Podnik, v ktorom vám ku káve podajú aj spomienky. Kaviareň Textilka stavila na dlhoročnú históriu

Podnik, v ktorom cítiť tradíciu a spomienky starých mám? Človek by si pomyslel, že v Nitre takéto niečo nenájde. Avšak opak je pravdou. Kaviareň Textilka na Kmeťkovej ulici práve toto ponúka a spája tak históriu s prítomným čarom elegancie.

Dlhoročná tradícia je pre toto miesto typická. Ľudia si už dvadsaťsedem rokov chodia kupovať na Kmeťkovu ulicu látky a podobné doplnky. Textil je to, čo dostalo miesto do povedomia ľudí. Ak sa tradícia spojí so spomienkami, vytvorí sa tak atmosféra, ktorú by ste inde len veľmi ťažko nachádzali.

Káva ušitá na mieru

Možno by si mnohí mysleli, že textil a káva nejdú spolu dokopy. A mnohí by mali aj pravdu. Avšak to, čo zdanlivo spolu nesúvisí, majitelia podniku využili a vytvorili tak jedinečnú kaviareň. Podnik, v ktorom vám kávu ušijú na mieru.

„Otvárali sme kaviareň a slogan sme nechceli definovať na základe nejakých mien či priezvisk. Uvažovali sme nad tým, čo by bolo výstižné. Metrový textil je súčasťou týchto priestorov už 27 rokov, a chceli sme, aby bol s týmto miestom prepojený aj naďalej. Preto je aj slogan robený tak, aby bol s umiestnením kaviarne kompatibilný,“ uvádza majiteľ podniku Tomáš Fekete.

foto: Peter Pős

Okrem nápaditého dizajnu, ktorý navodzuje domácu pohodu, a textilnej galantérie hneď vedľa toto miesto prináša aj mnoho iného.

„Našou víziou bolo vytvoriť niečo nové. Väčšina podnikov v Nitre je lesklých, niekedy až vyzývavých. A tak sme chceli vytvoriť miesto, kde by sa človek cítil ako doma v obývačke. Miesto, kde by sa ľudia cítili príjemne, no na druhej strane, aby to bola tradičná mestská kaviareň. Aby to bolo niečo, čo vystihuje aj Slovákov, čo vystihuje aj Nitranov,“ dopĺňa Tomáš Fekete.

foto: Peter Pős

Ku káve so spomienkami aj niečo pod zub

Inšpiráciou kaviarne je taliansky štýl podnikov. V Taliansku je totiž úplne bežné, že k drinku dostanete sendvič či inú pochutinu, ktorá vám s nápojom dotvorí celok. Okrem iného, v letných mesiacoch kaviareň čerpá najmä z terasy, ktorá je doplnená rastlinami tvarujúcimi pergolu.

Ako pripomína majiteľ podniku, ľudia by v Textilke mali nájsť pohodu bez ohľadu na čas, kedy kaviareň navštívia. „Chceme dať zákazníkovi pridanú hodnotu. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď som bol niekde v okolí na káve, chcel som si dať niečo pod zub. A nemyslel som tým ani arašidy, ani mandle, ani nič podobné. Chcel som si dať niečo normálne. A mojimi cestami do Talianska som si uvedomil, že to, čo je v ich krajine úplne bežné, u nás chýba. Práve vďaka tomu vieme, že zákazník nechce ku káve a vínu čipsy. Naopak, chce niečo kvalitné a práve to mu ponúka náš podnik.“

foto: Peter Pős

V podniku nájdete pohodu a čas na seba i prácu. Či už do podniku prídete s partiou priateľov, alebo využijete čas „okna“ v rozvrhu, privíta vás príjemná obsluha. V kaviarni myslia aj na fajčiarov a študentov. Napriek tomu, že si tam normálnu cigaretu nezapálite, môžete využiť možnosť vodnej fajky či stále viac sa rozmáhajúcu novinku iqos. A navyše, študenti môžu využiť desaťpercentnú zľavu.

Ak by ste v Nitre hľadali podobný podnik, hľadali by ste márne. Podnik využil niečo, čo ho definovalo už dávno predtým, ako vznikol.

foto: Peter Pős

 

Zdieľajte článok

Komentáre: