Čo si myslia o študentoch: záchranárka pohotovostnej služby

So zdravotníkmi nie sú študenti v každodennom kontakte. Niekedy sa však naskytne situácia, keď ich pomoc potrebujú. Svoje o tom vie aj Vierka, ktorá dlhú dobu pracovala ako záchranárka v sanitke. V súčasnosti je na pozícii zdravotnej sestry v ambulancii pre dospelých a popri tom pracuje aj na pohotovostnej službe. V tejto oblasti má za sebou dlhoročnú prax. Nie je teda núdza ani o bohaté skúsenosti so študentmi.

Koho si predstavujete pod pojmom študent?

Osobu, ktorá študuje a venuje sa svojim záujmom. Zaoberá sa tým, čo ju baví.

Stretávate sa vo svojej práci často so študentmi?

Áno, dosť často. Či už v ambulancii pre dospelých, alebo na pohotovosti. Keď majú nejaký zdravotný problém, prídu k nám. Väčšinou sú to vysokoškoláci z internátov či podnájmov, ktorí študujú mimo svojho bydliska.

Vnímate študentov ako celistvú komunitu alebo ich delíte na isté skupiny?

Vidím ich skôr ako celok.

Čo si na študentoch všímate najviac?

Niektorí sú veľkí špekulanti, keď k nám prídu. Chcú odo mňa ospravedlnenie, aby nemuseli ísť do školy. Takých sa vždy otvorene pýtam, či im ide len o to potvrdenie. Často im musím vysvetľovať, že sa to tak nerobí a ospravedlnenky len tak nerozdávam. Viac-menej to zvyknú robiť skôr chlapci a stáva sa nám, že aj opakovane.

Potom k nám chodia aj tí, čo sú skutočne chorí a nechcú od nás žiadne ospravedlnenie. Dokonca nechcú chorobu ani vyležať, chcú ísť čím skôr do školy. Tým tiež dohovárame, v opačnom zmysle, samozrejme.

Vierka je zdravotná sestra v ambulancii pre dospelých a popri tom pracuje aj na pohotovostnej službe. Foto: osobný archív

Čo si myslíte, že študenti robia vo svojom voľnom čase?

Ako ktorí. Ja to vnímam tak, že niektorí sa venujú rôznym aktivitám v rozličných organizáciách a iní zas nerobia nič. Sú to skôr takí ulievači.

Aký je váš najvtipnejší zážitok so študentmi?

Raz som bola na výjazde počas majálesu v Banskej Bystrici. Zavolali nás v noci, že tam leží opitý chlapec s rozbitou hlavou. Niekto naňho hodil zo štvrtého poschodia plnú fľašu šampanského. Museli sme ho teda ošetriť a zobrať na urgent. Vtedy k nám prišli aj jeho piati kamaráti, ktorí nám ďakovali za záchranu jeho života. Bolo to veľmi milé, chceli nám kupovať bonboniéry a nosiť nás na rukách. Samozrejme, že boli tiež pod vplyvom alkoholu. Počas takýchto akcií máme často podobné výjazdy, pretože tam sa študenti zväčša nekontrolujú a dochádza k úrazom.

Čo by ste na študentoch zmenili?

Mne osobne sa na študentoch nepáči, že po skončení školy niektorí nenastúpia do práce, alebo ak aj majú ponuky, vravia, že za tie financie tú prácu robiť nebudú. Radšej sú doma. To mi veľmi prekáža. Dospelý človek robí aj za štyristo eur mesačne a študent bez praxe chce hneď po absolvovaní tisíc eur. Ale stretávam sa aj s takými, čo si vedia vážiť prácu. Niektorí robia aj popri štúdiu. To veľmi chválim.

 

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: