Učiteľ s nacistickou ideológiou, ktorý sa zamiloval do študentky. Aj o tom bude Banalita lásky v DAB

banalita lásky

Predstavenie tiež prichádza s myšlienkou, že najväčšie zlo často páchali ľudia, ktorí sa nikdy nerozhodli, či chcú byť zlí alebo dobrí.

Divadlo Andreja Bagara pripravuje inscenáciu súčasnej izraelskej autorky Savyon Liebrechtovej Banalita lásky. Režisérom je Marián Pecko a v divadle sa prvýkrát objaví 22. novembra 2019.

Dráma spracováva začiatok komplikovaného vzťahu Martina Heideggera a jeho židovskej študentky Hannah Arendtovej na konci 20. rokov. Príbeh neakceptovateľného vzťahu, ale aj aktuálnych tém je určený pre každého diváka.

banalita lásky
Oficiálny plagát k predstaveniu Banalita lásky. (foto: DAB)

„Zrejme len pár intelektuálov a možno študentov filozofie vie, o čo v tomto diele ide, ale to nie je dôležité. Dôležitý je ten ľudský príbeh. Osobne ma na Hannah Arendtovej fascinuje jej myšlienka, že najväčšie zlo v dejinách páchali ľudia, ktorí sa nikdy nerozhodli, či budú dobrí, alebo zlí,“ povedala predstaviteľka Hannah Eva Pavlíková.

Podľa herečky môže mať hra presah aj do súčasného stavu v spoločnosti. „Niekedy aj taká letargia a apatia mnohých ľudí aj v našej spoločnosti umožňuje nárast extrémizmu a umožňuje vznik obludných politických teórií a ospravedlnenie zločinov,“ povedala Pavlíková.

Hra zobrazuje, ako sčítaný a vzdelaný profesor podľahol nacistickej ideológii a dokázal sa zamilovať do mladej študentky.

„Všetko so všetkým súvisí a aj vtedy aj dnes nás politika veľmi ovplyvňuje. Hra sa volá Banalita lásky, iste, má to svoj veľký zmysel, ale čo z toho nakoniec vyplýva necháme na názore divákov a diváčiek,“ povedal režisér Marián Pecko.

Podľa herca Jakuba Rybárika má hra čo ponúknuť každému divákovi. „Ide nie len o veľmi silný ľudský príbeh lásky, ale zároveň sa človek čo to dozvie aj o týchto dvoch ľuďoch ako významných historických osobnostiach,“ povedal predstaviteľ študenta Michaela.

Herec sa snaží pochopiť aj politicko-historický kontext, aj osobné konanie a rozhodnutia hlavných postáv.

Prečítajte si aj: Nesmrteľná Hlava XXII je dokonalým obrazom zachytávajúcim absurditu vojny

banalita lásky
Režisér Marián Pecko. (foto: DAB)

Podľa dramaturgičky Magdalény Žiakovej nejde v príbehu o žiadnu komplikovanú filozofiu. „Keď som si to prečítala, prišlo mi to ako klišé, pretože ide o naozaj veľmi banálny príbeh lásky. Nakoniec mi ale imponuje, ako sa tu jemne vynímajú politické názory každej zo strán, pričom ani jedna z tých strán nerozumie, ako môže byť zamilovaná do tej druhej.“

V inscenácii sa v roli Hanny predstaví okrem Evy Pavlíkovej aj Nikolett Dékány, ktorá bude hrať jej mladšiu verziu. Peter Oszlík si zas zahrá mladého Martina Heideggera. Predstaviteľom Michaela, študenta, cez ktorého pohľad je téma spracovaná, bude Jakub Rybárik.

Titulná fotografia: DAB
Článok pripravujeme v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre.

Zdieľajte článok

Komentáre: