Hokejista Martin Uhnák: Na Slovensku sa hrá oveľa taktickejšie než v Amerike

uhnák

Absolvent UKF s hokejovými skúsenosťami z Ameriky, ktorý stojí momentálne pri zrode tímu Philosophers Nitra. To je Martin Uhnák, ktorý sa okrem profesionálneho hokeja venuje aj pomoci mladým hráčom.

Či už ako asistent trénera alebo ako spoluorganizátor hokejových kempov. Cieľavedomý Martin plánuje v budúcnosti rozbehnúť ďalšie projekty.

Philosophers Nitra je nový hokejový klub, ktorý vznikol na UKF v roku 2019, hoci myšlienka je už staršia. Svoje domáce zápasy bude hrávať na nitrianskom zimnom štadióne. Zakladateľmi sú Martin Uhnák a Branislav Varga.

Hokeju sa na profesionálnej úrovni venuješ od roku 2007, kedy si začal hrávať za Nitru. Ešte ťa to neomrzelo?

Nie, neomrzelo, hokej mám stále rád tak, ako som aj mal rád. Postupom času ale dospievam tak ako každý a zisťujem, že hokej nemôžem hrávať do konca života. Začínam sa preto venovať aj iným veciam. Hokej je náročný hlavne z pohľadu cestovania, preto sa teraz snažím nejak stabilizovať a nájsť si inú životnú cestu.

Dokedy sa hokeju plánuješ venovať profesionálne?

Dobrá otázka, to sa pýtam aj ja. Povedal som si, že to bude do nejakej tridsiatky, s tým, že ešte uvidím. Momentálne som bez zmluvy a rozmýšľam, čo ďalej. Zatiaľ nie som pevne rozhodnutý.

Pred svojím pôsobením v Topoľčanoch si tri sezóny pôsobil v americkej Federálnej Hokejovej Lige. Vedel by si to porovnať so Slovenskom?

Je ťažké to nejako porovnávať, život je iný, kultúra je iná. Čo sa týka hokeja, štýl hry je odlišný od tej našej, je to prírodnejšie, u nás je hokej viac systémový, u nich zase efektívnejší v rozhodovaniach. Sústredia sa na víťazstvo a na výsledky a je jedno, akou cestou ich dosiahnu. Na Slovensku sa hrá skôr taktickejšie.

Prečítajte si aj: Michal Krištof: Bolo by krásne zahrať si na domácich majstrovstvách sveta

Martin Uhnák v reprezentačnom drese na univerziáde. (foto: osobný archív M. Uhnáka)

Na čo si vo svojej kariére hrdý najviac?

Veľmi rád spomínam na Majstrovstvá sveta do 20 rokov, kedy sme ako dvadsaťroční dosiahli prvý významnejší úspech. Vtedy sme skončili štvrtí. Výhra medzinárodnej Erste ligy bola tiež pekná skúsenosť. Krásne spomienky sa vynárajú aj pri svetových univerziádach v Španielsku či Kazachstane. V neposlednom rade som vďačný hlavne za ľudí, s ktorými som mal možnosť pracovať.

Máš nejaký hokejový sen, niečo, čo by si chcel dosiahnuť?

Vyhrávať. Pre športovca je motivácia výhra a ja chcem byť súčasťou tímu, ktorý má tie najvyššie ciele. Vyhrať titul je takým zadosťučinením za prácu, ktorú vykonávame celý rok.

Študoval si na UKF odbor šport a rekreácia. Ako hodnotíš svoje štúdium?

Som spokojný. V rámci toho, že som profesionálny športovec, som začal študovať telovýchovu, čo ma až tak nenapĺňalo, potom však vznikol odbor šport a rekreácia. Vo svete je to porovnateľné so športovým manažmentom a to je teda práca, ktorú by som v budúcnosti chcel robiť. Keby som ale nehral profesionálne hokej, určite by som sa venoval nejakému inému štúdiu, napríklad právu či medicíne.

Ako sa zvládaš naraz plnohodnotne venovať štúdiu aj hokeju?

Zo začiatku to bolo problematické. Snažil som sa nájsť si nejaký harmonogram, no škola a vyučujúci mali problém s dochádzkou. Ale kde je vôľa, tam je cesta – vždy sme sa dokázali dohodnúť, ako si tie vymeškané hodiny nahradím.

Prečítajte si aj: Mladý Nitran žiaril na hokejových MS: Každý hráč chce byť draftovaný, no draft zaňho hrať nebude

uhnák
Martin Uhnák je momentálne jedným zo zakladateľov tímu Philosophers Nitra. (foto: osobný archív M. Uhnáka)

V rozhovore pre MY po Univerziáde 2017 si spomínal, že sa venuješ hokejovým klinikám, kde pracuješ primárne s chlapcami vo veku 10-14 rokov. Je to stále aktuálne?

Je to aktuálne. Už asi od roku 2013 pracujem v súkromnej hokejovej škole v Nitre. Keď som hrával v Amerike, vždy som sa snažil pomáhať mládežníckym tímom ako asistent trénera, takisto som pomáhal aj pri organizácii hokejových kempov. V súčasnosti pravidelne v lete po hokejovej sezóne cestujem do Toronta na hokejové kempy. Počas posledného leta som sa zúčastnil ako tréner aj jedného z najväčších hokejových kempov v Európe, ktorý bol v Rige v Lotyšsku.

Ako takéto kliniky prebiehajú?

Cieľom kliniky je zlepšiť hernú činnosť jednotlivca. Čo znamená, že sa sústredíme na zlepšenie korčuliarskych schopností, palicovej techniky, streľby a reakcie chlapcov v kritických situáciách, ktoré sa v hokeji vyskytujú. Dôraz kladieme aj na ich mentálny vývoj. Nejde teda len o hokejovú stránku, ale aj o mentálnu a morálnu. Aby z tých chalanov nevyrástli čisto iba hokejisti, ale aj rozumní ľudia.

Zdieľajte článok

Komentáre: