V 16-tich vedie úspešný portál: Niekedy mi nízky vek aj pomohol

Prvý programátorský kurz absolvoval v desiatich rokoch. Dnes má šestnásť a usiluje sa o to, aby jeho informačný portál Som Novozámčan bol najčítanejší v meste. Občas nečas sa porozprával so stredoškolákom Richardom Prutkayom z Nových Zámkov.

Študent Richard vytvoril už niekoľko webových projektov. Najúspešnejším z nich je webstránka Som Novozámčan, ktorá si získala rešpekt u publika všetkých vekových kategórií.

V minulosti si v jednom rozhovore povedal, že si potreboval na školský projekt informácie, ktoré si nenašiel. To ťa inšpirovalo založiť si internetovú televíziu RTTV. Skutočne to prišlo takto jednoducho v tak mladom veku?

Toto bol jeden z impulzov. Nebolo to však to jediné. Vždy ma zaujímala biológia a preto som v roku 2014, keď som mal dvanásť rokov, založil vlastnú internetovú televíziu, ktorá sa zameriavala na prírodu. Rozhodol som sa, že si o tom niečo zistím a spravím video.

Tieto videá neboli príliš profesionálne, boli skôr detské. Používal som informácie z Wikipédie a iných ľahko dostupných zdrojov. Postupne sa z toho vyvinul dnešný informačný portál Som Novozámčan.

Ako reagovalo okolie, keď si si v 12-tich rokoch založil internetovú televíziu?

V podstate v prvých dvoch či troch rokoch som mal reakcie iba od svojho najbližšieho okolia, keďže som mal veľmi málo fanúšikov. Boli to aj pozitívne aj negatívne reakcie.

Rodičia ma v mojich aktivitách veľmi podporujú a bez nich by som to robiť nedokázal, takže aj im musím poďakovať. Pokračoval som aj napriek tomu, že som sa dlho držal na dvadsiatich odberateľoch, čo bola vlastne iba rodina.

Richard Prutkay
Študent novozámockého gymnázia vytvára takmer úplne sám obsah čoraz populárnejšieho webu o svojom meste. (foto: osobný archív Richarda Prutkaya)

Čo bol ten zlom, po ktorom ťa začalo sledovať väčšie množstvo ľudí?

V roku 2016 som spolu s kamarátom založil web RTTV – Všetko o hre Clash Royale (videohra, pozn. red.). Naučil som sa vďaka tomu pracovať so systémom WordPress. Asi v polovici roku 2017 som sa rozhodol, že tie videá už asi nemajú až takú perspektívu. Začal som sa viac zaujímať o žurnalistiku v písanej podobe, ako o tú audiovizuálnu.

Začal som písať články na svoj portál, ktorý sa vtedy volal RTTV.Science. V máji roku 2018 ma kontaktoval primátor Nových Zámkov Otokar Klein s tým, či by som nechcel spolupracovať s mestom. Bol som rád a súhlasil som.

Prvým výsledkom tejto spolupráce bol web E-Sport Nové Zámky, ktorý sa rozbehol koncom minulého roka. Tým som získal množstvo fanúšikov na Facebooku, v súčasnosti je ich asi 700.

Nebol vek až priveľká prekážka? Spočiatku si nemal ani občiansky preukaz a vytváral si takéto projekty.

Bola to prekážka, nikto si z počiatku nemyslel, že z toho niečo bude, keďže som mal veľmi nízky vek. Prekážka je to vlastne doteraz, keďže stále nemám 18 rokov a niektoré veci musím riešiť cez rodičov.

Niekedy mi to však aj pomohlo, ľudia ocenili moju snahu, keďže som mal taký nízky vek. Veľakrát mi dali cenné rady, ktoré mi pomohli dostať sa tam, kde dnes som. Stále mám však čo zlepšovať.

Richard Prutkay (*2002) študuje na gymnáziu v Nových Zámkoch. Už ako 12-ročný založil vlastnú internetovú televíziu RTTV. Tá sa neskôr pretransformovala do webu Som Novozámčan, kde pôsobí ako šéfredaktor. Ten je v meste mimoriadne populárny a má široké publikum. Okrem obsahovej stránky sa stará o portál aj technicky. Práve znalosti z tvorby webstránok využil aj pri ďalších projektoch, ktorých sa stal súčasťou.

Portál Som Novozámčan
Mladý Novozámčan má už dnes množstvo skúseností s tvorbou webových stránok. (foto: osobný archív Richarda Prutkaya)

Ako reagovali respondenti, kým ťa ešte tak nepoznali a prišiel za nimi taký mladý človek?

V tých úplne skorých začiatkoch v RTTV som sa s respondentmi nestretával, pretože som robil videá o prírode, kde som hovoril iba ja. Stretol som sa s nimi až okolo 15-tky. Stále boli poväčšine prekvapení, keďže to nebol vysoký vek. Dnes už mám s rozhovormi skúsenosti, stále sú však niekedy respondenti mojím vekom prekvapení.

Často chodíš na rôzne udalosti a akcie. Vychádzajú ti v škole v ústrety, alebo sa jednoducho musíš prispôsobiť?

Na mojej škole ma v týchto aktivitách veľmi podporujú. Aj vedenie aj niektorí vyučujúci. Myslím, že je to veľmi dobré a často ma uvoľnili, keď som niečo potreboval robiť. Prvoradým záujmom je, samozrejme, škola, takže sa musím venovať najmä tej. Ak sa však niečo deje, sú veľmi ústretoví a neraz mi v škole aj pomohli.

Prečítajte si aj: 20-ročný publicista Lukáš Vráblik: O futbale môžem písať aj bez vysokej

Portál Som Novozámčan
Kvôli rôznym podujatiam, ktorých sa ako redaktor zúčastňuje, má viac vymeškaných hodín, no učiteľov teší, že reprezentuje školu v pozitívnom svetle. (foto: osobný archív Richarda Prutkaya)

Tento rok si získal študentskú novinársku cenu v súťaži Junior Internet. O aký príspevok išlo?

Získal som tretie miesto v kategórii Junior Text s prácou Tentoraz hlasujem za lepšie školstvo. Išlo o novinársky príspevok, téma bola Tentoraz hlasujem za… Víťazov vybrala Európska komisia, keďže čoskoro tu máme eurovoľby.

O Európskej komisii som sa už dozvedel trocha viac, keďže ma to zaujímalo a tak som sa rozhodol, že by mohlo byť zaujímavé sa prihlásiť. Písal som tam ohľadom školstva, čo si myslím, že je zlé a dalo by sa zlepšiť.

Kde si získal skúsenosti s písaním? Učil si sa sám alebo od niekoho?

Úplne prvé skúsenosti som získal ako samouk. Keď som začal byť trocha známejší, tak mi pomohli novinári z MY Nové Zámky. Hlavne pán Pastorek, alebo nedávno aj na súťaži Štúrovo pero mi profesionáli dali mnohé cenné rady. Poväčšine som sa však učil sám.

Prečítajte si aj: Mladá autorka Jana Šulková: Väčšinou mám pocit, že nič nestíham, ale ľudia okolo mňa tvrdia, že toho stíham až príliš

Ako je to s tvorbou webu Som Novozámčan? Pomáhal ti s ním niekto v začiatkoch?

Úplne prvé základy webmasteringu som získal na programátorskom kurze, keď som mal desať rokov. Avšak v systéme WordPress, v ktorom je vytvorený aj portál Som Novozámčan, som sa učil poväčšine sám. (WordPress je redakčný systém, platforma, pomocou ktorej dnes vzniká množstvo webstránok, pozn. red.) Tento systém ma zaujal a učil som sa v ňom robiť metódou pokus-omyl.

Tiež som sa veľa naučil pomocou dobrej komunity, ktorá v systéme funguje. Veľa ľudí mi pomohlo, keď som sa niečo opýtal. Cenné informácie som získal aj na Word Campe v Bratislave. (Komunita WordPressu organizuje stretnutia, kde si používatelia môžu odovzdávať rady a skúsenosti, pozn. red.)

Ako je to čo sa týka redaktorov. Píšeš články úplne sám alebo ti niekto pomáha?

Veľa článkov mi poslali priebežní prispievatelia. Niektoré zas napísali iní redaktori, ktorí mi pomáhajú. Zatiaľ však majú málo textov a ešte sa to len rozbieha, väčšinu teda píšem ja sám.

Zúčastnil si sa študentskej novinárskej súťaže Štúrovo pero. Avšak ako jeden z mála sa obsahom nezameriavaš na študentov. Bolo pre teba od začiatku cieľom vytvoriť informačný portál pre Novozámčanov?

Mojim cieľom nikdy nebolo robiť študentský časopis. Najprv som chcel robiť televíziu, čo bolo mojím snom a asi stále aj je. Od začiatku bolo plánom vytvoriť portál o Nových Zámkoch.

Teraz však rozbieham na gymnáziu v Nových Zámkoch aj študentský časopis Šum, ktorý bol zrušený a chcel by som ho obnoviť.

Richard Prutkay
Richard si už vyskúšal aj pilotovanie. (foto: osobný archív Richarda Prutkaya)

Aké máš ďalšie plány s webom? Plánuješ ho nejak rozšíriť?

Nejaké veľké plány momentálne nemám, keďže príliš nemám čas. Mojim cieľom však momentálne je stať sa najčítanejším novozámockým portálom. Taktiež chcem rozšíriť spoluprácu s mestom a s NZ TV (Novozámocká televízia, pozn. red.).

Na jeseň si sa stal koordinátorom mládežníckeho novinárskeho tímu v Nových Zámkoch. Ako sa ti v tom darí?

Je to mestský projekt, ktorý je súčasťou plánu práce s deťmi na roky 2014 až 2022. Keďže spolupracujem s mestským úradom, tak ma kontaktovali ohľadom tejto ponuky. Teraz bola teoretická časť, na ktorej dávali týmto mladým ľuďom prednášky novinári z mestských médií.

Ďalej sa budeme zameriavať na praktickú časť projektu, ktorá sa, dúfam, vydarí.

Ako je to vekovo? Patríš v tíme k tím mladším či starším?

Máme veľké vekové rozpätie. Od žiaka ôsmeho ročníka základnej školy, až po vysokoškolského študenta. Povedal by som, že patrím skôr k tým starším.

Prečítajte si aj: Mladý Nitran žiaril na hokejových MS: Každý hráč chce byť draftovaný, no draft zaňho hrať nebude

Uvažoval si už o štúdiu a vysokej škole? Čo by si chcel robiť po strednej?

Uvažoval som o tejto otázke, ale nie som ešte úplne rozhodnutý. Chcel by som sa venovať žurnalistike, ale veľa ľudí mi hovorí, aby som sa vybral skôr cestou programovania. Je však pravdepodobnejšie, že sa budem venovať žurnalistike, viac ma to baví. Programovanie bolo niečo, čo som sa naučil popri tom.

Máš záujmy výrazne presahujúce tvoj vek. Preto sa možno ponúka otázka, či máš kamarátov skôr vo svojom veku alebo starších?

Myslím, že oboje. Mám aj kamarátov vo svojom veku, ale aj takých, ktorí sú už dospelí.

Zdieľajte článok

Komentáre: