Výstava Spájanie Európy pripomína udalosti, na ktoré sa nezabúda

spájanie európy

Rok 1989 bol významný pre Slovensko, ale aj pre veľkú časť Európy. V tomto období sa odohralo množstvo protestov a demonštrácii,  ktoré zmenili životy celých generácií. Fakulta stredoeurópskych štúdií priblížila udalosti z tohto obdobia výstavou Spájanie Európy.

Hlavnou témou výstavy je práve spájanie Európy. V júni 2019 uplynulo 30 rokov od volieb do Sejmu a Senátu, teda dolnej a hornej komory poľského parlamentu. Táto udalosť sa stala symbolom pádu komunizmu v Poľsku a začiatkom politických, ekonomických a spoločenských zmien vo svete.  

Vlna zmien pokračovala aj v ďalších krajinách Európy, ktoré sú známe napríklad deštrukciou stredoeurópskeho priestoru či pádom železnej opony.

Na Slovensku je symbolom pádu komunizmu 17. november, ktorý sa opäť prebúdza a dožíva sa okrúhleho 30. výročia. Protesty, demonštrácie či pochody po mestách spojené napríklad so štrnganím kľúčov nás doviedli k Nežnej revolúcii.

Všetko to začalo „inteligenciou“. Herci, umelci a novinári začali lákať najmä študentov vysokých škôl. Sloboda slova, podnikania či cestovania je dnes pre nás samozrejmosťou, začo sa môžeme poďakovať vtedajším študentom, ktorí revolučnou cestou priniesli tieto zmeny.

Prečítajte si aj: Priateľstvá či zábavné vzdelávanie. To je Konštantínov historický spolok

spájanie európy
Výstava Spájanie Európy v priestoroch Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF

Výsledkom bol pád sovietskeho bloku, ktorý nám priniesol demokraciu a s ňou aj prístup k trhovej ekonomike a, v neposlednom rade, najdôležitejšiu vec – slobodu. 

Výstava je plná reálnych fotografii a textov, ktoré popisujú emotívne chvíle. Všetky sa nesú v duchu vzbury a odhodlania. Je plná pozitívnych, ale aj negatívnych emócii, ktoré vám pomôžu spoznať alebo pripomenúť si rôzne „nežné“ protesty a demonštrácie.

Môžeme sa takto opäť priblížiť k tomu, čo sa v tomto období udialo a uctiť si tých najodvážnejších.

„Aj keď sa tieto udalosti stali oveľa skôr, ako sme sa narodili, je dôležité aby sme o nich vedeli a pripomínali si ich. Napríklad aj prostredníctvom takejto výstavy,“ hovorí študentka UKF Katarína.

Výstava vám zaručene priblíži pocity víťazstva a túžbu po nastolení slobody a demokracie, ktoré v tej dobe vládli v spoločnosti. V budove Fakulty stredoeurópskych štúdii UKF v Nitre si do konca novembra môžete pozrieť expozíciu s názvom Spájanie Európy. Je iniciovaná na počesť 30. výročia spoločensko-politických zmien v strednej Európe.

Autorky: Aneta Černáková, Bianka Žúdelová
Fotografie: autorky

Zdieľajte článok

Komentáre: