Problémy so zrakom sa netýkajú len staršej generácie. Okuliare nosí čoraz viac mladých

Čoraz viac mladých ľudí vidieť s okuliarmi. Očiam neprospieva používanie počítačov či tabletov, ktoré sú však pri štúdiu nevyhnutnosťou. Na vine je ale aj genetika.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí problémami so zrakom vo vyspelých krajinách každý tretí až štvrtý človek. Súčasná technologická doba škodí aj očiam. Ťažkosti sa začínajú už v detstve.

Technológie, prostredie aj alergie

Práve ľudia v študijnom a produktívnom veku sú najlepšími obeťami tzv. syndrómu počítačového videnia. Prejavuje sa individuálne, no platí, že, ak sa mu chcete vyhnúť, treba si dávať pravidelné prestávky pri práci s počítačom. Jeho príznakmi sú červené oči, svrbenie očí, bolesť hlavy a rozmazané videnie.

Ďalším syndrómom je tzv. suché oko. Jeho príčinou sú bežné každodenné aktivity, negatívny vplyv okolitého prostredia (klimatizácia, kúrenie, prach), ale aj sezónne alergie. Tento syndróm ide ruka v ruke s vyššie spomínaným, môže sa však prejaviť aj samostatne.

Napriek tomu, že sa sivý zákal vyskytuje vo väčšej miere u ľudí nad päťdesiat rokov, neobchádza ani mladších. Dostať ho totiž to môžete aj z nadmerného vystavovania sa slnečnému žiareniu alebo cigaretovému dymu, či z užívania niektorých druhov liekov. 

Vplyv má aj genetika

Zrak sa začína zhoršovať najmä počas štúdia, no okuliare môžeme vidieť aj na malých deťoch. Na vine nemusí byť len čas strávený nad knihami alebo počítačom, aj genetika spraví v tomto prípade svoje. „Genetika má na vznik očných problémov veľký vplyv. Ak rodičia trpia krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, je tu pravdepodobnosť, že týmto problémom bude trpieť aj ich dieťa,“ vysvetľuje očný lekár, ktorý si neželal byť menovaný.

Poruchu zraku zdedil aj Štefan. „Okuliare nosím už šesť rokov. Problémy so zrakom mám kvôli rodinnej predispozícii,“ zdôveruje sa nám.

Práve v mladom veku, keď sa telo ešte vyvíja, sa aj zrak sa rýchlo mení. Môže sa rýchlo zhoršovať a chvíľu trvá, kým sa ustáli na jedno číslo dioptrie. Zrak sa rýchlo zhoršoval aj Klaudii.

„Okuliare nosím sedem rokov. Predtým som si neuvedomovala, že slabšie vidím. Až po preventívnej prehliadke ma poslali k očnej lekárke. Zistili mi len slabé dioptrie. Časom sa to zhoršovalo a teraz mám omnoho silnejšie dioptrie, ako som mala spočiatku,“ povedala.

Operácia očí

Čoraz viac mladších zákazníkov si všimli aj v optike. „Mám pocit, že k nám chodí rovnako veľa mladých aj starších. No, prichádza sem viac mladých ako pred rokmi,“ povedali nám v šalianskej optike Optima.

Obľúbenou voľbou mladých sú aj kontaktné šošovky. „Spočiatku som nosila okuliare, ktoré mi však zavadzali pri športe a tanci, preto som si povedala, že chcem šošovky. Bála som sa, či si ich budem vedieť dať do očí, ale je to v pohode. Šošovky mám radšej, lebo sú praktickejšie,“ hovorí o svojej skúsenosti Klaudia.

Možnosťou, ktorá nebola pred rokmi tak rozšírená, je aj operácia očí. Napriek tomu, že jej cena nie je pre študenta nízka, má množstvo výhod, je to investícia na dlhú dobu. „Pre operáciu som sa rozhodol z dôvodu budúceho povolania, pri ktorom potrebujem stopercentný zrak. Určite sa za tie peniaze oplatila,“ neľutuje svoje rozhodnutie Michael.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: