Divadlo Andreja Bagara prináša komédiu s inteligentným francúzskym humorom: Meno

Divadlo Andreja Bagara v týchto dňoch pripravuje novú inscenáciu Meno, ktorá zapadne do aktuálnej sezóny venovanej mužom. Brilantná francúzska konverzačná komédia odhaľuje problémy, s ktorými sa stretávame i v liberálnej spoločnosti.

Komédiu napísala francúzska dvojica Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière v roku 2010. Úspešná hra si získala divákov po celom svete a bola nominovaná na niekoľko ocenení.

Dej sa odohráva medzi päticou priateľov patriacich k vyššej vrstve Paríža, ktorí sa stretnú na spoločnej večeri. Jeden z hlavných hrdinov prezradí, že sa mu narodí syn. Problém nastáva, keď pomenuje budúceho novorodenca. S menom Adolphe sa aj do liberálnej spoločnosti odrazu vkradnú predsudky a stereotypy.

foto: dab.sk

„V tejto hre sa stretávame s civilným až psychologickým herectvom, ktoré prináša divákovi morálne posolstvo a môže sa tešiť na dobre spracované dialógy,“ hovorí režisér hry Meno Matúš Bachynec, pre ktorého je toto prvá spolupráca s divadlom. „Hádka dvoch priateľov znázorňuje mužský svet ega, z toho vznikajú konflikty i vtipné situácie,“ dodáva Bachynec.

V hlavných úlohách môžeme vidieť Barboru Andrešičovú, Branislava Matuščina, Martina Nahálku, Tomáša Stopu a Andreu Sabovú. Päť hercov stvárňuje svoje role v príjemnom estetickom byte, o ktorého moderný dizajn sa postarala Barbora Šajgalíková. S kostýmami sa pohral Ján Husár.  

foto: dab.sk

„S režisérom sa nepoznáme dlho, no dáva nám priestor a spolupracuje sa s ním dobre. Hrám človeka, ktorý berie život s humorom, robí si žarty i z vecí, ktoré niekedy nie sú až také vtipné, “ hovorí Martin Nahálka, ktorý stvárňuje jednu z hlavných postáv. „Diváci sa môžu tešiť na francúzsku komédiu, ktorej humor je inteligentný a príjemný s istou noblesou. Ja sám mám tento druh humoru veľmi rád a teší ma, že nie je prvoplánový. Hra nám ukazuje, že nie je všetko také dôležité a niektoré problémy život vyrieši aj sám.“

Na premiéru sa môžu diváci tešiť 18. januára budúceho roka v Štúdio Divadla Andreja Bagara.

Autorky: Martina Jančiarová, Elena Halačová

Zdieľajte článok

Komentáre: