Niektorí ich považujú za chorých, oni sa však vedia zabávať triezvi: Abstinenti

Mnoho ľudí má názor, že mladých zaujíma iba alkohol a zábava. Sú však aj takí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli „metle ľudstva“ vyhýbať. Na prvý pohľad by nik nepovedal, že sú niečím iní. Rozdiel väčšina spozná až keď ich zavolajú na diskotéku či na pivo.

Abstinenti sú ľudia, ktorí sa z rôznych príčin vyhýbajú konzumácii alkoholu. Mnohí si myslia, že stránenie sa týchto nápojov je spojené iba s vyliečenými alkoholikmi. V praxi sa však nájdu aj mnohí, ktorí sa vzdali pitia úplne dobrovoľne. „Raz som ochutnal víno, do varenia zvyknem pridávať pivo. Inak som sa však alkoholu nikdy nedotkol,“ hovorí študent Denis.

„Mňa vždy zaujímalo, prečo to ľudia robia, tak som skúšala rôzne druhy alkoholu. Nenašla som však taký, čo by bol ideálny pre mňa,“ smeje sa študentka Timea. „Mám dvadsaťjeden rokov, za ten čas som si možno päťkrát pripil na niekoho narodeniny,“ tvrdí zas Silvester.

Od pitia ich odrádza opíjanie sa do bezvedomia

„Keď som mal 16 či 17 rokov, išli sme so školou do Nemecka. Jedna spolužiačka sa veľmi opila. Bolo jej zle. Neurobila hanbu len sebe, ale celej škole,“ hovorí o nepríjemnej skúsenosti Silvester. „Celý večer som tŕpol, aby sa jej nič nestalo. Toto je pre mňa  nezabudnuteľná príhoda. Boli sme v cudzej krajine. Cítil som zodpovednosť za všetkých. Mohlo sa stať všeličo,“ myslí si, „alebo som len veľký suchár,“ smeje sa.

Denisovi sa zas nepáči trend opíjania sa do bezvedomia. „Niekedy sa dá poučiť z chýb druhých. Nikoho nesúdim, sú ľudia, ktorí si dajú do nálady a bavia seba i svoje okolie. Odrádzajú ma ale tí, ktorí sú následne agresívni, vulgárni, zjedli všetku múdrosť sveta alebo sa správajú ako primitívne tvory bez štipky etiky,“ hovorí. Podobný názor má aj Timea, ktorá naviac dodáva, že ľuďom je z alkoholu iba zle.

Niektorí si myslia, že sú chorí

Ľudia často ich postoju nerozumejú. „Niektorí snímajú klobúk, iní iba nechápavo pozerajú. Nájdu sa aj takí, čo neveria, že je také niečo vôbec možné,“ vyjadruje sa Denis, „niektorí majú hlúpe poznámky a snažia sa mi nanútiť alkohol. Tí, čo ma však poznajú vedia, že sa to s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nepodarí. Nemám potrebu na to reagovať, skôr sa na tom iba pobavím. Na tieto výzvy mám vždy logický argument,“ vysvetľuje.

Pri Silvestrovi si už na odmietanie alkoholu zvykli. „Ja spievam a tancujem aj bez neho,“ zasmeje sa. Timeinej abstinencii rozumejú skôr starší ľudia. „Keď odmietnem tvrdé, začnú mi ponúkať šampanské alebo pivo. Keď odmietnem aj to, pozerajú sa nechápavo. Pýtajú sa, čo hrozné sa mi stalo. Dokonca uvažujú, či nie som chorá,“ hovorí. „Jeden vysokoškolák mi povedal, že s takýmto prístupom nedokončím vysokú školu,“ smeje sa.

foto: pixabay.com

Ísť von s kamarátmi „piť“ im problém nerobí, tolerujú aj pripitých

„Chodím s kamarátmi von a bavím sa rovnako dobre ako oni. Možno aj lepšie, lebo si všetko pamätám,“ smeje sa Timea, „inak mi neprekáža, že pijú, je každého osobná vec, čo robí so svojim telom,“ dodáva. „Ľudia v tomto stave vystúpia zo svojich komfortných zón, čo je v poriadku. Ale sú aj takí, ktorí nadávajú a nevedia o sebe. To mi je nepríjemné. Asi som naozaj suchár,“ tvrdí s úsmevom Silvester.

Denis taktiež nemá problém vyjsť si s kamarátmi von, keď idú piť. „Vôbec mi to neprekáža. Vždy sa pri nich zabavím a kým je s nimi reč, tak aj porozprávam,“ zasmeje sa, „hlúpe narážky sa dajú tolerovať, rovnako ako nejaké nepríčetné pohľady. Ak to však už obťažuje mňa alebo moje okolie, určite v blízkosti takých ľudí byť nepotrebujem,“ vysvetľuje ďalej. Všeobecne však nemá problém zabaviť sa aj s ľuďmi, ktorí už majú „nakúpené“.

Striktných abstinentov hľadajú ťažko

„Za to, že som celoživotný abstinent vďačím hlavne svojim rodičom. Nieže by ma k tomu viedli, alebo by mi zakazovali piť alkohol. Kedysi si aj oni možno dali príležitostne, ale to už bude nejaký ten rok,“ hovorí Denis. „Rovnako ani moja sestra nepije alkohol a keď rozmýšľam nad kamarátmi, jeden či dvaja by sa možno našli. No neviem, či tak striktní ako ja,“ dodáva.

Timea síce úplných abstinentov nepozná, ale pozná ľudí, ktorí si vypijú iba výnimočne. Silvester zas tvrdí, že má kamarátov, ktorí pijú naozaj iba s mierou. „Asi sme už starí,“ opäť si so smiechom povzdychne.

Zdieľajte článok

Komentáre: