Zahreje aj posilní zdravie: Aké účinky môže mať na náš organizmus šálka čaju?

Jesenné počasie prináša so sebou chladné večery, kedy by človek najradšej zaliezol pod perinu so šálkou horucej čokolády alebo čaju. Čaj je z týchto dvoch možností ten zdravší variant. Čierny čaj obsahuje kofeín, a preto ho niektorí pijú namiesto kávy. Mnohí tvrdia aj to, že čaje z obchodu, sú plné arómy a preto preferujú sypané čaje. Čo je teda lepšie a ako čaj vlastne vzniká?

Čajovník je stálezelný krík, z ktorého pri spracovaní listov vzniká čaj. Divoký čajovník rástol v juhovychodnej Ázii, ale domestifikáciou sa rozšíril už aj do iných krajín. Čína, Srí Lanka, India, Pakistan a Irán sú známe produkciou čaju. V Číne poznali do sedemnásteho storočia len zelený čaj. Používali ho aj ako platidlo. Do Európy sa pravdepodne dostal formou daru pre ruského cára Michala II. od čínskeho cisára. Spočiatku to bol drahý tovar a putoval iba do rúk aristokracie.

Aké pozitívne účinky pre naše telo má čaj?

Okrem toho, že čaj nás dokáže skvele zahriať, má aj mnoho iných pozitívnych účinkov pre organizmus. Čierny čaj okrem kofeínu obsahuje aj triesloviny (látky prirodzene sa vyskytujúce v rastlinách, pozn. red.), ktoré pôsobia antibakteriálne na ústnu dutinu a ovplyvňujú zdravie tráviaceho traktu.

Zelený čaj sa často používa aj v rámci kozmetiky pre svoje protizápalové účinky. Pre spestrenie chuti sa do zmesí používa aj zázvor, ktorý môže pomôcť pri zažívacích problémoch. Ženám sa odporúča piť žihľavový čaj, ktorého listy obsahujú vitamíny A, C, D a K. Pomáha pri menopauze, tvorbe materského mlieka, bolestivej menštruácii, podporuje tiež zdravie tehotných.

Podľa toho, aký typ spracovania sa zvolí, vznikajú rôzne druhy čajov. Závisí to najmä od stupňa oxidácie. Foto: pixabay.com

Ako sa čaj spracováva?

Aby sa k nám čaj dostal, musí priesť spracovaním. Podľa toho, aký typ spracovania sa zvolí, vznikajú rôzne druhy čajov. Závisí to najmä od stupňa oxidácie. Zelený čaj vzniká mechanickým narušením listov čajovníka, čím sa dosiahne rýchlajšie ukončená oxidácia. Tá prebieha sušením na slnku alebo na pare. Spracovanie zeleného čaju je najrýchlejšie. Trvá jeden až dva dni od zberu.

Spracovanie čierneho čaju može trvať týždeň, ale aj viac. Lísty sa takisto mechanicky narušia a prebehne oxidácia. Ak by ste hľadali alternatívu medzi čiernym a zeleným čajom, tak sú to napríklad oolongy. Inak povedané, polozelené alebo žltozelené čaje, ktoré sú často pri príprave navoňané kvetmi. Existuje aj biely čaj a ten sa odlišuje od predchádzajúcich tým, že sa spracováva iba z pupeňov a horných lístkov. Tiež už neprechádza oxidáciou ani mechanickým spracovaním.

Sypaný alebo vrecúškový čaj?

Čaje z obchodu často lákajú peknými obalmi. Ale ako aj pri iných tovaroch, aj pri čaji je dobré pozrieť sa na zloženie. Možno vás prekvapí, aké vysoké percento v ňom tvoria len arómy. A prečo je väčšina čajov červená? Môže za to bylinka menom ibištek, ktorá čaj prirodzene sfarbí do červena a pridá mu ovocnú kyselkavú chuť. Ibištek nepôsobí na náš organizmus negatívne. Niektoré ovocné čaje sú však viac ibištekové ako z ovocia, ktoré je na obale znázornené.

Sypané čaju sú menej praktické na prípravu. Potrebujete naň čajové sitko, ktoré naplníte a dáte lúhovať. Príprava teda zaberie trochu viac času, než pri čaji z vrecka. Pokiaľ by ste si však vrecko rozstrihli, možno by ste zostali zaskočený. Niektoré z nich obsahujú aj čajový prach, ktorý zvyčajne výrobcovia sypaných čajov zmetú do odpadkov.

 

Autorka: Viktória Záčeková

Zdieľajte článok

Komentáre: