Ekologická univerzita s plastovým tajomstvom

ekologická univerzita 1

Pred pár mesiacmi sa vo facebookovej skupine UKF objavila fotografia, ktorá vyvolala naozaj búrlivú diskusiu. Vďaka nej ožila polemika o tom, či ej ekologická univerzita naozaj ekologickou.

Denne sa v školských jedálňach stravujú desiatky, ba dokonca stovky študentov, ktorí si k stolu okrem jedla vezmú aj plastový pohár s čajom či vodou. Toto vysoké množstvo pohárov skončí po pár minútach na stole priamo v koši. Životný cyklus takého pohára z umelej hmoty je tak kratší ako celá jeho výroba.

Tento proces sa opakuje deň za dňom. Viete si predstaviť, koľko pohárov to predstavuje na všetkých budovách za týždeň? Za mesiac to môžu byť dokonca tisícky plastových pohárov. Ekologická univerzita by sa predsa len mala správať trochu inak.

Študenti prejavujú iniciatívu

Mnoho študentov si uvedomilo fakt neprimeraného plytvania a zaobstarali si vlastné fľaše či poháre, ktoré sa dajú opakovane použiť. Okrem toho, vídame ich čoraz viac aj mimo jedálne, pretože voda vo všetkých budovách, ktoré prislúchajú univerzite, je pitná.

ekologická univerzita 2
Plastové poháre pri výdaji obedov. (foto: Viktória Záčeková)

Presne túto myšlienku šíri aj spomínaný príspevok. Nie je nič jednoduchšie, ako vziať si vlastnú nádobu na vodu a predísť tak zbytočnému produkovaniu plastového odpadu. Príspevok sa stretol s veľkým porozumením zo strany komentujúcich.

,,Na celej UKF by sa mali zamyslieť nad nevyhnutnosťou všetkého toho plastu a odpadu celkovo. Nádoby na recyklovaný odpad sú skôr raritou ako pravidlom,’’ píše jedna zo študentiek.

,,Nechápem, prečo jedálne nepoužívajú aspoň sklenené poháre,’’ reagovala ďalšia.

Prečítajte si aj: Čapovaná drogéria Bez obalu – prírode môžete pomôcť aj vy

,,V prvom rade treba začať od seba, ak chceme, aby sa niečo zmenilo,“ znie ďalší komentár pod príspevkom.

V problematike tvorby zbytočného odpadu a recyklovania sme kontaktovali niekoľko ľudí. Oslovili sme ako vedúcich katedier, profesorov, prorektorov, tak aj samotných zamestnancov jedálne či príslušných fakúlt.

ekologická univierzita 3
Odpadkové koše určené na triedenie odpadu. (foto: Viktória Záčeková)

Pýtali sme sa, kam putujú vrecia s recyklovaným odpadom, prečo upratovačky hádžu už recyklovaný odpad do jedného vreca a či sa v budúcnosti univerzita už nebude ekologicky len tváriť, ale tak bude naozaj aj konať. Odpovede boli častokrát veľmi podobné. ,,Necítim sa ako odborník v tejto oblasti, nakoľko som sa touto otázkou ešte nezaoberal,’’ odpovedal nám Miroslav Tvrdoň, prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci. 

Plasty sú veľkým problémom súčasnosti

O problémoch s plastovým odpadom sa už popísalo veľa. Táto lacná a dostupná surovina sa nachádza v čoraz väčšom množstve v produktoch bežnej spotreby, potravinách, v pitnej vode nevynímajúc.

Niektorí odborníci sa dokonca neboja nazvať 21. storočie dobou plastu a považujú ho za globálny problém. Stojí za úhynom mnohých morských živočíchov, znečisťovaním oceánov, vypúšťaním škodlivých látok do ovzdušia. Ľudia stále nechápu, aké je dôležité produkciu tejto syntetickej hmoty obmedziť.

Autor: Diana Myšáková

Titulná fotografia: Viktória Záčeková

Zdieľajte článok

Komentáre: