Amnestie sú film, ktorý pobaví, ale aj rozšíri obzory

amnestie

Do kín sa dostal film, ktorý približuje udalosti z obdobia Nežnej revolúcie. Amnestie zobrazujú vzburu väzňov v Leopoldove, ktorá vypukla po tom, čo nový prezident Havel udelil amnestie.

Predlohou tohto filmu je kniha od Radovana Dunaja – Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa uskutočnili na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia. Na jeho vytvorení sa podieľali režisér Jonáš Karásek, kameraman Tomáš Juríček a scenárista Maroš Hečko, ktorí napríklad stáli aj za úspešným filmom Kandidát z roku 2013.

Táto snímka sa venuje amnestiám Václava Havla, ktoré vyhlásil len pár dní po svojom zvolení za prezidenta Československa.

Prečítajte si aj: Tridsať rokov od Nežnej, tridsať rokov slobody. Niektorí mladí na ňu už názor nemajú, iní ju poznajú od rodičov

Film sa začína v období po Nežnej revolúcii, keď sa stáva hlavou štátu Václav Havel, ktorý vyhlasuje amnestie.  Tie sa majú týkať politických a neprávom odsúdených väzňov minulého režimu. Práva  na slobodu si zažiadajú aj trestanci, medzi ktorými sú aj rôzni vrahovia, z leopoldovskej väznice, no neúspešne. To rozpúta v Československu vzburu, ktorá nebude mať obdoby.

Vďaka výprave, kostýmom, ale aj rekvizitám scény nadobudli na vernosti. Vo filme sa mohlo viac šetriť farebnými filtrami. Väčšina deja sa odohráva na jeseň, v zime a počas skorej jari, stačilo to nechať na prírodu. Nešetrilo sa ani peniazmi za dobové západné skladby chutiace po slobode od skupín ako Depeche Mode, A – ha či Eurythmics.

Cieľom filmu je priblížiť historicky dôležité a komplikované obdobie, ktoré tvorilo charakter jednotlivcov, ktorí stáli na strane zmeny, ale aj tých, ktorí boli režimu oddaní.

Veľa akcie aj napriek nejakým náznakom si nesľubujte, vzbura prebieha až v poslednej časti a potlačia ju za niekoľko minút.

Autor: Andrej Nipča
Titulná fotografia z filmu Amnestie: cine-max.sk, archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre: