S novým ISIC-om nemôžete v MHD platiť pípnutím. Arriva odporúča vlastné karty

Študenti, ktorí vlastnia ISIC karty nového typu, môžu v MHD platiť už len v hotovosti. Spoločnosť Arriva odporúča, aby si prišli dať vyrobiť novú kartu. Jej vystavenie stojí 4,65 eura. 

Presúvanie sa medzi prednáškami či cestu na stanicu s kufrom rieši mnoho študentov jednoducho – použitím mestskej hromadnej dopravy. Stačí si len pípnuť ISIC a usadiť sa. Je to pomerne lacné a nemusíte si robiť starosti s hotovosťou pri platení u vodiča. Pre študentov nižších ročníkov sa však zmenili pravidlá a Občas nečas zisťoval, prečo je to tak.

Zmeny sa dotýkajú konkrétne študentov prvého a druhého ročníka bakalárskeho stupňa. Presnejšie ide o nové čipové karty, ktoré začala univerzita vydávať od minulého roka. Spoločnosť Arriva primárne akceptuje svoje vlastné čipové karty a iné preukazy možno zapojiť do systému, pokiaľ sú technicky prispôsobené, aby plnili rovnakú funkciu. Tak fungovali aj staršie typy ISIC-ov, boli rovnaké ako karty dopravcu a dalo sa s nimi pracovať.

Zo starších typov kariet sa však prešlo na novšie z dôvodu lepšieho fungovania a zabezpečenia. Slovenské univerzity dostali príkaz prejsť u karty ISIC na nový typ kariet MIFARE DESFire. A zatiaľ čo školy už vydávajú nové karty, v autobusovej doprave prechod ešte neskončil z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. To platí aj pre spoločnosť Arriva, ktorá nateraz nedokáže s novým typom karty pracovať.

„Pre študentov vyšších ročníkov, ktorí dostali ešte staré ISIC-y, sa nič nemení, môžu ich naďalej používať. Prváci a druháci, ktorí majú už nové karty, ich elektronicky použiť nemôžu. Ak je na nich nalepená prolongačná známka 9/18, môžu tento ISIC využiť ako doklad na zľavu pri platbe v hotovosti u vodiča alebo ako doklad na zľavu pri vystavovaní novej karty Arriva na predajnom mieste. Práve druhú možnosť by sme študentom odporúčali viac. Za našu kartu síce zaplatia 4,65 eura, no počas jej päťročnej platnosti šetria oproti platbe v hotovosti 20 centov pri každej ceste alebo si môžu kúpiť predplatný lístok, ktorý predstavuje možnosť úplne neobmedzeného cestovania počas zvoleného obdobia za výhodnú cenu,“ uviedol pre Občas nečas koordinátor MHD Nitra Vladimír Šimko.

autorka: Ema Pavliková

titulná foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre: