Chernobyl je najlepší seriál v histórii – inšpiroval sa hrozivými skutočnými udalosťami

TV Serial Chernobyl HBO Poster

Po epickom závere filmovej ságy Ininity od Marvelu a uzavretí príbehu Game of Thrones sa v týchto týždňoch dostal na obrazovky skrytý klenot. Miniséria Chernobyl z dielne HBO rozpráva príbeh najväčšej jadrovej havárie v dejinách ľudstva a zároveň najväčšej katastrofy spôsobenej človekom. Udalosť sa dlho dotýkala aj Slovenska. Vplyvom rádioaktívneho mraku bol napríklad na niektorých miestach vyhlásený zákaz zbierania lesných plodov.

Seriál Chernobyl sa snaží túto udalosť vyrozprávať veľmi autentickým spôsobom. Diváci majú možnosť nahliadnuť do skutočnej jadrovej elektrárne, hoci pre účely seriálu bola zvolená elektráreň Ignalina v Litve. V tej skutočnej, v Černobyle, totiž stále existujú pozostatky ionizujúceho žiarenia aj napriek tomu, že zničená budova reaktora je zapečatená v oceľovo-betónovom sarkofágu.

Autori seriálu v scénach použili skutočné nahrávky televízií z doby katastrofy, ako aj reálne oznámenie o evakuácii v meste Pripiať. Z niektorých scén doslova behá mráz po chrbte a rádioaktivita „sála“ z obrazovky.

Prečítajte si aj:Tvorca animovaných postavičiek: Bolo by dobré, keby RTVS dávalo viac priestoru autorskej filmovej tvorbe

Kvalitné herecké obsadenie

Seriálu treba rozhodne pochváliť aj herecké obsadenie. Tri hlavné úlohy si zahrali skúsení herci – Jared Harris ako popredný jadrový fyzik Valerij Legasov, Stellan Skarsgård ako sovietsky predseda ministrov Boris Ščerbina a Emily Watsonová ako jadrová fyzička Ulana Khomyukovova.

Len postava Watsonovej je vymyslená a v skutočnosti predstavuje obrovský tím sovietskych vedcov a fyzikov, ktorí pracovali na pochopení černobyľskej katastrofy. Napätie v seriáli by sa dalo krájať, ľudstvo totiž nikdy predtým nečelilo podobnej situácii, na nič neexistoval návod a všetky opatrenia museli byť vymyslené za pochodu. Genialita príbehu nepochádza z pera autora scenára, ale z rozhodnutí, ktoré museli učiniť ľudia po katastrofe.

TV Serial Chernobyl HBO
Televízny seriál Chernobyl má najlepšie hodnotenia. (foto: oficiálne fotografie seriálu)

Seriál Chernobyl sa stal najlepšie hodnoteným seriálom histórie

Najväčší filmový portál IMDB už umiestnil seriál Chernobyl na prvú priečku v hodnotení všetkých seriálov z televíznych obrazoviek. Na portáli Metacritic sa rovnako dostal na prvú priečku ako najlepší seriál v histórii s hodnotením 9.6 bodov z desiatich. Na lokálnom portáli Česlo-Slovenskej filmovej databázy sa novinka od HBO zatiaľ vyšplhala na druhé miesto. A to aj napriek tomu, že táto mini-séria je zatiaľ len v polovici.

Najmrazivejšie na tom je, že všetky udalosti, ktoré môžeme vidieť na obrazovke, sa skutočne stali. Pri explózii sa do atmosféry uvoľnilo 400-krát viac rádioaktívneho materiálu, ako pri zhodení bomby na Hirošimu. Rádioaktívny oblak pokryl takmer celú Európu až po Škandináviu. Na ožiarenie v čase katastrofy zomrelo do niekoľkých dní 31 ľudí. Zhruba 600-tisíc osôb muselo čistiť rádioaktívny materiál v okruhu 30 kilometrov, čo si vyžiadalo smrť niekoľkých tisícov dôsledkom rakoviny z ožiarenia.

Seriál z produkcie HBO laickým spôsobom vysvetľuje, aké mrazivé dôsledky by nastali, keby pracovníci elektrárne neobetovali svoje životy na zastavenie kontaminácie. Uvidíte, ako ionizujúce žiarenie doslova trhá bunky ľudského tela, ale aj to, ako sa Sovietsky zväz snažil ututlať katastrofu počas prvých dní od jej vzniku.

Autor: Lukáš Kanik

Zdieľajte článok

Komentáre: