Tipy na vianočné čítanie: Najlepšie knihy, ktoré sme tento rok čítali

Kniha je darčekom, ktorý pod vianočným stromčekom nikdy nesklame. Členovia našej redakcie pre vás vybrali najlepšie či najzaujímavejšie knihy, ktoré čítali v roku 2017. Nechajte sa inšpirovať.

Natália Čerňacová, šéfredaktorka:

David Lagercrantz: Já jsem Zlatan Ibrahimović

O Ibrahimovićovi som vedela toľko, čo pasívny fanúšik športu – je to úspešný futbalista, pochádzajúci zo Švédska. K menu som si vedela priradiť tvár, to bolo ale všetko. Až som sa uplynulé leto dostala k jeho biografii. Od takých kníh čakáte mnoho faktov, pri športovcoch asi najviac zmienky o kluboch, úspechy a neúspechy, čísla či umiestnenia. No životopis Zlatana Ibrahimovića tieto predsudky úplne vyplienil a v mojom zozname prečítaných kníh ide o jednu z najlepších.

Formou ja rozprávania hovorí švédsky útočník o všeličom, nevyhýba sa kontroverzným momentom vo svojom živote, ako bol napríklad spor s vtedajším trénerom Barcelony Pepem Guardiolom. Kniha však nevykresľuje iba príbeh futbalistu, známeho po celom svete. Zákulisie je vystavané zo spomienok na detstvo, zo skutočnosti, že Ibrahimović je príkladom pravého úspechu – syn bosniansko-chorvátskych prisťahovalcov sa odnikiaľ dostal niekam.

Čo knihu robí výnimočnou, je slovník, ktorý dodáva všetkému zmysel. Autor – švédsky novinár David Lagercrantz – zachoval vyjadrovanie, ktoré s dravou povahou futbalistu dokonale korešponduje. Preto ak sú niektorí hráči preňho parchanti, alebo sa zostra vyjadruje o tréneroch, nepohoršujte sa – to je Zlatan Ibrahimović.

Tibor Habo, PR manažér:

Ladislav Mňačko: Siedma noc (Skúsenosti a obžaloba jedného komunistu)

V 50. a 60. rokoch patril medzi novinársku a spisovateľskú elitu. Počas normalizácie upadol do zabudnutia a bližšie sme ho mohli spoznávať až po zmene režimu. Siedma noc je Mňačkovou knižnou spoveďou o pozadí jeho novinárskeho pôsobenia v socializme, ktorú rozpráva počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968.

Sám v knihe uvádza, že ňou „chcel aspoň čiastočne zúčtovať s vlastným podielom na udalostiach, ktoré vpádu predchádzali, s podielom kedysi nadšeného komunistu, dívajúceho sa na krach systému, ktorý voľakedy nadšene pomáhal budovať a teraz považuje aj za svoj osobný omyl a neúspech.“

Kniha ponúka náhľad do Mňačkovej vtedajšej situácie a vzťahov, ale vysvetľuje aj pozadie niektorých kníh, ktoré napísal. Priaznivci tohto „zúrivého reportéra“ knihu v mnohom ocenia.

Alexandra Bednárová, redaktorka:

M.J. Arlidge: Jeden musí z kola von

Obete v kriminálke britského spisovateľa budú stáť pred ťažkou voľbou. Autor v knihe preniká do psychiky ľudí, ktorí sa ocitli v neľudských podmienkach a ich jedinou úlohou je rozhodnúť sa, či nechajú žiť seba, alebo svojho spoluväzňa.

Spoločníkom im bude len zbraň s jediným nábojom. Obeťami sú vždy ľudia, ktorí majú niečo spoločné. Vzorec je na svete a úlohou vyšetrovateľov je zistiť, kto by bol schopný niečoho takého. Každý ďalší neúspešný krok vo vyšetrovaní prináša nové úmrtie.

Simona Hricišinová, redaktorka:

Nina Willner: 40 jesení

Po druhej svetovej vojne sa začalo niekoľkoročné obdobie známe ako studená vojna. Svet sa rozdelil na východ a západ, čo v mnohých prípadoch znamenalo rozdelenie rodín, odlúčenie od priateľov či zákaz cestovania. Kniha je skutočným príbehom rodiny rozdelenej železnou oponou.

Dielo rozpráva o živote členov rodiny, sústreďuje sa predovšetkým na dvadsaťročnú Hannu, ktorá utiekla z rodného východného Nemecka na západ. Autorka pútavo prelína dej príbehu s historickými faktami, čím čitateľa dostáva do spomínaného obdobia. Osud rodiny je opísaný od začiatku po koniec studenej vojny, v knihe sa nachádzajú aj autentické fotografie, ktoré umocňujú celú atmosféru.

Matej Ondrišek, zástupca šéfredaktorky:

Peter Fröberg Idling: Pol Potov úsmev

Pol Pot bol kedysi približne rovnakým diktátorom ako Hitler alebo Stalin, za jeho vlády v Kambodži zomreli dva milióny ľudí. U nás o ňom vieme málo, náš selektívny pohľad na svet je príliš krátkozraký, aby sme sa zaujímali o Kambodžu.

Vydavateľstvo Absynt však preložilo reportáž švédskeho spisovateľa Petra Fröberga Idlinga. Ten okrem dejinného kontextu popisuje aj príbeh štyroch švédskych delegátov, ktorí Kambodžu navštívili priamo počas genocídy, a dokázali si nevšimnúť nič. Niekedy sa jednoducho všetci môžu mýliť…

Monika Radošovská, redaktorka:

Patrick Ness, Siobhan Dowd: Sedem minút po polnoci

Conora začne vždy sedem minút po polnoci navštevovať netvor, ktorý mu rozpráva príbehy. Postavy sa v nich správajú úplne inak, než by človek čakal. Netvor zároveň od Conora žiada, aby mu na oplátku porozprával aj on jeden príbeh – chce vedieť, z čoho má najväčší strach.

Chlapca v tomto čase netrápia len tajomné návštevy sedem minút po polnoci, ale aj zlé sny a vážna choroba jeho matky. Dojímavý príbeh, ktorý dokazuje, že na knihy zo sekcie deti a mládež nikdy nie sme pristarí, napísal Patrick Ness podľa námetu predčasne zosnulej spisovateľky Siobhan Dowd.

Mária Zimovčáková, redaktorka:

Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthová: Mengeleho dievča

Redaktorka Veronika Homolová Tóthová pomohla jednej významnej žene spísať svoje zážitky do knihy, ktorá zožala obrovský úspech. Je taká reálna a úprimná, že dokáže chytiť za srdce a nepustiť od prvej stránky až po tú poslednú. Aj keď som veľmi chcela, knihu som nevedela prečítať na jeden dych. Potrebovala som prestávky, ktoré mi umožnili doslova stráviť hrôzy vyjadrené bez zbytočných okolkov. Papier znesie naozaj veľa. Toto čítanie vás prinúti obdivovať ženu, ktorá prežila štyri koncentračné tábory a tiež pokusy, ktoré na nej spáchal neslávne známy doktor Smrť.

Kniha je akýmsi chronologickým životopisom Violy Stern Fischerovej. Aj keď by sa mohlo zdať, že celá kniha je len ďalšou zbierkou bolestivých zážitkov z druhej svetovej vojny, nie je to tak. Základným príbehom sa zdá byť hľadanie lásky, rodiny, šťastia, ktorému stoja v ceste nepríjemné nástrahy. Je až neuveriteľné, že niekto naozaj prežil takýto život. Pri knihe sa usmejete, poplačete si a aj sa vrátite do svojich detských čias a pubertálnych lások.

Hoci je od začiatku jasné, že Viola prežije, koniec je napriek tomu prekvapivý a napínavý. Okrem toho prináša autorka prierez históriou inými očami. Tými, ktoré ju prežili. Celý zážitok z knihy umocňuje fakt, že hlavná hrdinka už nie je medzi nami a toto je úžasná spomienka na jej odvahu a statočnosť.

Filip Mišudík, redaktor:

Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt: Tí, ktorí zlyhali

Prvú obeť beštiálneho vraha objavili v opustenej budove školy. Známa televízna hviezda bola priviazaná k stoličke a obrátená tvárou k stene. Na krku mala štítok s nápisom „neprospel“ a v hlave otvor po strele z jatočnej pištole. Na operadle stoličky bol pripevnený niekoľkostranový vedomostný test. Súdiac podľa počtu chybných odpovedí, obeť pravdepodobne zlyhala v najdôležitejšej skúške svojho života.

Nebezpečný páchateľ je čoraz odvážnejší, obetí pribúda. Jeho modus operandi sa v podstate nemení a je zaujímavé, že ide vždy o mediálne známe a populárne osobnosti. Zdá sa, že kriminalisti z Riksmordu majú do činenia s inteligentným, no zjavne chorým človekom, ktorého ženie nenávisť k povrchným idolom súčasnej doby. Lenže dôkazy im chýbajú a stopy unikajú. Žeby kľúčom k objasneniu prípadu bola anonymná osoba, na ktorú Sebastian Bergman náhodou natrafí v chatovacej miestnosti?

Michaela Harabišová, zástupkyňa šéfredaktorky:

Joanna Connors: Nájdem si ťa

Kniha od prekliatych reportérov nie je pre každého čitateľa. Joana Connors, ostrieľaná reportérka, spísala svoj silný príbeh, aby pomohla iným obetiam sexuálneho zneužívania, ale aj samej sebe. Kniha opisuje jej príbeh, príbeh človeka, ktorý ju sexuálne zneužil. Ukazuje svoju zraniteľnosť, silnú osobnosť a súkromný život. Pohľad rodiny, zmenený život, jednoducho všetko.

Kniha Nájdem si ťa je čítaním, ktoré vás pohltí a dodá vám iný pohľad. Je to výnimočne hlboká, dôležitá a krásna kniha. Prihovára sa obetiam, svedkom a všetkým čitateľom, aby si uvedomili dôležitosť témy sexuálneho zneužívania nielen na ženách. Aby táto téma nebola aj v 21. storočí akýmsi tabu. Určite ju odporúčam a verím, že aj napriek tematike, ktorá mnohým nie je sympatická, si vás získa silou, ktorá z nej ide.

titulná foto: pixabay.com

foto: autori

Zdieľajte článok

Komentáre: