Dobrovoľníci môžu opäť pomôcť prírode. V Nitre sa uskutoční Jarné čistenie Zobora

Milovníci prírody a turistiky sa už po jedenásty raz stretnú pri Jarnom čistení Zobora. Akcia sa uskutoční v sobotu 13. apríla 2019 a zorganizujú ju Nitriansky horský spolok v spolupráci s mestom Nitra a Správou CHKO Ponitrie. 

Začiatok akcie je o 9. hodine ráno pred Špecializovanou nemocnicou svätého Svorada na Zobore (Liečebným ústavom). Pre všetkých účastníkov budú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci.

Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu. Počas uplynulých desiatich ročníkov už dobrovoľníci vyzbierali asi 28 ton odpadu. Dlhodobým problémom sú najmä nelegálne skládky, práve z nich pochádza väčšia časť z vyzbieraného odpadu.

Organizátori sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov, kde sa dá odovzdať, vyvážajú do prírody. Prázdne obaly z potravín, ktoré si vzali na túru, tiež neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode.

Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Pre dobrovoľníkov bude po čistení zabezpečené občerstvenie, o ktoré sa postarajú mesto a sponzori. Záštitu nad týmto tradičným podujatím prevzal primátor Nitry Marek Hattas. „Prajem si, aby sa akcie zúčastňovalo každým rokom viac dobrovoľníkov, ktorým záleží na tom, v akom prostredí žijeme a čo zanecháme budúcim generáciám,“ povedal Hattas.

Organizátori z Nitrinaskeho horského spolku si cenia účasť ľudí, ktorých oslovuje myšlienka podujatia a zapájajú sa do nej v rámci svojho voľného času. Zúčastňujú sa ho všetky generácie – dospelí, seniori, rodiny s deťmi, tínedžeri a učitelia so svojimi žiakmi. Predseda spolku a ochranár Patrik Együd dodáva: „V mene organizátorov by som rád pozval širokú verejnosť na Jarné čistenie Zobora, ktorého cieľom je skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta. Neváhajte a príďte pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva.“

Partnermi Jarného čistenia Zobora 2019 je spoločnosť Heineken Slovensko a Garmond Nitra. Ďalšie zaujímavé informácie o tejto akcii nájdete na facebookovej stránke podujatia. 

foto: Radovan Baláž
foto: Peter Michalík
foto: Radovan Baláž
foto: archív Nitriansky horský spolok

 

Zdieľajte článok

Komentáre: