Youtuber The Bača: Ťažké chvíle striedajú príjemné, ale pocit, že robíte, čo vás baví, posúva vpred

Bača

Mladý Popradčan Miro Bača je známy aj ako youtuber The Bača. V súčasnosti ho sleduje viac ako stotisíc ľudí. Ako jeden z mála sa snaží nielen zabávať, ale pomocou videí tiež vzdeláva.

Tento náučný projekt nesie názov Fenomény sveta a má za úlohu pomôcť učiteľom zaujať žiakov. Miro Bača cestuje po svete a vo videách študentom ukazuje to, o čom sa učia na hodine.

Pre mnohých ľudí si známy ako „ten chalan z Gogových videí“. Ako si sa k nemu dostal?

Stretol som sa s ním na strednej umeleckej škole. Zoznámili sme sa, začali sa stretávať a postupne sa z nás stali výborní kamoši. Po čase som začal pre neho pracovať, strihať videá.

Prečítajte si aj: V 16-tich vedie úspešný portál: Niekedy mi nízky vek aj pomohol

Čo ťa táto spolupráca naučila?

Naša spolupráca bola vzájomne obohacujúca, rozumeli sme si. Ja som ponúkal moje zručnosti a vedomosti, on ponúkal možnosť pracovať s ním a vstrebávať jeho pohľad na tvorbu. Bolo to veľmi pekné a tvorivé obdobie.

Napokon si sa vybral vlastnou cestou. Čo ťa k tomu inšpirovalo?

Myslím si, že každý chce ísť vlastnou cestou. Vždy sa v živote ocitnete po určitej dobe na rázcestí a je na každom, či a kde sa chce posunúť. Mal svoje priority, plány, sny… Je prirodzené, že v určitom okamihu nastal čas, keď som si svoje sny začal plniť.

Rozbehol som vlastnú firmu, začal spolupracovať s rôznymi inšpiratívnymi ľuďmi. Svoje skúsenosti som mohol praktizovať v YouTube tvorbe, neustále sa zdokonaľovať a učiť nové veci. Ťažké chvíle sa striedali s príjemnými, ale pocit, že robíte to, čo vás baví, vás stále ťahá dopredu.

Bača 2
Známy youtuber Miroslav Bača. (Foto: Instagram/thebacis)
Si z východu, no od strednej školy si bol v Bratislave. Prečo?

V Poprade som chodil na priemyselnú školu, kde som študoval grafiku. Šanca na rozvoj tu bola, ale s uplatnením to bolo horšie. Stále ma to však ťahalo k animáciám a nasávaniu informácií v tejto oblasti. Ako dobrú alternatívu som videl práve odchod do Bratislavy, kde umelecká škola animovanej tvorby ponúkala to, čo som vyhľadával. Som rád, že som tento krok urobil.

Momentálne si na cestách po svete. Ktorá krajina ťa očarila najviac? Prečo?

Milujem cestovanie a v každej krajine, ktorú navštívim, nachádzam úžasné poznatky a pocity, ktoré zažije človek naozaj len cestovaním a spontánnymi zážitkami. V tejto súvislosti teda neviem povedať, ktorá krajina ma očarila najviac, pretože každá má svoje čaro.

Ak by som chcel oddychovať a zrelaxovať po náročných dňoch, určite by som si vybral Srí Lanku, ktorá takúto slasť ponúka. V prípade nápadov a kreatívnych myšlienok, kde by som chcel, aby ma motivovalo aj pružné prostredie, by som si vybral určite New York, Paríž alebo Londýn. Ak by som chcel zažiť adrenalínové dobrodružstvá, vybral by som si Island, Rakúsko či Nórsko.

Prečítajte si aj: Arpád Soltesz: Poľavili sme v ostražitosti, a to je asi najväčší hriech našej generácie

Na ktorý zo svojich projektov si najviac hrdý?

Hrdý som na každý projekt, pretože každý ma niekam posunul. Niektoré by som už dnes nezopakoval, neznamená to však, že by som ich hádzal do koša. Keď boli aktívne a realizované, bolo to najlepšie, čo som v danej chvíli vedel poskytnúť. Každý takýto projekt mi niečo dal a posunul ma smerom vpred.

Mojím najväčším projektom sú aktuálne Fenomény sveta, ktoré majú obrovský úspech a jeho tvorcovia sa naozaj majú čím chváliť. Edukuje množstvo detí a učiteľov, oslovil veľkú časť škôl, kde tento systém vyučovania začali školy realizovať. Fenomény sveta ukázali, že učenie nemusí byť nuda. Na tento projekt som naozaj hrdý (aj keď nie je môj) a som rád, že som jeho súčasťou.

Mnohí Slováci sú voči youtuberom pomerne dosť kritickí. Nemal si nikdy chuť s natáčaním prestať?

Nie, nemal. Nikdy. Ďakujem za to, že moja práca je aj mojou zábavou. Prajem to každému.

Autor: Karin Daráková

Titulná fotografia: Instagram/thebacis

Zdieľajte článok

Komentáre: