Organizátor Vysoké hory Nitra: Jeden festival pripravujeme skoro celý rok

vysoké hory nitra 2019

Milovníci prírody, hôr a outdoorových športov si každoročne prídu na svoje na festivale Vysoké Hory Nitra. Jeden z organizátorov Radovan Baláž hovoril o tom, ako prebieha jeho príprava a tiež, koľko odpadu dokážu vyzbierať z prírody nad Nitrou pri Jarnom čistení Zobora, ktoré pripravujú pravidelne pre verejnosť.


Zvykli ste už ako malý tráviť čas v prírode? Chodili ste napríklad s rodinou na výlety do hôr?

Áno, v čase základnej školy sme často chodili na výlety do prírody, do hôr, najmä v okolí Nitry. Za socializmu sa organizovali tiež „pochody vďaky“. Neskôr som mal trochu menšiu prestávku, ale po vysokej škole som sa do toho znova dostal. Začal som seriózne lyžovať, chodiť na túry po Slovenku, podarilo sa tiež v zahraničí.

Potom som sa spoznal s ľuďmi, s ktorými teraz robíme festival. Sú to ľudia z Nitrianskeho horského spolku. Je to občianske združenie, ktoré sa prioritne venuje aktivitám v horách. S nimi som sa dostal akoby o úroveň vyššie. Potom bolo chodenie do hôr intenzívnejšie.

Nedeľný výlet, ktorý je súčasťou festivalu Vysoké hory Nitra 2019. (foto: B. Doman)

Máte obľúbené miesta, na ktoré sa vždy radi vraciate? Aké?

Veľmi som si obľúbil hrebeňové túry. Mám rád hrebene Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry. Taktiež Vysoké Tatry, ich doliny a štíty s výhľadom do krajiny. Rovnako pekné sú túry na pohorie Tribeč a Vtáčnik. Samozrejme, obľubujem aj atmosféru večer po celodennej túre, niekde na horskej chate.

Kedy vám napadla myšlienka zorganizovať festival Vysoké hory Nitra?

Na túto otázku by mohli odpovedať skôr moji kolegovia, ktorí ho zakladali. Ja to však s nimi robím už jedenásty rok. Samotnému festivalu predchádzala prvotná akcia. Tá sa organizovala vo februári 2006. Bolo to klubové premietanie na najbližšej horskej chate od Nitry – na Pohronskom Inovci.

Na malej útulnej chate sa stretli kamaráti, ľudia, ktorí cestujú, s cieľom si porozprávať zážitky, ukázať fotky, premietnuť videá zo svojich ciest a výletov. To bola prvotná akcia, ktorá mala značný ohlas.

Ukázalo sa, že o takúto akciu je záujem. A na popud ľudí zo Žiliny, ktorí organizujú festival Vysoké hory už dlhšie, sa začal organizovať festival Vysoké hory Nitra.

Žilinské Vysoké hory sú  vlastne  našim materským festivalom. Tak sa to teda skúsilo v Nitre vo veľkom. Priestor nám poskytol Mestský úrad. Nebola však žiadna istota, že ľudia tu, na nížine, budú mať záujem o hory.

Malo to však veľký úspech a odvtedy sa festival koná každoročne v novembri. O pár dní už po štrnásty raz.

Venujete sa viacerým outdoorovým aktivitám (vysokohorská turistika, turistika, lyžovanie, skitouring). Ktorá z nich vám je najbližšia?

Začínal som s turistikou, bicyklovaním. Neskôr som sa začal venovať vysokohorskej turistike. Práve Nitriansky horský spolok organizuje kurzy vysokohorskej turistiky. Sú tam inštruktori, pod ktorých vedením záujemcovia absolvujú kurzy, vzdelávajú sa a potom ako absolventi môžu ísť v Tatrách na miesta, kde sa človek nedostane s nikým iným, len s horským vodcom alebo s inštruktorom vysokohorskej turistiky.

Pohybujeme sa už mimo značených chodníkov, robíme túry na rôzne štíty. Moja prvá vysokohorská túra bola vo Vysokých Tatrách na Gerlach. Bolo to v roku 2013, krásny letný slnečný deň a pre mňa jedinečný zážitok. Za alternatívu v zime považujem lyžovanie.

Po klasickom zjazdovom ma lákalo skúsiť aj to skialpové, resp. skitouringové, s kamarátmi na miestach mimo zjazdoviek, kde nie sú stovky ľudí, hudba z reproduktorov, ale zvuk prírody. Ešte v mojich začiatkoch sme v rámci zimného kurzu v Tatrách vystúpili na lyžiach Malou Studenou dolinou na Téryho chatu s cieľom dostať sa na dvojtisícovku nad ňou, na Pfinnovu kopu.

Vo finále to bolo v náročnom teréne a hlbokom snehu už s lyžami na chrbte. Z vrcholu sme to potom zlyžovali – v mojom prípade horko-ťažko (smiech).

Prečítajte si aj: Festival Vysoké hory Nitra 2018 opäť ukázal, že vášeň dokáže prevýšiť akékoľvek vrcholy

vysoké hory nitra 2019
Ako hosť je pozvaný aj Jan Dungel. (foto: archív JD)

Ako dlho trvá príprava takého festivalu ? Čo všetko to zahŕňa?

No, je to skoro celoročná práca. Hlavná časť sa však robí na jeseň, po letných prázdninách sa začíname ako organizačný tím stretávať na poradách pravidelne. Najprv každé dva týždne, neskôr už každý týždeň.

Náš festival je založený na dobrovoľníckej práci, robíme to doma popri zamestnaní, iných rodinných povinnostiach, po večeroch a cez víkendy. Celá naša práca vyvrcholí v polovičke novembra.

Keďže je festival nekomerčný, tak si musíme na jeho organizáciu zohnať financie z firiem alebo napríklad aj z grantov. Žiadosti o ne, zvyčajne na mesto alebo samosprávny kraj,  píšeme na jeseň na ďalší rok popri organizovaní aktuálneho ročníka.

V jarnom období robíme práce, ktoré sú náročnejšie na čas, ako napríklad úpravy web stránky, tiež musíme hostí festivalu pozývať s predstihom, aby si zarezervovali termín pre účasť u nás.

Aké je posolstvo tohto festivalu?

Baví nás to a vidíme, že aj ľudí, ktorí tam chodia. Chceme ukázať verejnosti tu na dolniakoch, čo všetko sa dá v horách robiť, aké outdoorové aktivity. Prostredníctvom filmov a prezentácii pozvaných hostí ukážeme divákom miesta, kde sa bežný človek možno nikdy nedostaneme.

Ide tak o spoznávanie nových miest a kultúr, krajín z rôznych kútov sveta. A tiež to môže byť pre nich inšpirácia niečo nové skúsiť, niekam sa vybrať.

Zmenil sa váš prístup k prírode, keď ste začali pracovať v tejto oblasti?

Môj vzťah k prírode sa zintenzívnil, keďže náš Nitriansky horský spolok ako občianske združenie okrem organizovania festivalu pripravuje aj ďalšiu tradičnú akciu pre verejnosť, tentoraz environmentálnu. Je to Jarné čistenie Zobora.

Začali sme s ním v roku 2007 so zámerom, že keď si z prírody niečo „berieme“, tým, že do nej chodíme za zážitkami, tak sme to prírode nejakým spôsobom aj chceli vrátiť.

Do roku 2013 sme túto akciu robili každoročne, momentálne sa koná každé dva roky. Za jedenásť ročníkov sa nám spolu s dobrovoľníkmi podarilo vyzbierať z prírody nad Nitrou tridsať ton odpadu.

Náš festival sme postupne rozširovali. Od druhého ročníka pripravujeme v spolupráci so Správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie pre žiakov nitrianskych základných škôl „detský piatok“.

Je zameraný na upevnenie environmentálneho povedomia detí a ich vzťahu k pohybovým aktivitám v prírode. V rámci neho im premietneme niečo z programu festivalu a taktiež je pripravená prednáška odborníka na problematiku ochrany prírody a potom kvíz robený zábavnou formou.

Vzhľadom na rozširovanie festivalu sme vymysleli v roku 2013 program pre ďalší festivalový deň. Po sobote s filmami a prezentáciami sme ľudí chceli vytiahnuť von do prírody.

V nedeľu je to teda poznávací výlet do Zoborských vrchov. Spolu s odborníkom na určitú oblasť súvisiacu s prírodou nad Nitrou sa prejdeme, urobíme niečo pre svoje zdravie a dozvieme sa veľa zaujímavých informácií z danej oblasti. 

Prečítajte si aj: Dobrovoľníci môžu opäť pomôcť prírode. V Nitre sa uskutoční Jarné čistenie Zobora

vysoké hory nitra 2019
Róbert Gálfy, jeden z hostí festivalu Vysoké hory Nitra 2019. (foto: archív RG)

Ako vnímate prácu ochranárov a lesníkov?

Máme blízko k prírode, v našich radoch sú aj dobrovoľní strážcovia prírody. Ako veľká časť verejnosti aj my vnímame negatívne to, čo sa deje v slovenských lesoch. Na festivale sme mali napríklad známych ochranárov Erika Baláža alebo Karola Kaliského.

V roku 2010 bol u nás Erik s krásnym filmom Strážca divočiny, za ktorý vyhral aj Cenu diváka. Potom v roku 2013 obaja s výnimočným filmom Vlčie hory a do tretice Erik v roku 2017 prezentoval ich film Živá rieka. Prostredníctvom filmov chceli verejnosti predstaviť krásnu prírodu, divočinu, v ktorej nemá miesto nezmyselná ťažba alebo strieľanie zvierat. 

Na festivale bude mať už po tretíkrát stánok lesoochranárske združenie VLK. Ich aktivisti návštevníkom festivalu hovoria, ako to v lesoch je a ako by to mohlo byť. Problémom je aj skutočnosť, že oficiálne máme viacero národných parkov, ale vo veľkom sa v nich ťaží, poľuje sa na zvieratá a tým sa porušujú predpisy, ktoré by tam mali platiť.

Nám ako organizátorom sa to nepáči a nepáči sa to nielen nám, ale aj mnohým našim divákom, ktorí majú vzťah k prírode.

Už je to štrnásty rok konania festivalu Vysoké hory Nitra. Predpokladali ste, že festival bude mať takýto úspech? Pribúdajú stále noví návštevníci?

Začalo sa to v podstate úplne z ničoho, nikto nerozmýšľal, že kam sa festival dostane. A už tu máme štrnásty ročník, dosť veľké číslo. Je to už aj určitá zodpovednosť, keďže si na to ľudia zvykli. Festival organizujeme každoročne, ale snažíme sa ho postupne zlepšovať.

Napríklad spomínaným rozšírením do viacerých dní, kvalitnou prezentáciou alebo medializáciou, zavedením loga a novej grafickej podoby festivalu, za ktorou stojí už tri roky študent UKF Michal Gališin.

Festival tak získava, buduje svoje meno. Stal sa už tradičným a populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich.

Už v začiatkoch prichádzalo veľa ľudí, ale postupne pribúdajú ďalší, ktorí ho objavia, povedia im o ňom známi a vlastne prichádzajú cielene. Nielen z Nitry, z nášho regiónu, ale aj z iných regiónov a vzdialenejších miest. Festival sa rozrástol, divákov pribudlo, pričom sála sa nedá nafúknuť. Je to však pekný priestor s dobrou atmosférou a úplne vyhovuje tomuto festivalu.

Festival Vysoké hory Nitra 2019

Tretí novembrový víkend bude v Nitre už po štrnástykrát patriť tradičnému festivalu. Pozostáva z hlavného festivalového dňa, soboty, s bohatým programom pre širokú verejnosť, ktorému predchádza „detský piatok“ pre žiakov nitrianskych škôl. Podujatie uzavrie nedeľný poznávací výlet na Zobor.

Pre priaznivcov hôr, prírody a cestovania pripravuje organizátor festivalu, Nitriansky horský spolok, prehliadku filmov a prezentácií od viacerých osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov. Stretnutie s nimi sa uskutoční pod záštitou primátora mesta Nitry Mareka Hattasa na obvyklom mieste, na Mestskom úrade v Nitre v sobotu 16. novembra od 9:00.

Outdoorové a cestovateľské menu sa bude „podávať“ v piatich blokoch. V programe nebudú chýbať kvalitné a oceňované filmy. Z dielne Rasťa Hatiara to bude film Vrcholová príťažlivosť, ktorý získal množstvo ocenení. Film predstavuje horolezecký a životný príbeh himalájistu Petra Hámora.

Diváci uvidia dokument Pavla Barabáša Tieň jaguára ocenený na festivaloch doma a v zahraničí. Zachytáva objavnú cesta 4 priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu, ktorá vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Účastníkom tejto expedície, okrem režiséra filmu, bol i český prírodovedec, maliar a ilustrátor Jan Dungel. Práve on bude jedným z hlavných hostí festivalu. Ďalším bude Róbert Gálfy. Má za sebou množstvo prvovýstupov, horolezeckých expedícií a takmer desať rokov patril v Európe k skialpinistickej špičke.

Tento rok si pripomíname nedožité 85. narodeniny a zároveň 35. výročie úmrtia vynikajúceho horolezca Jozefa Psotku. Porozprávať o ňom, pamätnej expedícii Himaláje´84 Sagarmatha, v rámci ktorej spolu so Zoltánom Demjánom vystúpil bez kyslíka na vrchol Mount Everestu (avšak pri zostupe, bohužiaľ, zahynul). Prídu horolezec, účastník expedície Vladimír Launer a jeho syn Ján Psotka.

Pacifickú hrebeňovku predstavia Pavel Sabela a Miloslav Daníšek.

V krátkom filme Viliama Bendíka Bicykel (prológ) sa diváci presvedčia, že aj kus železa môže mať svoju dušu.

Tradične dostanú v programe priestor Nitrania. Tento rok to budú Ivan Breský s videom o prírodných krásach juhozápadu USA a Ľuboš Kanás s videom o zákutiach hôr a prírody nad Nitrou. Program festivalu obohatia prezentácia Kristiána Šodora z Prahy o rodinnom putovaní spod Mont Blancu po Matterhorn, video Pavla Medoviča o tom ako byť duchom neustále na horskom bicykli a dva zahraničné filmy.

Sprievodnou akciou festivalu je výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry.

Už siedmykrát sa uskutoční poznávací výlet do Zoborských vrchov. Tento rok s výkladom archeológa Petra Bistáka o Hradisku Zobor, v závere so zastávkou v areáli Zoborského kláštora. Výlet sa bude konať v prípade priaznivého počasia v nedeľu 17. novembra so začiatkom o 9:15 pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada pod Zoborom.

Hlavnými partnermi festivalu sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj, Dynamik Nitra a Northfinder.

Vstup na festival je vďaka partnerom a sponzorom voľný.

Viac o festivale Vysoké hory Nitra 2019 si môžete prečítať na webstránke alebo na Facebooku.

/oficiálna tlačová správa/

vysoké hory nitra 2019

Titulná fotografia: organizátori festivalu Vysoké hory Nitra 2019, vpravo Radovan Baláž (autor: M. Gdulová)
Autori: Alžbeta Móricová, Klára Muchová, Michal Králik

Zdieľajte článok

Komentáre: