Vyzerá to jednoducho: Viete však skutočne triediť odpad?

Výsledky štúdií európskeho štatistického úradu Eurostat informujú, že z celkového odpadu vyprodukovaného na Slovensku sa zrecykluje len 6 %. Veľkým problémom aj naďalej zostáva fakt, že kvantum slovenských domácností nevie, ako správne triediť odpad. Ako ste na tom vy?

Do žltého kontajnera patria plasty, do modrého papier, do zeleného sklo a do červeného kovy. Aj keď to nie je žiadna veda, triedenie odpadu je trochu komplikovanejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Keď si však osvojíte zopár dôležitých rád ohľadom triedenia, nebudete s tým mať žiaden problém

 

Do žltého kontajnera vhadzujeme plasty. Patria sem PET fľaše, plastové obaly z potravín, kozmetiky a čistiacich prostriedkov, igelitové tašky, vrecká, fólie, obaly z CD a prepravky fliaš. Do žltých nádob sa môže vhodiť aj polystyrén. Pred vyhodením je treba plastový odpad prepláchnuť, zbaviť nečistôt, fľaše a nádoby stlačiť a uzavrieť vrchnákom.

Nepatrí sem odpad ako pneumatiky, veľmi znečistené plasty z olejov či pást, nebezpečných látok, zeminy a farieb.

 

Modrý kontajner je určený na papier. Patria sem papierové obaly, noviny, časopisy, letáky, stlačené krabice, kartóny, knihy bez pevnej väzby, zošity, plagáty, katalógy, lepenka, obálky, pohľadnice, dokonca aj krepový papier. Tento papier však nesmie byť mokrý, mastný či silne znečistený.

Nepatria sem nápojové kartóny (tetrapaky) z mlieka a džúsov, krabice z vajíčok, rolky z toaletného papiera, použité plienky, papier s hliníkovou fóliou, voskovaný papier, škatuľky z cigariet, termopapier a kopírovací papier.

 

Do zeleného kontajnera na sklo patria sklenené nádoby, obaly, fľaše, poháre, parfémy, nádoby  z kozmetiky a liekov, okenné sklo a aj sklo z okuliarov.

Dávajte si veľký pozor na rozbité sklo, ktoré sa nie vždy môže vhadzovať do zelených nádob. Vždy si to treba zistiť vo vašom meste. Nemožno sem vhadzovať ani zrkadlá, keramiku, porcelán, dymové sklo, pozlátené a pokované sklo, žiarovky a žiarivky, drôtené sklo, autosklo, technické sklo či sklo s obsahom chemických látok. Nádoby je vždy potrebné prepláchnuť a zbaviť súčastí, ktoré nie sú zo skla (napríklad plastové štuplíky a korky z fliaš).

 

Červená farba kontajnera prislúcha kovom. Patria sem plechovky, konzervy, kovové súčiastky, drôty a káble (bez bužírky), alobal, uzávery z pohárov, laky na vlasy, dezodoranty.

Nepatria sem chemicky znečistené kovy, kovové obaly obsahujúce zvyšky nápojov či potravín.

 

Autorka: Diana Myšáková

 

Titulná foto: Pixabay

Zdieľajte článok

Komentáre: