Zálohovanie PET fliaš bude realitou už aj na Slovensku, stretáva sa aj s kritikou

zálohovanie pet fliaš

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prijali pred pár dňami návrh zákona o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Slovensko sa tak stane prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov.

V Európe je zálohovanie zavedené už v desiatich krajinách, a to napríklad vo Fínsku, Nórsku, Nemecku, Chorvátsku či v Čiernej Hore. Prvé zálohovacie systémy platia od roku 1989 vo Švédsku a na Islande.

V Chorvátsku sa výška zálohy pohybuje okolo siedmich centov, vo Fínsku okolo štyridsiatich. Väčšina krajín nezálohuje obaly z mlieka a z ovocných štiav z hygienických dôvodov.

zálohovanie pet fliaš

Veľký krok pre zelenšie Slovensko

Nová legislatíva nadobudne platnosť 1. januára 2020. Zálohovať sa začne v roku 2022. Vratné automaty sa však budú zo začiatku nachádzať len v prevádzkach s rozlohou väčšou ako 300 m2 . Výška zálohy za plastovú fľašu by mala byť dvanásť centov a za plechovku desať centov.

K zavedeniu zálohovania sa prihlásila aj Slovenská aliancia moderného obchodu, do ktorej patria spoločnosti ako Tesco, Lidl, Kaufland, Billa a Metro. Tie sa začali pripravovať na zálohový systém.

Očakáva sa zásadné zníženie voľne pohodených plastových nápojových obalov nielen v mestách, ale aj v prírode. Recyklácia plastov oproti iným materiálom, napríklad sklu, nie je nekonečná a ani jednoduchá. Preto je ich zálohovanie veľkým posunom v boji proti znečisťovaniu krajiny plastami.

„Nie som zďaleka prvý minister životného prostredia, ktorý prišiel s návrhom zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Som však veľmi rád, že som prvý, ktorý zálohovanie na Slovensku reálne presadil. Je to veľký krok pre zelenšie a čistejšie Slovensko,“ vyjadril sa v tlačovej správe pre web ministerstva László Sólymos, minister životného prostredia.

Prečítajte si aj: Vyzerá to jednoducho: Viete však skutočne triediť odpad?

Aj najúspešnejšie systémy majú svoje chyby

V Indonézskom meste Surabya môžu obyvatelia za vrátenie plastových fliaš cestovať MHD a týmto spôsobom aspoň trochu pomôcť so znečistením. Za najlepší príklad sa považuje Švédsko so svojím zálohovým systémom.

V roku 2017 zálohovalo až osemdesiatštyri percent plastových fliaš. Avšak, mnohí ho kritizujú za obrovské spaľovanie a vyvážanie plastového odpadu.

Nemecko bolo napríklad hlavnou inšpiráciou pre britský plán zálohovania. Na druhej strane vravia kritici o odvrátenej stránke vratnosti PET fliaš. Obávajú sa toho, že ľudia budú plasty menej recyklovať.

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: