Knihy spopularizoval Matej Hrebenda, na jeho počesť oslavujeme marec ako mesiac kníh

V tomto mesiaci nás na každom rohu prenasledujú knihy. V kníhkupectvách sú zľavy, knižnice organizujú a pozývajú na rôzne podujatia, škola dokonca ponúka knihy úplne zadarmo. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Je marec − mesiac kníh.

Prvýkrát bol vyhlásený marec za mesiac kníh v roku 1955 v bývalom Československu. Stalo sa tak na počesť Mateja Hrebendu Hačavského, ktorý sa narodil aj zomrel presne v tomto mesiaci.

Matej Hrebenda Hačavský je ukážkou významu slova kontrast. Miloval čítanie, no nemohol čítať, pretože bol slepý. Miloval vzdelávanie, no nemohol sa vzdelávať, pretože jeho rodina bola chudobná. Napriek tomu sa zapísal do slovenskej histórie ako popredný rozširovateľ slovenských a českých kníh. Keďže nevidel, hľadal ľudí, ktorí by mu boli ochotní čítať. Vzťah k literatúre ho podnietil k tomu, aby prešiel takmer celé Slovensko, okrem toho aj Prahu či Viedeň.

Súvisiaci obrázok
Matej Hrebenda foto: dikda.eu

V tomto období nebolo čítanie kníh populárne medzi bežnými ľuďmi, čo sa tento človek snažil zmeniť. Na svojich cestách predával knihy − je považovaný za prvého kolportéra, staré zachraňoval pred zničením a posielal ich do škôl. Dokonca stál za zrodom viacerých knižníc, škôl a kostolov a Matici slovenskej daroval 26 cenných zväzkov.

Mesiac knihy bol prvýkrát oslavovaný 1. marca 1956, keď ministerstvo kultúry v spolupráci so Zväzom československých spisovateľov, knižnými obchodmi a nakladateľstvami usporiadali literárny večer. Pripravená bola výstava kníh a autogramiáda slávnych spisovateľov.

V súčasnosti šíria osvetu hlavne knižnice. Tie v rámci Týždňa slovenských knižníc, podujatia, ktoré je organizovaného od roku 1999, pripravujú program pre študentov aj verejnosť.

náhľadová foto: Simona Hricišinová

Zdieľajte článok

Komentáre: