Tlačidlá na priechode pre chodcov sú pre mnohých placebo. Aká je ich skutočná funkcia?

O dopytových tlačidlách pod semaformi si ľudia často myslia, že fungujú na takzvanom placebo efekte a preto ich nevyužívajú. Druhov týchto zariadení je viac a nie vždy slúžia len na rýchlejšie nabehnutie zelenej.

O tom, že tlačidlá pod semaformi sú len psychologickými ťahmi, počul nejeden človek. Ľudia si buď myslia, že nefungujú, alebo sú naozaj len na „okrasu“. Pravdou je, že svoje opodstatnenie tieto gombíky v premávke majú.

„Tlačidlá pod semaformi nepoužívam, nevšimla som si, že by fungovali. Nikdy mi rýchlejšie nenaskočila zelená, preto si myslím, že sú nanič,“ priznala sa študentka Zuzana.

Križovatka vás registruje

Jedným z typov tlačidiel sú tlačidlá pre chodcov, ktoré po stlačení vyšlú signál, že je po zelenej dopyt. Nefungujú spôsobom, aby zelená naskočila rýchlejšie, ale aby zelenú semafor nevynechal.

„Tlačidlá skôr ako na princípe urýchlenia zelenej fungujú na princípe, že vynechajú zelenú, keď nie sú stlačené,“ vysvetľuje hovorca Nitry Tomáš Holúbek a zároveň dopĺňa, „avšak nie každé tlačidlo takto funguje, nedá sa to generalizovať. Niektoré sú nastavené na túto funkciu, iné nie – v závislosti od toho, ako to navrhol dopravný inžinier.“

„Tlačidlá používam. Sú výborné v tom, že sa nemusí tak často prerušovať premávka, keď tam nie sú chodci. Takže červená, len keď chce chodec prejsť. Nevýhoda je, že nie všetky fungujú,“ hovorí študent Tomáš.

Prečítajte si aj: Pomôžete a dostanete vreckové. Medzinárodný folklórny festival hľadá dobrovoľníkov

Zelená závisí od stavu premávky

Na križovatkách sa však stretnete aj s tlačidlami, ktoré po zatlačení zaevidujú signál a podľa situácie na ceste zapnú zelenú farbu rýchlejšie. Tento typ však nebýva používaný na vyťažených cestách. Semafory majú nastavené pevné intervaly pre vodičov aj pre chodcov.

Michal tlačidlá používa tiež, nie však kvôli kratšiemu čakaniu, ale preto, že sú interaktívne. „Aspoň niečo robím, kým nabehne zelená,“ smeje sa.

Ísť či neísť podľa melódie

Ďalším typom tlačidiel sú tlačidlá vyčlenené pre nevidiacich a ľudí so zrakovým znevýhodnením. Fungujú na základe zvukových signálov, podľa ktorých nevidiaci vie rozoznať, či cez prechod môže prejsť alebo musí počkať. „Tlačidlá pre nevidiacich sú v Nitre len na jednej križovatke, tie majú tým pádom zdvojenú funkciu,“ hovorí Holúbek.

Jediná križovatka tohto typu v Nitre sa nachádza pri známom nákupnom centre na Štefánikovej triede.

Práve tlačidlá pre nevidiacich si chodci mýlia s dopytovými tlačidlami a domnievajú sa, že nefungujú, keďže zelená farba nenaskočí skôr. Pravdepodobne je mylná predstava o týchto zariadeniach spôsobená tým, že niekedy po zatlačení gombíka zelená nabehne aj do piatich sekúnd, niekedy je však interval dlhší. Všetko záleží od nastaveného cyklu na križovatke.

Titulná fotografia: Júlia Jánošíková

Zdieľajte článok

Komentáre: