Zalievaná káva môže spôsobiť žalúdočné problémy, tvrdí odborníčka

Káva je neoddeliteľnou súčasťou života mnohých ľudí, je teda dôležité dbať na kvalitu produktu, jeho správny výber či prípravu. Pokiaľ si nedáme dostatočne záležať, môže lahodný nápoj spôsobiť nemalé problémy.

Tak, ako sa pri výbere jedla orientujeme podľa chuti, zloženia či kvality, mali by sme sa týchto kritérií držať aj výbere kávy. Obchodné reťazce ponúkajú široký sortiment za prijateľné ceny, no na druhej strane stojí kvalita.

Káva Nitra je rodinný obchodík zameraný na predaj kávy, čaju a sortimentu potrebného na ich prípravu. V tejto predajni sa nachádza veľa druhov kávy, všetky sú od slovenských pražiarov.

Zákazník vie, koho rukami tovar prešiel, odkiaľ pochádza a kam putujú peniaze, ktoré zaplatí. Priamo v predajni sa kupujúci dozvie všetky potrebné informácie a je si vedomý toho, čo si vo vrecúšku odnáša.

Pri komerčnom predaji na to nezostáva priestor a zákazníci si musia vystačiť s informáciami na obale.

Prečítajte si aj: Káva po študentsky: Podniky, kde si zájdete so spolužiakmi, ale aj napíšete seminárku

Záleží na chuti, no aj na príprave

Výber správnej kávy sa môže zdať nepodstatný, no je to pomerne náročný proces.

„Neraz k nám prídu zákazníci, ktorí si vyberajú kávu po prvýkrát. Voľbu začíname tým, že povedia svoje preferencie, a teda, či majú radšej čokoládovú chuť alebo ovocnú,“ vysvetľuje majiteľka obchodu Ľubica Korgová. Spolu so zákazníkom sa snaží vybrať správny produkt, každá káva je totiž jedinečná.

Chuť však nie je jediným kritériom pri výbere. Dôležitý je i samotný proces prípravy: „Mojou prvou otázkou pre zákazníka je, ako si bude kávu pripravovať. Najčastejšie je to cez kávovar, ďalej sú to alternatívne spôsoby prípravy, ako napríklad cez aeroropress, french press či moka konvičku.“

Výber produktu môže prebehnúť podľa predstáv, no keď sa použije zlý postup prípravy, výsledok je neraz nepríjemný.

„Svetlo pražená káva použitá v kávovare sa môže zákazníkovi zdať kyslá. Produkt je v poriadku, nesprávny bol len spôsob prípravy,“ upozorňuje majiteľka obchodu s kávou, „svetlo pražené zrná sú ideálne na prípravu cez filter, aeropress či french press. Kávovar viac vytiahne zo zrna jeho prirodzenú aciditu,“ dodáva.

V obchodíku sa nachádza veľa druhov kávy od slovenských pražiarov. (foto: Facebook KavaNitra.sk)

Zalievanie nie je riešením časovej tiesne

Medzi zlé, no často najpoužívanejšie prípravy kávy patrí zaliatie vriacou vodou. Príprava je síce rýchla, časovo a priestorovo nenáročná, no zásadne nie ideálna.

„Tento zlozvyk sa snažím zákazníkov odučiť a vysvetliť im, že pri dlhom státí sa z kávy vylučujú silice, ktoré spôsobujú zaťaženie žalúdka a organizmu. V takom prípade sa môžu sťažovať na to, že im káva nesadla, to má na svedomí práve spôsob prípravy. Ako najrýchlejšiu a najbližšiu alternatívu odporúčam french press,“ dodáva Ľubica Korgová.

V prípade, že máte doma mlynček, je ideálne kúpiť si zrná a tie mlieť podľa potreby. Káva vydrží dlhšie čerstvá.

Zdieľajte článok

Komentáre: