3 knihy, ktoré vyšli až po autorovej smrti

Populárna kriminálna séria Millenium pokračuje aj po smrti autora Stiega Larssona. Jeho nápad rozporuplným spôsobom prevzal David Lagercrantz, ktorý ho obohatil zatiaľ o dve ďalšie knihy.

Existuje veľa prípadov, keď známym autorom vyšla kniha až po ich smrti. Niekedy išlo o knihu, ktorú autor spísal a nestihol ju vydať. Inokedy zasa o náhodne nájdené dielo, objavené roky po jeho smrti, pričom v mnohých prípadoch nebolo dokončené a musel ho dopísať niekto iný. Diskutabilné sú prípady, keď cudzí autor svojvoľne pokračuje v diele už zosnulého, ktorý sa voči tomu nemá ako brániť.

Alexandre Dumas a Claude Schopp – The Last Cavalier

Alexandre Dumas bol jedným z najvýznamnejších francúzskych autorov, ktorí písali v priebehu 19. storočia. Medzi jeho najznámejšie diela patria napríklad Gróf Monte Cristo či Traja mušketieri. Na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia sa istému Claudeovi Schoppovi podarilo nájsť jeho nedokončené dielo, ku ktorému dopísal posledné tri kapitoly, a knihu následne vydal pod názvom The Last Cavalier. Zaujímavosťou je, že táto kniha je zakončením Dumasovej trilógie Sainte-Hermine, ktorá bola dovtedy nedokončená.

Anna Franková – Denník Anny Frankovej (The Diary of a Young Girl)

Táto kniha je jedným z najznámejších a najautentickejších diel spojených s 2. svetovou vojnou a holokaustom. Anna Franková bola židovka v pubertálnom veku, ktorá sa počas vojny skrývala i so svojou rodinou, a ich život v úkryte zaznamenávala do svojho denníka. Jej osud bol tragický – takmer pred koncom vojny bol ich úkryt odhalený, a ona spolu so svojou rodinou bola následne deportovaná do koncentračného tábora, pričom ho už nikdy neopustila. Jej denník bol neskôr nájdený a vydaný jej otcom, jediným preživším z rodiny.

David Lagercrantz – Dievča v pavúčej sieti (The Girl In The Spider´s Web)

Stieg Larsson bol autorom svetoznámej kriminálnej trilógie Millenium, v ktorej sledujeme osud zvláštnej, no všetkými obľúbenej Lisbeth Salanderovej. V roku 2004 však tragicky prišiel o život, zomierajúc vo veku 50 rokov na srdcový infarkt. Niekto by si pomyslel, že Millenium zomrelo spolu s ním, no prednedávnom sa istý autor menom David Lagercrantz rozhodol v jeho diele pokračovať. V roku 2015 vydal Dievča v pavúčej sieti, štvrté pokračovanie série. Momentálne je ako novinka na pultoch kníhkupectiev vystavená ďalšia kniha, piata v sérii, pod názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň. Doplníme úsmevný fakt, že v originálnom znení sa kniha volá Dievča, ktoré si berie oko za oko (The Girl Who Takes an Eye for an Eye). Na jednej strane je pre fanúšikov Millenia príjemným potešením, keď ich obľúbený príbeh pokračuje, no zároveň sa pýtame sami seba, či by sa nám páčilo, keby nám niekto po našej smrti prebral nápad a následne na ňom profitoval.

autorka: Sofia Prétorová
náhľadová foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: