Slávna dobrodružná rozprávka plná prekvapení. Taká je nová hra v Starom divadle

Dlhý, Široký a Bystrozraký

Inscenácia Dlhý, Široký a Bystrozraký je príbeh populárny u malých, stredných, starých, jednoducho u všetkých. Rozprávka je dejovo nenáročná, ale pritom neobyčajne poučná. Bábkoherci nám ukázali dielo, ktoré si deti bežne čítajú v čitateľských krúžkoch.

Príbeh je o tom, že aj obyčajným ľuďom sa môže prihodiť zázrak, keď sú odvážni. Text má formu básne, čo mu pridáva nový rozmer. Pre niektorých dospelákov to môže byť zvláštne a netradičné, ale je to detská hra, nad ktorou malý divák určite neohrdne nos. Stačí vnímať umeleckú vynaliezavosť scénografov a bábkarov, ktorí vytvorili dielo plné pestrých farieb a tvarov.

Fenomenálny herecký a spevácky výkon bábkohercov bol plný emócií a hlasových mutácií a zaslúži si veľký obdiv a rešpekt.

Dlhý, Široký a Bystrozraký
Dlhý, Široký a Bystrozraký má čo povedať nie len deťom, ale aj dospelým. (foto: Michal Lachkovič)

Je krásna, magická, fantastická a hravá

Krajina, v ktorej sú si všetci rovní a nik nevyčnieva. Až na troch netradičných hrdinov, ktorí sú sami o sebe neopakovateľnými osobnosťami, ktoré by sa hodili aj do reality. Každá jedna rozprávka sa musí niekde začínať, ale aké je to správne miesto, ktoré má ten správny príbehový šmrnc? Jednoznačne kráľovský hrad. Majestátny hrad na vysokom brale, tak aj ušľachtilý a múdry kráľ, ktorý panuje s láskou a pokorou.

Vladár, samozrejme, svoj palác neobýval sám. Má syna – princa, ktorý už má vek na to, aby sa oženil. Len nik nevie s kým. Kráľ mu dal ponuku. Ukázal mu miesto, ktoré bolo zahalené tajomstvom. Kráľovič s obavou vstúpil dnu do neznámej veže. Veža temná, no plná prekvapení. Poobzeral sa na všetky strany. V prvom obloku sa ukázala prvá princezná. Tá ho akosi nezaujala, aj keď bola krásna a bohatá. Druhé okienko mu zjavilo princeznú, ktorá bola o čosi krajšia, no len tiež nemala tú správnu iskru.

Tretia už mala niečo do seba. Hrala to na nedostupnú a nechcela, aby si ju niekto vzal za ženu. Princ sa zamiloval. Chcel iba ju, Bielu pannu. Vyšiel z veže von a zvedavý kráľ ho čakal. Spýtal sa na výber. Krvi by sa mu nedorezalo, keď mu syn opísal svoju vyvolenú. Kráľ vedel, že Biela panna je zakliata zlým čarodejníkom.

Prečítajte si aj: Divadlo Andreja Bagara oslavuje 70 rokov: Galavečer plný spomienok i vrúcnych prianí

Dlhý, Široký a Bystrozraký
Režisérom aj autorom hudby je Kamil Žiška.(foto: Michal Lachkovič)

Na výpravu nepôjde sám

Princ neváhal a vyrazil. Ako tak cválal, nevediac kam, natrafil na neidentifikovateľné čudá. Princ sa čudoval, ale prijal ich ako svojich najlepších parťákov. Noví kamaráti boli Dlhý, Široký a Bystrozraký. Štvorica sa vydala na cestu. Prešli stovky kilometrov. Zrazu sa im zjavil veľký, temný hrad.

Tri (ne)splniteľné úlohy

Práve v ňom sa ukrývala Biela panna. Zlý čarodejník sľúbil, že ju prepustí, len ak splnia tri náročne úlohy. Súhlasili. Ako to už v rozprávkach býva, cesta bola strastiplná, no aj tak nakoniec vyhralo dobro nad zlom. 

Dlhý, Široký a Bystrozraký
Aj v predstavení Dlhý, Široký a Bystrozraký víťazí dobro nad zlom. (foto: Michal Lachkovič)

Hra vám pomôže chápať svet inak. Naučí vnímať a rešpektovať. Všetci si tu vedia nájsť to svoje najpodstatnejšie. Divadelná hra o priateľstve, odvahe, súdržnosti a tolerancií je presne o tom, čo deti potrebujú. 

Dlhý, Široký a Bystrozraký nájdete v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre od 25. októbra. Režisérom je Kamil Žiška a hoci je predstavenie určené primárne pre deti, svoje si v ňom nájde aj dospelý divák.

Autor: Marek Štosel
Titulná fotografia: Michal Lachkovič
Článok pripravujeme v spolupráci so Starým divadlom Karola Spišáka v Nitre.

Zdieľajte článok

Komentáre: