Keď polícia stratí trpezlivosť: Hoaxy a podvody odhaľujú podvodníkov slovenského internetu

Dnes má už účet na Facebooku či na Instagrame takmer každý. Nie všetci ho však využívajú na účely, na ktoré je určený. Existujú aj takí ľudia, ktorí sociálne médiá berú ako prostriedok, vďaka ktorému môžu šíriť dezinformácie a hoaxy. Čo na to hovorí Polícia Slovenskej republiky?

S historkou o bielej dodávke, ktorá kradne deti, sa už stretol zrejme každý. A čo tak nová smrtiaca droga, ktorú narkomani rozdávajú pred školou deťom? Podobné príbehy majú vo zvyku šíriť sa internetom neuveriteľnou rýchlosťou. Podľa polície je však valná väčšina takýchto správ falošná či minimálne nepotvrdená. Kde sa takéto správy vôbec berú?

Jedným z miest s najlepšími podmienkami na ich šírenie sú sociálne siete. Práve z tohto dôvodu sa rozhodla polícia SR pred viac než rokom vytvoriť na Facebooku stránku s názvom Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá sa zameriava práve na prípady, kedy ľudia prezentujú hoaxy ako pravdivé informácie.

SLOVÁCI MILUJÚ PANIKU, A PRETO STÁLE ŠÍRIA HOAXY O DODÁVKACH KRADNÚCICH DETIObrátili sa na nás viacerí občania, medzi…

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Štvrtok 21. novembra 2019
Na stránke je možné nájsť hoaxy každého druhu. zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Dopúšťajú sa trestného činu

Polícia sa takýmto spôsobom rozhodla zareagovať na obrovské množstvo hoaxov, ktoré sa dennodenne objavujú na slovenskom internete. Hlavná stránka polície o týchto prípadoch informovala už predtým, podobné informácie však kvôli veľkému množstvu príspevkov ľudia často prehliadli.

To podnietilo vznik stránky určenej špeciálne na odhaľovanie hoaxov a podvodov, ktorých sa dopúšťajú napríklad aj úplne bežní užívatelia Facebooku. Stránka taktiež sleduje aj pochybne vyzerajúce informácie zdieľané na Instagrame či e-maily, v ktorých sa rôzni podvodníci snažia od ľudí vymámiť peniaze.

PRIŠLA O 60 000 EUR

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Piatok 8. novembra 2019
Polícia varuje pred podvodníkmi, schopní sú okradnúť kohokoľvek.
zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Takéto podvody a rôzne poplašné správy sú teda hlavným zdrojom obsahu stránky. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka upozornil, že šírenie nepravdivých informácií môže byť vyhodnotené ako trestný čin.

Slovo hoax Slivka vysvetlil ako podvod alebo žart a dodal: „Ak sa rozhodnete na internete žartovať takýmto spôsobom, majte na pamäti, že sa môžete dopustiť aj trestného činu.“ Za takýto trestný čin môže jednotlivcovi hroziť trest od dvoch do ôsmich rokov väzenia.

Prečítajte si aj: Marihuana alebo konvertovanie na islam. Koronavírus sa stal zdrojom mnohých hoaxov

Vyvinuli sa

Aj dnes stále platí, že veľa podvodov sa odohráva naživo, dobrým príkladom sú napríklad stále veľmi časté krádeže na dôchodcoch. S postupným presunom diania na internet sa tam však museli presunúť aj podvodníci. A keďže ľudia sú už dnes opatrnejší, vymysleli si množstvo naozaj kreatívnych spôsobov, ako ľudí oklamať. Rozošlú napríklad faktúru, ktorá sa tvári ako z obchodného registra, a žiadajú podnikateľov o poplatok za zápis. Nič netušiaci podnikatelia potom nadobudnú dojem zákonnej povinnosti a poplatok uhradia.

Okrem toho sa čoraz častejšie podvodníci ukrývajú za stránky, ktoré ponúkajú ľuďom rôzne výhry za obyčajné zdieľanie a komentár. Danú osobu potom pod rôznymi zámienkami kontaktujú so žiadosťou o údaje z kreditnej karty či o zaslanie určitej sumy peňazí, ktorú im sľubujú vrátiť. „Výherca“ sa tak nepoteší výhre, ale prázdnemu bankovému účtu.

AKO STÁDO OVIEC: TISÍCE SLOVÁKOV ZDIEĽAJÚ OČIVIDNÝ PODVOD, AJ KEĎ NA TAKÉTO STRÁNKY NIELEN MY NEUSTÁLE…

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Štvrtok 17. októbra 2019
Myslíte si, že ste vyhrali gauč? Omyl, maximálne prídete o peniaze.
zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Dezinformácie každého druhu

Stránku v súčasnosti sleduje takmer 35-tisíc užívateľov Facebooku. Bežným postupom je, že sa na stránku obracajú ľudia so žiadosťou o overenie pravdivosti príspevku, ktorý sa im zdá podozrivý. Druhy príspevkov sú rôzne: môže ísť napríklad o bežného človeka šíriaceho vymyslenú informáciu o imigrantoch na Draždiaku, ktorí sú v skutočnosti iba skupinkou ľudí s tmavšou pleťou, ktorí sa rozhodli ísť si v lete zaplávať.

Časté sú aj e-maily od ľudí, ktorí sa snažia o vydieranie, napríklad pomocou podvodne získaných intímnych fotografií, nabúrania sa do súkromných účtov alebo telefonáty od ľudí vydávajúcich sa napríklad za banku obete. Témou číslo jedna je však už spomínaná dodávka kradnúca deti. Na stránke sa objavuje často, vo svojich statusoch ju totiž pravidelne spomínajú ľudia z celého Slovenska. A polícia zakaždým dokáže, že ide o neohlásenú dezinformáciu.

https://www.facebook.com/watch/?v=236675037266615
Najväčší strach Slováka je biela dodávka. zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Snažia sa chrániť

Je síce dôležité informovať o podvodoch na internete, no ľudia, ktorí sa o stránku starajú, si zrejme uvedomujú aj dôležitosť prevencie. Okrem statusov sa totiž na stránke často objavujú rôzne infografiky. Ich cieľom je poukázať na najčastejší modus operandi pri internetových podvodoch. Taktiež uverejňujú rady, ako sa správať v rôznych situáciách, ktoré pôsobia podozrivo, a nestať sa tak obeťou podvodu.

Stránka zaviedla aj niekoľko seriálov, v ktorých sa venuje napríklad hoaxom v zdravotníctve, opakovaným hoaxom o únose detí, hoaxom o cudzincoch či o bezpečnosti na internete ako takej. Predmetom týchto videí je zväčša prevencia. Vo videách o cudzincoch sa napríklad polícia snaží priblížiť oblasti, ktoré sa často stávajú terčami hoaxov a dezinformácií.

Hoaxy o cudzincoch (1.)

HOAXY O CUDZINCOCH (1.): STRACH Z MIGRANTOV, BEZPEČNOSŤ OBYVATEĽOVV rámci edukačnej činnosti vám v najbližšom období prinesieme seriál na tému "Hoaxy o cudzincoch", v ktorom otvoríme oblasti, ktoré sa často stávajú terčami hoaxov a dezinformácií. Vo videu hovorí riaditeľ Migračného úradu MV SR Bernard Priecel.Migračný úrad MV SR je prvostupňový správny orgán rozhodujúci o udeľovaní azylu a poskytovaní doplnkovej ochrany cudzincom.

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Pondelok 29. apríla 2019
Riaditeľ Migračného úradu MV SR B. Priecel varuje pred xenofóbiou. zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Učí používateľov, ako nenaletieť na očividné hoaxy. Hlavnou myšlienkou stránky je teda určite výzva, aby sa ľudia na internete konečne zamysleli nad svojím konaním. Či už jeho používatelia, ktorí často uveria klamstvám, alebo podvodníci, ktorí chcú takýmto ľudom nejako ublížiť a oklamať ich.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: