Kondičný tréner Patrik Šuster: Klientom som už musel vysvetľovať, že nie som plastický chirurg, zažil som aj lakovanie si nechtov na tréningu

Aj mnohí slovenskí športovci dnes podávajú svetové výkony. Za úspechmi a kvalitnými výsledkami sa často skrýva tvrdá drina, ktorú si bežný pozorovateľ nedokáže predstaviť. Patrik Šuster je kondičným trénerom, ktorý sa za roky praxe naučil, ako zo svojich zverencov dostať tie najlepšie výkony.

Máte 27 rokov a dnes ste[uznávaným trénerom, ktorý sa zameriava na kondičnú prípravu svojich zverencov. Čo vás priviedlo k tejto práci?

Športom žijem celý život. Odmalička som hrával futbal na sídlisku ako každý malý chlapec. Neskôr však prišlo zranenie, ktoré ma trocha pribrzdilo. Musel som absolvovať rehabilitácie a navštevovať posilňovňu. Práve tam sa mi dvíhanie činiek zapáčilo a moje ďalšie kroky smerovali na Fakultu športu v Prešove a odtiaľ to už išlo prirodzene ďalej.

Primárne kondične pripravujete basketbalový tím Young Angels Košice. Ako by ste charakterizovali prácu s takýmto veľkým kolektívom?

Pri tíme pôsobím už tretiu sezónu. Pod značkou Young Angels fungujeme len od tejto sezóny, predtým to bol projekt Good Angels Košice. Práca s takýmto kolektívom je celkom náročná, keďže na každého športovca platí niečo iné. Predovšetkým, čo sa týka kondičných schopností.

Nie je reálne vymyslieť vhodný kondičný tréning pre každého v skupine, ktorý by úplne vyhovoval. Basketbal je síce kolektívny šport, ale tím sa skladá z jednotlivcov a aj kondičná príprava v lete by mala prebiehať individuálne. Tak, ako napríklad u hokejistov z NHL. V našich končinách to však tak skoro fungovať určite nebude.

Vidíte nejaký zásadný rozdiel v trénovaní mužov a žien?

Určite áno. Muži sú z mojich skúseností podstatne súťaživejší ako ženy. Nemajú problém si v posilňovni pridať. Snažia sa jeden druhého predbehnúť, ukázať, kto je väčší samec. U žien to takéto nie je. Nemajú tú potrebu sa jedna pred druhou predbiehať.

Prečítajte si aj:20-ročný publicista Lukáš Vráblik: O futbale môžem písať aj bez vysokej

Patrik Šuster
Tréner Patrik Šuster. (foto: osobný archív Patrika Šustera)

Venujete sa hlavne profesionálnym športovcom. Máte okrem basketbalových zverencov aj klientov z iných športových odvetví?[

Áno, primárne je to, samozrejme, basketbal. Nájdu sa však aj športovci z futbalových trávnikov alebo ľadových plôch (hokej). Takisto tenisti či športovci z oblasti bojových športov.

Počas vašej trénerskej kariéry sa stretávate s množstvom športovcov. Ktoré známe mená  sa pod vašim vedením pripravovali?

Bolo ich viacero. Spomenúť môžem hráčky z národnej americkej basketbalovej ligy NBA, ktoré u nás pôsobili ešte za éry Good Angels, prípadne iné basketbalistky. Menovite napríklad Teja Oblak, sestra brankára Jána Oblaka, ktorý pôsobí ako futbalový brankár v španielskom klube Atlético Madrid. Najúspešnejšia slovenská basketbalistka Zuzana Žirková, ktorá je momentálne hlavnou trénerkou v našom tíme.

Z bojových športov naša najúspešnejšia kickboxerka Veronika Petríková, s ktorou sa nám podarilo získať titul majsterky sveta organizácie WAKO – PRO. Z populárneho MMA spomeniem Jozefa Wittnera (skóre 11:1), ktorý bojoval v známej organizácii Oktagon. Niekoľko tréningov som absolvoval aj s hokejovým obrancom Erikom Černákom, ktorý aktuálne zarezáva v NHL v tíme Tampa Bay Lightning.

Spolu s ďalšími spoločníkmi ste pred pár rokmi založili fitness centrum Get Results Košice. Prebiehajú vaše trénerské aktivity práve tam? Ako sa posilňovni darí?

Primárne trénujeme v našom fitness centre. Počas letnej prípravy trávime s kolegom Danom Kičurom (kondičný tréner HC Košice) čas aj na atletickom ovále prípade niekde v kopcoch. Posilňovni sa darí dobre. Máme dostatok klientov, aj keď sme viac či menej „nekomerčný gym“, keďže nemáme ani web či nejakú reklamu. Dokonca aj stránka na Facebooku je neaktívna. Pridáme príspevok tak raz za pol roka. (smiech)

Prečítajte si aj:Hokejbalu sa nedostáva pozornosti, hoci sme viacnásobní majstri sveta

Využívate aj nejaké špeciálne techniky či metódy pri príprave svojich zverencov?

Určite áno, diagnostika je základ. Každý nový klient absolvuje vstupnú diagnostiku, ktorá sa skladá zo svetovo uznávaných systémov, ako sú MAT – Movement assessment technology z Austrálie, FMS – Functional movement screen z Ameriky a rôznych iných testov. Spolupracujeme aj s diagnostickým centrom Prešovskej fakulty športu, kde posielame športovcov na špecifické testy.

Patrik Šuster
Patrik Šuster už v súčasnosti nepracuje v komerčnej posilňovni. (foto: osobný archív Patrika Šustera)

Je dôležité, aby kondičný tréner, resp. osobný tréner neustále nadobúdal nové vedomosti alebo je lepšie, ak sa drží svojich zásad?

Jednoznačne je potrebné sa pravidelne vzdelávať. Šport sa vyvíja veľmi rýchlo, ak chceme pripravovať špičkových športovcov, musíme sa vzdelávať. Ročne sa snažím absolvovať štyri až päť rôznych školení s odborníkmi z celého sveta. Okrem toho je podstatné aj samoštúdium.

Organizujete aj špeciálne workshopy. Tam odovzdávate svoje skúsenosti ostatným trénerom. Je o takéto aktivity záujem?

Záleží od toho, čo je predmetom školenia, a samozrejme, aká je cena školenia. Myslím si, že na východe je menší záujem ako inde, ale aj tu sa nájdu tréneri, ktorí majú chuť posúvať seba i svojich zverencov. Workshop trvá zvyčajne jeden deň, kedy sa ako tréneri zídeme u nás v posilňovni a celý deň sa cvičí, skúša a vysvetľuje, ako aplikovať dané cvičenia u konkrétnych športovcov.

Patrik Šuster
Patrik Šuster so svojou zverenkyňou Veronikou Petríkovou. (foto: osobný archív Patrika Šustera)

Čo hovoríte na trend, že dnes je trénerom každý, kto si prečíta článok na internete. Stretávate sa s takýmito ľuďmi?

S takými ľuďmi sa už nestretávam, keďže máme tzv. private gym (súkromná posilňovňa, pozn. red.), ale predtým som pôsobil aj v komerčnom fitness centre a tam to bolo na dennom poriadku.

Čo sa týka osobných trénerov vo fitness centrách, tak to je osobitná kategória. Stačí víkendový kurz a môžete byť trénerom čohokoľvek. Nie je to nijako kontrolované, takže trénovať v posilňovni môže naozaj ktokoľvek. Čo sa týka profesionálneho športu na Slovensku, máme viac ako päť miliónov trénerov na každý šport, či už je to futbal, hokej alebo cyklistika.

Ako osobný tréner máte určite množstvo príhod. Spomeniete si na nejakú špeciálnu, ktorá vám utkvela v pamäti, či už veselú alebo smutnejšiu?

Tých veselých bolo mnoho. Ešte keď som pôsobil v komerčnom gyme, tak sa mi ozvala pani, že by chcela začať cvičiť, schudnúť a vyformovať postavu. Mala požiadavku, kde mi ukázala fotku istej slečny, že takto nejak by chcela vyzerať. Musel som jej vysvetliť, že som tréner a nie som sochár ani plastický chirurg. Zažil som aj lakovanie si nechtov počas pauzy v kruhovom tréningu. Slečna sa evidentne po tréningu niekam ponáhľala.

Zdieľajte článok

Komentáre: