V Trafačke popularizovali poéziu. Za kávu ste mohli zaplatiť básňou

Svetový deň poézie sa každoročne koná 21. marca a na jeho počesť sa usporadúvajú rôzne akcie, ktorých úlohou je spopularizovať poéziu.

Na tento deň sa nezabudlo ani v Nitre v kaviarni Trafačka. Akcia pod názvom Káva za báseň priniesla možnosť všetkým umeleckým dušiam dať si kávu a zaplatiť básňou.

Vo viacerých krajinách sveta sa tento deň slávi v kaviarňach pod heslom Poetry Day a práve báseň slúži ako prostriedok platby ľubovoľného nápoja. Do tohto projektu sa tento rok zapojilo 40 kaviarní po celom svete.

Slávi sa už od roku 1999

História Svetového dňa poézie siaha do roku 1999, kedy bol tento deň vyhlásený organizáciou UNESCO. Vznikol za účelom vyzdvihnúť poéziu, šíriť ju a vzdať jej poctu po celom svete. Taktiež má viesť menších vydavateľov k tomu, aby sa nebáli podporiť aj menej známych umelcov.

„Svetový deň poézie vzdáva hold mužom a ženám, ktorých jediným nástrojom je ich jazyk a ktorí majú svoje sny a konajú podľa nich. UNESCO uznáva poéziu ako cenný symbol kreativity ľudského ducha,“ povedala podľa webu OSN generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová.

Foto: autorka

Básňou ste mohli zaplatiť aj v Nitre

Kaviareň vo Fotogalérii Trafačka tento rok umožnila vyjadriť sa všetkým návštevníkom s umeleckým cítením. Káva sa rozdávala za napísanie básne. Od čašníčky si stačilo vypýtať kúsok papiera, objednať si kávu a po vypití odovzdať hotovú báseň.

„V našej kaviarni sa akcia koná po tretíkrát. Začali sme pred dvomi rokmi robiť taký literárny klub. Potom sme sa dozvedeli, ako sa oslavuje tento deň vo svete a rozhodli sme sa doňho zapojiť aj my. A malo to úspech. Minulý rok sme mali aj čítačku a aj dnes si mohli návštevníci dať kávu za báseň,“ uviedla pre Občas nečas jedna z čašníčok.

Akcie sa zúčastnilo množstvo ľudí a medzi nimi aj študenti. „Človek si myslí, že sa už nikto z mladých o poéziu nezaujíma, ale nakoniec zistí, koľko ľudí okolo má tvorivého ducha a takéto zistenie je veľmi príjemné,“ povedala nám Rebeka.

 „Vďaka tejto akcii som sa dozvedel, že vôbec existuje Svetový deň poézie. Táto akcia bola naozaj super,“ vyjadril sa Matúš.

Foto: autorka

titulná foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre: