Ako koronavírus ovplyvní UKF (otázky a odpovede)

Koronavírus spôsobil uzatvorenie univerzít, ale aj mnohých ďalších zariadení. Čo sa bude diať na UKF?

UKF je uzatvorená od 9. marca od 12-tej hodiny. Univerzita k tomu pristúpila podobne ako bratislavské vysoké školy, Slovenská poľnohospodárska univerzita, ale aj niekoľko ďalších vysokých škôl. Neskôr ale prišlo nariadenie na zatvorenie škôl celoplošne.

Do kedy bude UKF zatvorená?

Vedenie univerzity sa rozhodlo zatvoriť školu do 22. marca, teda na dva týždne. Po tom, čo sa 12. marca výrazne zvýšil počet nakazených v celej krajine, zasadol krízový štáb. Premiér Peter Pellegrini po zasadnutí oznámil, že od pondelka 16. marca budú na dva týždne zatvorené všetky školy.

To znamená, že na UKF sa opäť začne prezenčná výučba najskôr 30. marca. Situácia v súvislosti s koronavírusom sa však rýchlo mení. Na teraz je otázne, či bude možné obnoviť výučbu v tak krátkom čase, keďže mnohí odborníci očakávajú nárast počtu nakazených. O prípadných zmenách budeme informovať.

Prečítajte si aj: Marihuana alebo konvertovanie na islam. Koronavírus sa stal zdrojom mnohých hoaxov

Predĺži sa tým semester?

UKF, podobne ako ďalšie slovenské univerzity, pristúpila k uzatvoreniu školy už o týždeň skôr, ako to nariadil premiér v súčinnosti s krízovým štábom. To znamená, že zatiaľ sa zdá, že nitrianske vysoké školy budú zavreté tri týždne.

Premiér Peter Pellegrini v tejto súvislosti na tlačovej konferencii povedal, že si nemyslí, že by slovenské školstvo nezvládlo dvojtýždňové uzatvorenie škôl.

Druhou otázkou však je, či bude možné, aby sa študenti vrátili do škôl v tomto termíne. Odborníci často predpokladajú, že vrchol epidémie príde až v máji či júni.

Univerzita Komenského v Bratislave podľa najnovších informácií posunula skúškové obdobie a to sa začne až 1. júna. Prešovská univerzita zas predĺžila semester do polovice júna a tým sa predĺžilo aj skúškové obdobie.

Tieto prípadné opatrenia však môže mať zavedené každá škola podľa osobitného uváženia. V mimoriadnej relácii televízie Markíza o koronavíruse hovorili o problémoch s prípadným predĺžením školského roka ministerka školstva Martina Lubyová aj nastupujúci minister novej vlády Branislav Gröhling. Obaja sa zhodli, že takéto riešenie by bolo problematické.

Pripomenuli však, že toto sa týka základných a stredných škôl, vysoké školy majú v tomto voľnejšiu ruku. Sú to však viaceré nepriame indície, ktoré naznačili, že k prípadnému výraznejšiemu predĺženiu akademického roka by nemalo prísť.

Keďže však budúci týždeň má byť posledným, dokedy je nariadené uzatvorenie škôl, môžeme očakávať, že všetky vysoké školy čoskoro vydajú stanoviská.

Ako to funguje s knižnicou? Čo, ak tam mám požičanú knihu?

Od 16. marca je Univerzitná knižnica úplne uzatvorená. Naďalej sa však dá komunikovať s knižnicou elektronicky na adrese lib@ukf.sk. Študenti si môžu vypožičanie kníh predĺžiť elektronicky najneskôr 14 dní pred koncom lehoty na vrátenie.

Upomienky za prípadné nevrátenie kníh momentálne generované nebudú, rovnako tak momentálne nebude prebiehať ani výber kníh z biblioboxov.

Viaceré knižnice však sprístupnili mnohé knihy zo svojich databáz na internete zadarmo. Napríklad Národní digitální knihovna pro stuenty VŠ či Mestská knižnica v Prahe.

Budú sa záverečné práce odovzdávať neskôr?

Zatiaľ žiadna podobná informácia nepadla. Opäť platí, že každá univerzita si môže tieto pravidlá nastavovať podľa svojho uváženia.

No Univerzita Komenského už posunula odovzdávanie záverečných prác na máj.

Prešovská univerzita taktiež medzičasom pristúpila k predĺženiu termínu na odovzdávanie záverečných prác.

UKF však zatiaľ žiadne stanovisko nepriniesla, o prípadných zmenách budeme informovať.

Problémom pre študentov môže byť pritom aj fakt, že pokiaľ nenájdu knihy potrebné k záverečnej práci onlajn, nebudú sa mať ako dostať k údajom, ktoré do prác potrebujú. Pri niektorých témach môže byť problematický aj výskum. Keďže je z nariadenia štátu momentálne zatvorených množstvo kamenných prevádzok, problémom môže byť aj tlač prác.

Čo bude s prihláškami na štúdium na UKF?

Pôvodne malo prihlasovanie na bakalárske štúdium končiť 31. marca a na magisterské 30. apríla. Univerzita však kvôli mimoriadnej situácii predĺžila aj na bakalárske programy prihlasovanie do konca apríla. O prípadných ďalších zmenách v prihlasovaní budeme informovať.

Univerzita uprednostňuje elektronické prihlasovanie sa na štúdium. Údaje o stredoškolákoch sa vtedy dajú prevziať z internetovej žiackej knižky. Vysvedčenia či iné dokumenty o aktivitách na strednej škole stačí odosielať naskenované. Nie je potrebné tieto prihlášky posielať aj papierovo.

Úradmi overené kópie vysvedčení tentokrát bude stačiť odovzdať až pri zápise. Študenti tak nemusia pri prihlasovaní sa na vysokú školu nič fyzicky posielať.

Údaje vyhádzajú z informácií na oficiálnej webstránke UKF či z oficiálnych komunikaných kanálov univerzity na sociálnej sieti. O prípadných zmenách budeme informovať.

Titulná fotografia: ukf.sk (archív ON)

Zdieľajte článok

Komentáre: