Vojna, Jan Palach či posadnutá matka – poznáte tieto seriály podľa skutočných udalostí?

serialy podla skutocnych udalosti

Seriály, ktoré na svoj vznik nepotrebovali originálny nápad. Ich hlavnou myšlienkou bola skutočná udalosť. Tragédia, ktorá ovplyvnila či zničila životy viacerých generácií, alebo čerpala z ľudských príbehov. Viete, za ktorými seriálmi sa skrýva reálny príbeh?

Tragické udalosti sú zväčša zobrazované cez dokumenty. S odstupom času sa však dá na skutočnosti pozrieť aj z iného uhla pohľadu. A práve ten dáva možnosť režisérom a scenáristom poňať príbeh po svojom, no zároveň zachovať ústrednú myšlienku.

Černobyl – miniséria, z ktorej mrazí

Televízny seriál z produkcie spoločností HBO a Sky priniesol v roku 2019 do obývačky divákov príbehy ľudí, ktorých postihla obrovská tragédia. Napriek tomu, že od havárie v jadrovej elektrárni v ukrajinskom meste Černobyl uplynulo už viac než 33 rokov, čas v tomto mestečku odvtedy plynie inak.

Na produkcii filmu sa podieľali krajiny USA a Veľká Británia. Seriál napriek tomu nestráca na autentickosti. Herci rozprávajú v angličtine, ale s vierohodným prízvukom. Tragédia je zobrazená cez príbehy ľudí, ktorých sa snažili umlčať sovietskou propagandou. Dokedy však dokázali skrývať, čo sa naozaj na Ukrajine stalo? To sa dozviete v seriáli.

Prečítajte si aj:Chernobyl je najlepší seriál v histórii – inšpiroval sa hrozivými skutočnými udalosťami

seriály podľa skutočných udalostí
Pri pozeraní úspešného seriálu Chernobyl naskakujú zimomriavky. (Foto: Pixabay.com)

Hořící keř – príbeh ľudskej pochodne

Ďalší seriál, ktorý sa týka sovietskych čias. Produkcia HBO sa rozhodla na obrazovky televízie preniesť aj príbeh Jana Palacha, ktorý sa úpalil po príchode sovietskych vojsk na územie Československa. V hlavnej úlohe poľsko-českého seriálu však môžete vidieť slovenskú herečku Táňu Pauhofovú.

Pri tvorbe seriálu sa tvorcovia inšpirovali skutočnými postavami. Dej začína Palachovým sebaupálením v januári 1969. Následne sa dej rozvíja do príbehov ľudí, ktorých sa udalosť dotkla. Hlavnou postavou je advokátka Palachových príbuzných, ktorá v mene rodiny podala žalobu na ochranu osobnosti na politika Viléma Novotného. Ten upálenie mladého študenta zľahčoval a šíril o ňom nepravdivé tvrdenia.

Band of Brothers – príbeh z druhej svetovej vojny

Filmov či dokumentov zobrazujúcich udalosti druhej svetovej vojny je množstvo. V podobe seriálu na televíznych obrazovkách ich však toľko nenájdeme. Aj preto je seriál Band of Brothers taký výnimočný. Vychádza z motívov knihy spisovateľa Stephena E. Ambrosa, ktorý pri jej písaní čerpal zo skutočných udalostí.

Príbeh zobrazuje elitnú jednotku americkej armády s názvom Easy Company. Armáda stála pri dôležitých vojnových okamihoch. Zúčastnila sa pri dobytí Hitlerovho Orlieho hniezda, zaútočila na nacistov v Bastogne alebo bola súčasťou operácie Market-Garden.

seriály podľa skutočných udalostí
Druhá svetová inšpirovala viacerých filmových a seriálových tvorcov. (Foto: Pixabay.com)

The Act – kriminálne príbehy inšpirované skutočnosťou

Príbehy seriálu The Act sľubujú udalosti vychádzajúce zo skutočných udalostí. Tie sú podľa autorov seriálu bizarnejšie než akákoľvek fikcia. Prvá séria divákov prenesie do sveta Gypsy Rose Blanchardovej. Mladé dievča žije navonok pokojný život so svojou matkou Dee Dee. Tá ju však až prehnane ochraňuje a svojej dcére celý život klame o jej chorobách, ktorými v skutočnosti netrpí.

Dee, matka dievčaťa, trpela Münchhausenovým syndrómom. Tento syndróm je charakteristický práve tým, že matka svoje dieťa presvedčí o tom, že nie je zdravé. Opak je však pravdou. Matky trpiace poruchou pôsobia navonok ako veľmi starostlivé. Ich správanie je však zamerané na získanie vlastnej pozornosti. Príbeh zo seriálu mal tragickú dohru. Práve tá spôsobila, že sa o dianí v rodine dozvedel celý svet a mohol vzniknúť aj tento seriál.

Titulná fotografia: Pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: