Marihuana alebo konvertovanie na islam. Koronavírus sa stal zdrojom mnohých hoaxov

Koronavírus je po parlamentných voľbách na Slovensku pravdepodobne najsledovanejšou témou. Preto sa objavujú aj mnohé hoaxy a dezinformácie. Pripravili sme prehľad tých najneuveriteľnejších z nich.

Koronavírus nemožno podceňovať, napriek tomu netreba šíriť paniku. Tú vyvolávajú najmä mýty, ktoré okolo neho vznikajú. Číňania kvôli nemu vo veľkom podľa jedného videa konvertujú na islam. Arabi sa novým vírusom nedokážu údajne nakaziť. No pravdou je, že aj niekoľko arabských krajín už má chorých.

Preč s reproduktormi

Jedným z najväčších mýtov o koronavíruse je ten, že sa ním možno nakaziť cez obrazovku počítača. Koronavírus údajne mutuje s niektorými počítačovými vírusmi a nakaziť sa dá aj cez internet.

Obzvlášť nebezpečné majú byť podľa jednej satirickej stránky reproduktory vášho počítača. Tie šíria nákazu pomocou zvukových vĺn. Ďalšou nebezpečnou súčasťou počítača má byť webkamera, ktorá vyžaruje ionizačné žiarenie. A aké je riešenie? Vyhoďte ich alebo zakryte rúškami.

Prečítajte si aj: UKF kvôli koronavírusu prerušuje výučbu

Je možné dostať koronavírus cez internet? (Foto: Unsplash.com)

Ako sa ho (ne)úspešne zbaviť?

Sociálne siete Facebook a Twitter rozniesli informácie, že pitie vriacej vody s cesnakom dokáže vírus vyliečiť za jediný deň. Skúsiť to môžete, cesnak je zdravý, no podľa WHO vás to vírusu COVID-19 nezbaví. Čo však rozhodnete neskúšajte, je pitie chlórového roztoku.

Ďalšou údajne účinnou metódou je fajčenie marihuany. Táto látka má údajne posilniť imunitu a pripraviť ju na boj proti vírusu. Táto správa by určite potešila mnohých ľudí, avšak nie je účinná.

Odkiaľ sa koronavírus vzal?

Podľa bývalého talianskeho premiéra Mattea Salviniho môžu za rozšírenie koronovírusu v Taliansku migranti. Naráža najmä na loď Ocean Viking, ktorá sa ocitla v karanténe. Do dnešného dňa sa však nepotvrdili informácie, že by niektorý z cudzincov bol koronavírusom nakazený.

Hlasy z Ruska zasa hovoria o tom, že za chorobu môže americký prezident Donald Trump. V USA mali podľa ruskej stanice Prvý kanál vytvoriť vírus umelo. Ten mal byť pre Spojené štáty účinnou biologickou zbraňou.

Koronavírus bol vytvorený umelo alebo zaň môžu migranti, aj tomu niektorí veria. (Foto: Unsplash.com)

Opatrenia sociálnych sietí

Dezinformácie sa objavujú najmä na sociálnych sieťach. Zabrániť ich šíreniu sa snaží Facebook viacerými opatreniami. Svetovej zdravotníckej organizácií poskytla sociálna sieť priestor na neobmedzenú reklamu.

Používatelia sa budú mocť prostredníctvom hľadania na Facebooku dostať len k overeným informáciám. Tie sa budú zobrazovať v hornej časti noviniek aj na Instagrame.

Titulná fotografia: Unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: