Darovanie krvi a iných látok – môžete ním pomôcť a niekde si aj zarobiť

Darovanie krvi je potrebné neustále. Okrem život zachraňujúcej tekutiny sú dôležité aj ďalšie obnoviteľné látky či bunky ľudského tela. Pomôcť môžete napríklad krvnou plazmou alebo pohlavnými bunkami. Ako zistíte, či ste vhodným darcom práve vy?

Pre mnohých je darovanie nielen krvi úplne vylúčené. Môže za to strach z injekcií alebo celkovo z nemocníc. Rovnako musí budúci darca spĺňať niekoľko prísnych podmienok. Okrem veku je to aj minimálna hmotnosť a výborý zdravotný stav.

Dobrý pocit a odmena

Vladimír sa rozhodol darovať krv hneď, keď dosiahol osemnásť rokov. Prekročenie hranice dospelosti je totiž jednou zo základných podmienok.

„O darovaní som sníval už ako malý. Vedel som, že mám krvnú skupinu 0 a že je veľmi žiadaná. Preto som sa rozhodol takto pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú,” vysvetlil.

Spočiatku mu bránil len strach z ihiel. Ten však po prvom darovaní úplne zmizol. „Záchrana ľudských životov prevýšila nad mojím strachom z injekcií,” dodáva.

Za darovanie po rokoch získal niekoľko plakiet. Tie dostávajú ľudia po určitom množstve odberov tejto látky. „Keď som získal zlatú plaketu, musel som kvôli zdravotným problémom s darovaním skončiť,” dodáva Vladimír.

Zlatá plaketa prináleží darcom po 40. bezplatnom odbere krvi. Najvyššie získanou môže byť Kňazovického plaketa, ktorú dostáva darca po sto odberoch.

Prečítajte si aj: Zdravie tela aj mysle môžete podporiť hlbokým dýchaním

darovanie krvi
Za darovanie krvi môžete získať niektoré z vyznamenaní. (foto: unsplash.com)

Na Slovensku ho nerobia

Inak je to s krvnou plazmou. Na Slovensku sa táto tekutina darovať nedá, najbližšie je to možné v Rakúsku, kde putujú kroky viacerých Slovákov. Ak sa ju rozhodnete darovať, musíte podstúpiť vstupné vyšetrenie.

Aj kvôli samotnému vyšetreniu je potrebné ísť za hranice. V nemocnici nájdete slovenský personál. Za odber plazmy v zahraničí dostanete finančnú odmenu. Tá vám vlastne preplatí náklady na dopravu. Ak sa rozhodnete stať pravidelným darcom, môžete získate ešte nejaké peniaze navyše.

Nie každý je však hodným darcom tejto látky. Študentka, ktorá je pravidelnou darkyňou krvi, sa rozhodla pomôcť aj plazmou. Podmienky sú však prísnejšie.

„Bola som na vstupnej prehliadke v Rakúsku. Napokon som plazmu darovať nemohla, pretože som mala v krvi nedostatok železa,” uviedla Viktória.

Prečítajte si aj: Ľudmila Kolesárová: Empatia a schopnosť pomáhať z nás robia skutočných ľudí

darovanie krvi
Mnohým bráni pri darovaní krvi strach z ihiel. (Foto: K.J.)

Nielen pre rodinných príslušníkov

Darovanie krvotvorných buniek je podmienkou na transplantáciu kostnej drene. Napriek tomu, že darcom býva najčastejšie rodinný príslušník, sú prípady, kedy to tak byť nemusí.

Existuje register kostnej drene. Na Slovensku je to Národný register darcov kostnej drene SR. Toto darcovstvo je rovnako, ako v prípade darovania krvi bezplatné.

Ak sa chcete stať darcom, je potrebné vyplniť dotazník na stránke spomínaného registra. Ak ním úspešne prejdete, zaradia vás na zoznam.

Predtým, ako sa rozhodnete pre tento dobrý skutok, musíte zvážiť svoj zdravotný stav. Ak spĺňate podmienku minimálneho veku a hmotnosti, neznamená to, že ste vhodným darcom.

Ak neprekonáte úplne závažnú chorobu, nebude ohrozený len zdravotný stav príjemcu drene, ale aj samotného darcu.

Ak daruje kostnú dreň chorý človek, ohrozuje obe strany. (foto: pexels.com)

Čoho darcom sa ešte môžem stať?

Pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú, sa dá aj ďalšími žiadanými látkami. Darovanie vajíčok či spermií je na Slovensku stále konzervatívnou témou.

V nielen tomto prípade si treba vopred danú kliniku preveriť, aby ste sa nestali obeťou podvodu a látky z vášho tela sa dostali k príjemcovi legálnou cestou. Nikdy tiež nereagujte na inzeráty hľadajúce niektorú zo spomínaných látok či buniek z vášho tela.

Stať sa darkyňou vajíčok je pomerne jednoduché. Stačí sa zaregistrovať do programu darovania vajíčok. Následne vás bude kontaktovať pracovníčka, ktorá vám vysvetlí celý akt.

Za darovanie pohlavných buniek oficiálne peniaze rovnako ako v prípade iných častí z vášho tela dostať nemôžete. „Odmenu” získate preplatením nákladov na dopravu a ako kompenzáciu za riziko, ktoré podstupujete.

Iné to s finančnou odmenou nie je ani v prípade spermií. Nedajú sa len tak predávať. V iných krajinách ako na Slovensku si ale ich darovaním môžete zarobiť.

Titulná fotografia: Pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: