si ho organizoval sám. Čiže v otázke času nebol absolútny problém. A prečo pracujem? Prirodzene, kvôli peniazom, aby som mal aspoň aké-také vreckové, inak povedané, aby bola aspoň malá finančná nezávislosť.

Na začiatku v tom bola aj motivácia ísť niekam na dovolenku alebo kúpiť si aj nejaké pekné veci, ale teraz je to hlavne o vreckovom. O lacnej pracovnej sile som veľmi neuvažoval, pretože ako brigádnik mám svoju prácu zaplatenú celkom solídne. Bolo mi jasné, že sa im v práci viac oplatí brigádnik než zamestnanec. Ak si niekto poctivo robil svoju prácu a mal normálne vzťahy s pracovníkmi a vedením, nebol žiadny problém. Takže o niečom zlom nemôžem hovoriť. Nebral som to ako obmedzenie, skôr ako niečo, kde som si mohol vyventilovať hlavu, kde som nesedel na zadku, niečo som si zarobil, spoznal niekoľko dobrých ľudí. Je to skôr pozitívna skúsenosť.

Pre mňa osobne je moja práca omnoho dôležitejšia, pretože pracujem v odbore, ktorý aj študujem.

Kristína − študentka tretieho ročníka

Aj napriek tomu, že mnohí učitelia nesúhlasia a nepodporujú brigády u študentov, je pre nás veľmi dôležité zarobiť si nejaké peniaze. Napríklad na cestovné, keďže dochádzam do Nitry každý deň. Taktiež na iné veci do školy alebo jednoducho vreckové, aby sme si mali za čo kúpiť aspoň čaj, keď máme okno medzi prednáškami. Časovo je to náročné, voľného času je veľmi málo a učím sa skôr po nociach. Pre mňa osobne je moja práca omnoho dôležitejšia, pretože pracujem v odbore, ktorý aj študujem. Mám hneď aj prax a tá je v dnešnej dobe nenahraditeľná.

V práci berú ohľad na to, že som študentka. Šéfke vždy hlásim, ktoré dni môžem pracovať. Navrhujem si pracovnú dobu sama, tak aby som stíhala školu, ale aj niečo zarobila. Väčšinou pracujem cez víkendy. Môj plat je priemerný, študentov mnoho zamestnávateľov berie ako lacnú pracovnú silu. Ja mám ale to šťastie, že mi nedávajú životné minimum. Pracujem s deťmi, v tomto zariadení som už dva roky a som spokojná. Niektoré mesiace sú lepšie, niektoré horšie, vyžiť sa však dá.

Dominik − študent štvrtého ročníka

Pracovať popri škole je podľa mňa v dnešnej dobe úplne bežná vec. Väčšina študentov si privyrába, ja nie som výnimka. Nechcel som byť závislý od rodičovských príspevkov, preto to bolo potrebné. Myslím si, že práca popri škole sa dá zvládať, ale závisí to od viacerých faktorov. Napríklad, koľko času zaberá štúdium alebo aké nároky má zamestnávateľ. Na začiatku letného semestra som ešte pracoval u zamestnávateľa, kde sa mi celkom páčilo. Išlo o oblasť grafiky.

Najprv sa to dalo zvládať, ale postupom času som dostával viac a viac zadaní v škole, takže na prácu nezostávalo veľa času. Mal som drobný zárobok, takže sa mi to nakoniec ani neoplatilo. Preto som bol nútený prestať pracovať a zamerať sa na školu, keďže je pre mňa prvoradé dokončiť vysokú. Samozrejme, je super si z času na čas privyrobiť, ale pravidelná práca v mojom prípade neprichádza do úvahy, keďže študujem na technickej škole a zaberá mi to veľmi veľa voľného času.

titulná foto: freepik.com

Zdieľajte článok

Komentáre: