Organizácia svetového šampionátu vo florbale v Česku môže byť inšpiráciou aj pre Slovensko

Majstrovstvá sveta vo florbale usporiadali tento rok naši západní susedia z Česka (od prvého do deviateho decembra v Prahe). Turnaj bol marketingovo a organizačne skvelé zvládnutý, vďaka čomu prekonal viaceré návštevnícke historické rekordy.

Šampionát sa odohrával v modernej multifunkčnej O2 aréne, ktorá patrí s kapacitou 18 000 miest medzi najväčšie v Európe. Ďalším dejiskom bola hala Sparty na Podvinném mlýně, ktorá sa nachádzala asi päť minút chôdze od O2 arény, čo bolo pre fanúšikov skvelé. Navyše, lístky boli cenovo prijateľné, pričom sa predávali na dvojzápas. Dve florbalové stretnutia ste mohli navštíviť už od 200 korún, čo je necelých osem eur.

foto: Prague.eu

Výborná pripravenosť organizátorov

V okolí štadióna sa nachádzalo veľa dobrovoľníkov či organizátorov podujatia, ktorí s radosťou pomohli so všetkým. Pri vstupe čakala návštevníkov bezpečnostná kontrola, ktorá zahŕňala aj prechod cez detektor kovov. Ak ste náhodou mali so sebou niektorý zo zakázaných predmetov, tak ste si ho mohli odložiť za menší poplatok v úschovni pred štadiónom. Podobne, ako to funguje pri podujatiach vo viacerých európskych mestách. Zaujímavosťou bolo aj to, že ste si mohli dnu so sebou vziať nápoje v plastových fľašiach, čo býva vo väčšine prípadov zakázané.

Hneď po prechode cez kontrolu nebol problém zorientovať sa, keďže aréna mala dobré označenie. V prípade potreby tam bol aj informačný pult a dobrovoľníci, ktorí vedeli fanúšikov usmerniť. Zápasy sa konali aj v priebehu pracovného týždňa, keďže šampionát trval deväť dní. Mohlo sa tak zdať, že duely, ktoré sa hrali v pracovné dni a nehral v nich český či slovenský výber, zrejme nemali veľkú návštevnosť. Opak bol však pravdou. Napríklad, zápas Austrálie s Thajskom sledovalo vyše 6500 divákov. Aby sa svetový šampionát vyhol poloprázdnym tribúnam, tak sa organizátori rozhodli poskytnúť lístky deťom zo základných škôl v rámci projektu Se školou na MS. Túto možnosť využilo vyše 22 000 školákov z 522 škôl, vďaka čomu sa vytvorila skvelá atmosféra. Navyše, skandujúci diváci podporovali bez ohľadu na to, kto momentálne hral.

foto: autor

Slovensko v organizačnej činnosti takýchto podujatí zaostáva

Podobné aktivity na zatraktívnenie na prvý pohľad robí aj Slovensko. Avšak, u nás túto možnosť využije len pár tried zo škôl. Problémom sú buď učitelia, ktorí si nechcú brať na starosť veľký počet detí, či vedenie škôl, ktoré nepodporuje takéto akcie a preferuje, aby sa deti zostali učiť v škole. Neraz sa tak stáva, že ak už na zápas idú aj študenti, vyberie sa iba malá skupinka. Potom sa podujatia konajú v pochmúrnej atmosfére a nikto nechápe, prečo tomu tak je. Naopak, v Prahe tvorili učitelia s deťmi možno až 90 % návštevníkov doobedných zápasov. Bolo to veľké pozitívum, či už pre základoškolákov, ale aj pre samotný turnaj. Deti si spestrili školu výletom na florbalové majstrovstvá, pričom dovtedy tento šport možno ani nikdy nevideli. Na sedadlách mali umiestnené papierové rapkáče, ktoré využívali naozaj vo veľkom. Taktiež sa neustále snažili povzbudzovať, čo vytvorilo skvelú atmosféru nielen pre nich, ale i pre samotných hráčov. Pre tímy Thajska či Singapuru, kde tieto športy nemajú veľkú históriu, to bola možno najväčšia kulisa v ich kariérach.

Organizátori si však uvedomovali, že väčšina fanúšikov budú deti zo základných škôl, preto sa tomu aj podriadili. Každý zápas sprevádzala moderátorská dvojica, ktorá sa snažila zabávať deti, či už mexickou vlnou, svetelnou mexickou vlnou, hrou so svetlami na telefónoch, jukeboxom či súťažami počas prestávok medzi tretinami, kde mali možnosť vyhrať vecné ceny. Navyše, maskotom turnaja bol Floorian, ktorý sa neustále počas zápasu pohyboval na tribúnach, čo deti oceňovali. V útrobách štadiónu sa nachádzali ďalšie atrakcie, ktoré boli pre ne pútavé a mohli tu stráviť čas cez prestávky.

A čo na to učitelia?

Na pedagógoch v hľadisku bolo vidno, že si sami túto akciu užívajú. Jeden z nich priznal, že je rád, že takáto možnosť vziať školákov na zápasy majstrovstiev sveta nastala. Videl, že deti si to vyslovene užívali, vďaka čomu si to mohli užívať aj učitelia. Vďaka skvelým organizačným a marketingovým ťahom bolo aj počas pracovných dní v O2 aréne na doobedňajších zápasoch v priemere vyše päť a pol tisíca divákov. Nechýbala skvelá atmosféra, nech už hral ktokoľvek.

foto: autor

Rekordy a ich hodnoty

Majstrovstvá sveta prekonali viaceré historické štatistiky. Turnaj sa môže pýšiť najvyššou návštevou na zápase základnej skupiny vôbec, keď duel Česka s Nemeckom sledovalo vyše 12 300 fanúšikov. Taktiež bol prekonaný divácky rekord počas jedného stretnutia. Konkrétne išlo o finále medzi Fínskom a Švédskom, na ktoré si našlo cestu 16 276 návštevníkov. Šampionát v metropole Česka prekonal aj historické maximum divákov počas jedného svetového šampionátu. Nový rekord predstavuje hodnotu vyše 181 tisíc návštevníkov, čím boli prekonané švédske majstrovstvá z roku 2014 o viac ako 77 tisíc divákov.

Autor (a titulná foto): Tomáš Polanský

Zdieľajte článok

Komentáre: