Objavte miesta v Prahe, kde sa netreba prebíjať davom turistov

Praha ukrýva množstvo zaujímavých podnikov a pamiatok. Aj preto ju obľubuje toľko Slovákov. Orloj, Karlov most či Pražský hrad sú „klasiky“. Nájdeme v nej však aj množstvo miest, ktoré nie sú tak preplnené turistami.

Najznámejšie turistické atrakcie sú nie len v Prahe, ale aj v iných veľkomestách, obyčajne plné turistov. Človek si v spleti rôznych jazykov a množstve mobilných telefónov, ktoré sa snažia o jedinečné zachytenie pamiatky, často ani nedokáže vychutnať monument. Preto sa oplatí zájsť aj mimo hlavného davu a vychutnať si miesta, kde je masa návštevníkov podstatne menšia. Niektoré zostali takmer neobjavené, o iných sa ľudia pomaly dozvedajú.

O socializme inak ako na hodinách dejepisu

Praha ponúka množstvo múzeí. Mnohé však pôsobia skôr ako lákadlo na turistov. Tí neraz zaplatia množstvo peňazí, ale odchádzajú sklamaní. Múzeum komunizmu, ktoré nájdete iba zopár krokov od známeho nákupného centra Palladium, je však výnimkou. Prevedie vás dejinnými udalosťami, ktoré predchádzali vojne a vzniku komunizmu. Zachytáva aj samotné roky tejto formy vlády aj  obdobie po nich. Informácie sú doplnené o množstvo obrázkov, videí a na odľahčenie v ňom nájdete aj predmety, ktoré pripomínajú dobu pred rokom 1989. Uvidíte typicky zariadenú detskú izbu či dielňu, pri ktorej si spomeniete na to, že aj vaši rodičia či starí rodičia mali niečo podobné.

Vstupné je pre študentov v prepočte asi desať eur. Rozhodne ho však nenavštevujte krátko pred uzavretím. Pokiaľ celé múzeum prejdete, potrvá vám to minimálne dve a pol až tri hodinky. Ku vstupu naviac dostanete bonus v podobe poukážky do kaviarne, ktorá sa taktiež nachádza v priestoroch a využiť ju môžete, pokiaľ neodídete.

Múzeum komunizmu prinesie úplne nové vnímanie tohto obdobia. foto: autorka

Miesto, kde pochopíte, že realita je niekedy ilúzia

Ďalším z pražských múzeí, ktoré pôsobí ako pasca na turistov, je Múzeum zmyslov (Museum of Senses). Ponúka však neobyčajný druh zábavy, pri ktorej nebudete veriť vlastným zmyslom. Nachádza sa priamo v centre mesta a uvidíte množstvo neuveriteľných optických, čuchových a aj hmatových ilúzií.

Môžete si naviac spraviť množstvo zaujímavých fotografií, pri ktorých vaši známi nebudú veriť vlastným očiam. Vyskúšajte si aj fakírsku posteľ, na ktorej zažijete, aké je to ležať na množstve klincov. Aj v tomto múzeu si za vstup zaplatíte v prepočte asi desať eur. Hoci sme hľadali najmä miesta bez davov turistov, počítajte s tým, že Múzeum zmyslov navštevuje viacero návštevníkov.

Realita je iba ilúzia. foto: autorka
Môžete si tipnúť, aká voňa, či aký predmet sa nachádzajú v záhadných krabičkách. foto: autorka
Dokážete si predstaviť, ako môže toto fungovať? foto: autorka
Optický klam alebo skutočne stolička s prerezanými nohami? foto: autorka

Pražský Versailles

Jednou z najnavštevovanejších pražských atrakcií je zoo. Hneď oproti nej sa nachádza zámok, ktorý mnohí prehliadajú. Zámok Trója pochádza zo sedemnásteho storočia. Ponúka záhrady, v ktorých sa vyhnete davu turistov a dokonca sa v nich môžete takmer stratiť, keďže sú stavané ako bludisko.

Za vstup do záhrady a prehliadku zámku z vonka neplatíte nič. Pokiaľ si chcete pamiatku pozrieť aj zvnútra, vstupné stojí v prepočte asi päť eur. Od novembra do apríla je však zámok uzatvorený a tak si na najbližšiu návštevu budete musieť počkať do jari.

Trójsky zámok. foto: autorka

Reštaurácia, kde jedával aj Einstein

Café Louvre pôsobí na prvý pohľad ako luxusný podnik. Čašníci sa k vám správajú ako k niekomu z „lepšej spoločnosti“. Menu tiež ponúka rôzne špeciality z českej i medzinárodnej kuchyne. Môžete si dať aj domáce cestoviny či zmrzlinu. Zaujímavá je tiež ponuka domácich zákuskov. Každý deň naviac v reštaurácii pripravujú aj obedové menu. To nestojí v prepočte viac ako päť eur. Aj z jedál mimo menu si vyberiete v cenovom rozpätí piatich či šiestich eur.

Reštaurácia vznikla v roku 1902 a prakticky celých viac ako sto rokov svojho pôsobenia sa radí medzi špičku. V minulosti ju radi navštevovali aj také osobnosti ako Tomáš Garrigue Masaryk, Franz Kafka, Karel Čapek alebo Albert Einstein.

Café Louvre ponúka aj nezvyčajné jedlá. foto: autorka
Reštaurácia Café Louvre a historický interiér. foto: autorka

Brunch a inovatívna ekologická vychytávka

Čoraz populárnejšími sa stávajú neskoré raňajky, teda brunch. Na jeden si môžete zájsť aj do podniku Špizírna 1902. Nachádza sa v pražských Vinohradoch a mnohí by ju určite nazvali „hipsterskou“. Ponúka však kvalitné domáce pečivo aj koláče. V kaviarni si môžete kúpiť aj ich domáce džemy či vlastnú kávu. Ak sa rozhodnete vypýtať si „jedno piccolo“ či „presso s mliekom“, personál vás okamžite upozorní, že podobný nápoj v ponuke nemajú a namiesto neho vám prinesie ristretto či espresso s mliekom. Práve týmto spôsobom sa kaviareň snaží zvýšiť povedomie o správnom pomenúvaní káv.

Zaujímavo sú tiež v podniku riešené umývadlá na toaletách. Mnohým sa zdá neekologické využívanie papierových obrúskov, ktoré po jednom použití vyhodia. O sušičoch rúk sa zas popísalo množstvo negatívneho a mnohí im neveria. Nehovoriac o hluku, ktorý podobné prístroje vytvárajú. V Špizírni 1902 sa nestretnete ani s jedným z týchto predmetov. O vysušenie rúk sa vám totiž postarajú malé uteráčiky, ktoré sú esteticky zrolované a uložené vedľa umývadla. Po použití tak idú do práčky a môžu sa použiť znova a znova.

Pokiaľ si vypýtate presso, čašník vás určite upozorní, že zrejme si chcete dať espresso.
foto: autorka
Brunch s domácim chlebom.
foto: autorka

Vyhliadka na všetky veže

Neprehliadnuteľnou stavbou je Tancujúci dom.  Ide o takzvanú dekonštruktívnu architektúru. Malo by ísť o prvoplánovú napodobeninu tanečného páru Ginger a Fred. Ide o pomerne novú budovu, dostavaná bola v roku 1996 a vzhľadom na úplne iný ráz ako pri ostatných pamiatkach si ju každý všimne. Okrem hotela či múzea ponúka aj reštauráciu Ginger a Fred a na samom vrchole je kaviareň. Dostanete sa do nich pomocou výťahu.

Práve ak vyjdete na samý vrchol, nájdete tam kaviareň, z ktorej je výhľad na celé mesto. Môžete si na tejto terase posedieť, priniesť si tam nápoj, povolené je dokonca aj fajčenie. Ak si nezakúpite žiaden nápoj, vstup na terasu vás vyjde viac ako desať eur. Ak si však niečo dáte, za vstup neplatíte nič. Za šálku kávy zaplatíte približne dve eurá.

Tancujúci dom zvonka. foto: autorka
Vyhliadka z terasy Tancujúceho domu. foto: autorka

Romantika po stopách Stalina

Pražský metronom je zaujímavým architektonickým objektom, ktorý bol vytvorený v roku 1991. Predtým tu stála známa socha Stalina. Tá bola najväčším súsoším v Európe a pomáhala propagovať kult osobnosti vodcu Sovietskeho zväzu. Súsošie však bolo po nástupe Chruščova a odsúdení Stalinových činov odstrelené. Bolo však zakázané ho fotografovať a celý proces bol krytý tak, aby ho verejnosť nevidela.

Nachádza sa v Letenských sadoch a môžete si pri ňom posedieť a vychutnať si zaujímavý výhľad na Prahu. Najmä v letných večeroch ponúka príjemné miesto na trávenie voľných chvíľ.

Miesto je však často využívané ako stretávací bod pre rôzne pochody, behy a iné akcie. Pokiaľ však máte šťastie a žiadnu podobnú udalosť práve nezažijete, môžete si v tichu posedieť a sledovať „stovežatú“.

 

Zdieľajte článok

Komentáre: