Čapovaná drogéria Bez Obalu – prírode môžete pomôcť aj vy

čapovaná drogéria

Otázka ochrany  životného prostredia je v posledných rokoch jednou z najdiskutovanejších tém. Ak rozmýšľate, akým spôsobom prírode pomôcť, možno vás inšpiruje práve tento nápad. Drogéria Bez Obalu Nitra vám umožňuje načapovať si kozmetiku do vlastných nádob, čím prírodu odľahčíte o kilogramy plastového odpadu.

Malý obchod sa nachádza na Štefánikovej triede neďaleko pešej zóny. Už pri vstupe dnu vás privíta ochotná obsluha, ktorá vám poradí ohľadom všetkých produktov.

Ceny sú dostupné aj pre študentov, ktorí tvoria najväčšiu časť zákazníkov, no s postupom času sa majitelia tešia čoraz väčšej popularite aj u staršej populácie. Dokonca tu máte možnosť získať vernostnú kartu na jeden rok, vďaka ktorej ušetríte. Pre študentov je poskytovaná zľava desať percent, ak sa preukážete kartou ISIC.

Bez Obalu Nitra je otvorený iba od marca 2018 a za ten čas sa stihol medzi Nitranmi stať veľmi obľúbeným.

„Za prvé tri mesiace fungovania sa po prepočítaní ušetrilo približne tritisíc plastových fliaš a záujem o takýto spôsob nakupovania sa stále zvyšuje. Mladí ľudia povedia rodičom, tí zase kamarátom. V súčasnosti pociťujeme veľký príliv zákazníkov,” vyjadrila sa zamestnankyňa.

Nádobu si môžete priniesť alebo kúpiť

Princíp šetrenia prírody nákupom v bezobalovom obchode spočíva v tom, že nie je nutné zakaždým si kupovať novú plastovú nádobu. Ak doma miniete gél na pranie alebo hocijaký iný prostriedok, stačí, ak nádobu opláchnete a je pripravená na ďalšie použitie.

Ceny v Bez Obalu Nitra sa menia v závislosti od množstva. To znamená, že ak potrebujete jeden liter pracieho prostriedku, jednoducho si prinesiete rovnako veľkú nádobu. Pri pokladni sa odráta váha prázdneho plastu a zaplatíte iba sumu za načapované množstvo prostriedku.

Čo sa ale stane, keď si fľašu zabudnete? V takom prípade sú pre vás pripravené úplne nové, čisté plastové fľaše rôznych objemov, ktoré si môžete kúpiť za symbolických päťdesiat centov. Túto možnosť ale využívajú najčastejšie ľudia, ktorí prídu do obchodu prvýkrát.

No ak sa vám nepáči kupovať ďalšie plasty, je tu ešte iná cesta. K dispozícii sú staré nepotrebné nádoby, ktoré ľudia už nechcú mať doma, a tak ich priniesli do obchodu. Samozrejme, keďže tieto nádoby už boli použité, pre vás sú v obchode úplne zadarmo.

Tak isto, ak doma nájdete prázdne nádoby, máte možnosť ich namiesto kontajnera zaniesť práve sem, kde ďalej môžu poslúžiť na praktický účel. 

čapovaná drogéria
Môžete si priniesť aj vlastné nádobky. (foto: autorka)

Okrem obalov aj ekologické zloženie

Výrobky v obchode Bez obalu Nitra sa snažia okrem eliminovania plastov byť šetrné k prírode aj v inom smere, a to svojim zložením. Klasická drogéria z obchodných reťazcov sa zväčša vyrába z ropy, ktorá okrem životného prostredia škodí aj ľudskému organizmu. Pri spracovaní surovej ropy vznikajú vedľajšie produkty, z ktorých sa bežne vyrába kozmetika.

Tieto výrobky ale žiadne ťažké kovy ani toxíny neobsahujú a dokonca aj konzervačných látok majú omnoho menej. Suroviny, z ktorých sú vyrobené, sú rozpustné a z veľkej časti ide o prírodné látky. Preto zaťažujú životné prostredie oveľa menej ako komerčné, prevažne syntetické produkty.

Aróma produktov môže byť slabšia v porovnaní s tým, čo ponúka bežná drogéria či supermarket. No opäť to odráža naturálne a k prírode šetrnejšie zloženie. Mnohých poteší fakt, že prípravky sú vegánske a netestované na zvieratách.

Svojím nákupom v obchode teda chránite našu prírodu, svoje vlastné telo, potešíte svoju peňaženku a dokonca si produkty môžete odniesť v taške vyrobenej z kukurice. Navyše, ceny sú mnohokrát dostupnejšie ako v bežných obchodoch, a tak je takýto spôsob nakupovania atraktívny aj pre študentov.

Bohatá ponuka sortimentu

V obchode je na výber z každého druhu veľké množstvo alternatív. Pracie prostriedky si môžete vybrať napríklad podľa toho, či sú určené na bielu alebo farebnú bielizeň. Ďalej sa môžete rozhodnúť medzi rôznymi zaujímavými vôňami alebo sa zameriate na výrobky od rovnakého výrobcu. 

Na výber máte aj aviváž, čistiace prostriedky do toalety, sprchové gély, dokonca aj šampón pre domáce zvieratká a mnoho iného. Na výber je slovenský alebo taliansky dodávateľ, pričom domáce produkty sú viditeľne označené slovenskou vlajkou. Každý výrobok máte možnosť ovoňať predtým, ako sa preň rozhodnete. 

Ďalšou výhodou je, že len o pár krokov ďalej sa nachádza podobná prevádzka, ktorá ale ponúka potraviny. Samozrejme, bez zbytočných obalov. Zdá sa teda, že podobný koncept má svoju budúcnosť. 

Prečítajte si aj:Majiteľka bezobalového obchodu: Zohnať slovenskú fazuľu je problém

Zdieľajte článok

Komentáre: