Práca v zahraničí: Splnený sen alebo nočná mora študentov

Školský rok je pre študentov hektickým obdobím. Časový fond je maximálne vyčerpaný, a preto je leto často jedinou príležitosťou, kedy si oddýchnuť a zároveň zarobiť nejaké peniaze. Práca v zahraničí je tiež jednou z možností.

Svoje by o tom vedela porozprávať napríklad študentka Karin, ktorej prvotné plány na leto vôbec nevyšli podľa predstáv. Tá už od začiatku snívala o svojom pravom „americkom“ lete. Práca v zahraničí však nie vždy musí byť splneným snom.

Sen sa jej začal plniť po tom, ako sa zoznámila so spoločnosťou Southwestern advantage, ktorá ponúkala možnosť stráviť leto podomovým predajom kníh. „Vedela som, že pri tejto práci nebudem celé leto sedieť na zadku, budem priamo komunikovať s americkými rodinami a zarobím si, koľko chcem. Preto som neváhala. Naša skupinka šla predávať do Utahu blízko Salt Lake City. Prostredie tam bolo nádherné a nočný výhľad na vysvietené mesto zhora bol na nezaplatenie.“

Čo sa však spočiatku javilo ako dokonalá práca, sa razom zmenilo na obrovské sklamanie. „Predtým, ako som zaklopala na prvé dvere, som sa odhodlávala asi tri minúty. Nik neotvoril. Ani pri tých ďalších, ani pri nasledujúcich. Navyše, každý tretí dom mal na dverách tabuľku “no soliciting”(žiadny predajcovia, pozn. red.). Môj elán sa každým dňom strácal. Hovorila som si, že knihy si ľudia môžu kúpiť aj cez internet, tak načo je toto všetko dobré?“

Takáto nepríjemná skúsenosť Karin odradila iba sčasti. Keďže podomový predaj sa ukázal ako zlé rozhodnutie, bolo treba uvažovať, čo ďalej. „Keďže moje financie zaznamenali rapídny odliv a moja psychika na tom tiež nebola najlepšie, rozhodla som sa zmeniť prácu. Rozhodnutie nebolo ľahké a ak by som v tom bola sama, určite by som letela domov.“

Študentka, Karin s priateľmi a so sprievodcom z Mexika v Salt Lake City – Zdroj: Karin Fronková

Podľa jej vlastných slov to však s podporou dvoch dievčat, ktoré rovnako ako ona zahodili neistú kariéru, nakoniec zvládla. „Chvíľu trvalo, kým sme si zohnali vlastné bývanie a stálu robotu. V Ocean City som prácu zmenila trikrát. Denne som prebicyklovala prinajmenšom 12 kilometrov, pretože moja posledná robota bola na míle vzdialená od ubytovania. Pracovala som veľa a behala z roboty do roboty. V porovnaní s tou predchádzajúcou mi ale aspoň za každú odpracovanú hodinu zaplatili.“

Študentka Majka má z letnej brigády podobné zážitky. „Pracovať som šla do Nemecka na zber uhoriek, keď som si nebola istá, či ma vezmú na doktorandské štúdium. Ešte pred odchodom som volala vedúcemu Slovákovi, ako dlho sa tam musím zdržať, pretože ak ma vzali na tretí vysokoškolský stupeň, musela by som ísť na zápis. Ten mi však len odvrkol, že keď si nájdem odvoz, môžem odísť kedy chcem. Deň odchodu sme sa dozvedeli len pár dní vopred.“

Prečítajte si aj: Brigáda na leto? Vyskúšať môžete aj niečo netradičné

Okrem nepríjemného jednania s vedením však na Majku čakalo aj ďalšie prekvapenie v podobe úrovne ubytovania. „Všetci sme bývali v jednej veľkej garáži plnej unimobuniek. Bolo nás tam veľmi veľa, v bunkách sme bývali aj štyria. Hygiena tu nebola žiadna – sprchy boli dve, záchody štyri, našťastie oddelené pre ženy a mužov.“

Ak by sa niekomu zdalo, že zber uhoriek nie je náročný, z Majkiných slov rýchlo zistí, že sa mýli: „Pracovali sme rozdelení do troch partií na troch veľkých traktoroch. Traktor mal po bokoch akoby krídla, na ktoré sme si ľahli tvárou dole a zbierali sme uhorky. A tu začalo peklo. Okrem toho, že sme nemali žiadne prestávky na WC nás náš slovenský šéf šikanoval a psychicky týral, čo bolo veľmi ponižujúce. On bol jedným z dôvodov, prečo som odišla skôr.“ Aj toto je jeden z dôkazov, že práca v zahraničí nie vždy musí dopadnúť podľa predstáv.

Majkinej rodine sa našťastie podarilo vybaviť jej odvoz, a preto na tejto brigáde strávila iba dva týždne. „Odišla som skôr, mala som pokoj a neľutovala som ani peniaze. Niečo som si zarobila a stačilo mi to.“

Nie všetci však počas letnej brigády zažijú podobne ťažké situácie. Pozitívnu skúsenosť má študentka Dominika, ktorá leto strávila prácou v hoteli na Cypre: „Do zahraničia som sa dostala cez spoločnosť One season academy, ktorá sprostredkováva prácu najmä v hoteloch v rôznych krajinách sveta. Najviac ma zaujala práve ponuka na Cypre. Tá predstava – leto, more, slnko, priatelia, peniaze – čo viac? Pracovala som šesťkrát do týždňa, osem hodín denne za peniaze, ktoré by som na Slovensku nikdy nezarobila. Práca bola jednoduchá, veľmi som sa nenarobila. Mám zážitky na celý život. Nenudila som sa ani raz. Túto skúsenosť odporúčam všetkým, ktorí sa neboja vycestovať a zarobiť si,“ hovorí Dominika. Je teda dôkazom, že práca v zahraničí môže byť aj skutočným splneným snom.

Študentka Dominika (druhá sprava) so svojimi spolupracovníkmi v hoteli na Cypre – Zdroj: Dominika Gabrišová

Dominika na rozdiel od predchádzajúcich dvoch študentiek necestovala sama. „Išla som sem s kamarátkou, mojou najväčšou oporou, pretože si myslím, že každý z nás potrebuje niekoho pri sebe, najmä tak ďaleko od domova.“ Rozhodnutie opustiť Slovensko neľutuje. Vidí v ňom viac pozitív ako negatív. „Lákali ma nové veci, skúsenosti, ľudia a jazyk. Jedinú nevýhodu vidím v tom, že nikdy neviete, do čoho idete. Tým myslím ubytovanie alebo to, aké pracovné podmienky vás čakajú a s akými ľuďmi budete spolupracovať,“ hovorí Dominika.

Skúsenosti s prácou v zahraničí teda nemožno globalizovať. Najkrajšie leto života u jedného môže byť pre ďalšieho zážitok plný sklamania. To, v čom sa však väčšina ľudí zhoduje, je zistiť si dopredu čo najviac informácií, byť dostatočne pripravený a opatrný, no najmä nemať strach z nových výziev. Nikdy predsa neviete, aké dobrodružstvo vás za hranicami čaká.

Autor: Barbora Libayová, Elena Halačová

Titulná fotografia: freepik.com