Modré žiarenie monitorov: Može nám unaviť oči, ale aj spôsobiť vážne zdravotné problémy

študentka,práca

O očiach sa hovorí, že sú zrkadlom do duše. Hovorí sa aj to, že tí, čo nosia okuliare, pôsobia inteligentnejšie. Nevyvrátiteľným faktom je však to, že oči sú takisto dôležitým orgánom a mali by sme si ich vitalitu a zdravie udržiavať.

V dnešnej dobe čoraz častejšie prichádzame do kontaktu s LCD monitormi. Smartfóny, tablety, notebooky aj televízia vyžarujú takzvané modré žiarenie. Tento typ svetla má nepriaznivé účinky na náš zrak a po dlhej práci pri notebooku ho môže aj poškodzovať.

Ako sa môžeme vyhnúť modrému žiareniu

Vyhýbať sa modrému žiareniu tak celkom nedokážeme. Mnohí z nás denne používajú mobilné telefóny a notebooky, ktoré sú zdrojom tohto žiarenia. Niektorí výrobcovia smartfónov už začali používať na displeje filtre, ktoré tento typ svetla filtrujú. Isté spoločnosti zaoberajúce sa výrobou mobilných telefónov vyrábajú aj okuliare, na ktorých sa nachádza filter modrého svetla. Pri kúpe smratfónu si môžete dokúpiť aj okuliare. Takýto filter sa dá aplikovať aj na dioptrické okuliare, ale aj na nedioptrické, laicky nazývané „imidžovky“.

okuliare, notebook, práca
foto: autorka

Čo zistili americkí vedci?

Vedci z Toledskej univerzity v Spojených štátoch amerických odhalili mechanizmus poškodzovania zraku modrým svetlom z digitálnych zariadení a slnka. Podľa ich zistení vznikajú na fotoreceptoroch toxíny, ktoré môžu byť príčinou takzvanej makulárnej degenerácie. Toto ochorenie súvisiace prevažne s vekom je hlavnou príčinou slepoty v Spojených štátoch. Táto štúdia bola publikovaná vo vedeckom žurnáli Scientific Reports. Dlhodobé vystavovanie očí tomuto druhu svetla spôsobuje rozmazané videnie, suché a podráždené oči, únavu očí a bolesti hlavy.

Joga na oči

Keď sa povie joga, možno si predstavíte namáhavé svalové cvičenie spojené s dýchaním. Ale joga ponúka aj cviky na oči. Na internete môžete nájsť mnohé videá s tipmi na ne. Ich cieľom by malo byť uvoľnenie napnutých očných svalov, ale aj prevencia únavy očí.

S podobnými cvikmi sa stretla aj študentka Ema: „Keď som si bola v optike kúpiť okuliare s UV filtrom a filtrom modrého svetla, tak mi predajca odporučil jeden cvik. Povedal, že keď sa budem dlho pozerať na monitoru notebooku, čo si moja práca vyžaduje, mám sa aspoň na tridsať sekúnd pozrieť na nejaký vzdialenejší bod. Vtedy by sa malo očné svalstvo uvoľniť. Musím uznať, že mi to dosť pomáha.“

 

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: