Šport počas karantény: Ponúka oddych pre myseľ aj úžitok pre telo

Kvôli pandémii koronavírusu, ktorá zasiahla aj Slovensko, sú zatvorené všetky fitness centrá, plavárne či štadióny. Športu sa však ani v tejto situácii vzdať nemusíte.

Odborníci odporúčajú, aby sme čo najviac času počas karantény trávili doma a zbytočne nevyhľadávali miesta, kde sa stretáva väčšie množstvo ľudí. To však nie je dôvod nato, aby sme svojmu telu nedopriali dávku pohybu.

Pravidelné pohybové aktivity navyše z tela odbúravajú stres, čo je v tomto nie veľmi jednoduchom období nevyhnutné. Naopak zásobujú telo hormónmi šťastia.

Prechádzajte sa

„Pri športovej aktivite sa vylučujú adrenalín, endorfíny a testosterón. Tieto hormóny spúšťajú pozitívne zmeny v psychike,” vysvetľuje portálu trenujeme.sk športový psychológ Peter Kuračka.

Môžete preto využiť obdobie, počas ktorého je oveľa viac času venovať sa sebe. Aj keď sú fitness centrá a telocvične zatvorené, stále je veľa možností, ako si zašportovať a tráviť čas efektívnejšie. 

Kvôli opatreniam zo strany štátu sú zatvorené takmer všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či niekoľkých ďalších prevádzok. Odborníci tak prízvukujú, aby ľudia namiesto nakupovania vyšli do prírody.

Vďaka prechádzkam v lese si doprajete prirodzený pohyb a rovnako si vyčistíte hlavu. To je dôležité aj preto, že v momentálnej situácii oveľa viac ľudí podlieha stresovým situáciám a aj konfliktom.

Zabehajte si

Pomaly prichádza jar a teploty opäť začínajú stúpať. Slnečné počasie je skvelý dôvod obuť si bežecké tenisky a ísť von. Ideálne do prírody alebo na miesta, kde sa nachádza čo najmenej ľudí. 

„Behanie v prostredí, ktoré nepôsobí rušivo, prospieva nie len nohám, ale aj našej mysli,“ píše sa aj v známom športovom magazíne Muscle & Fitness.

Samotné behanie môže niekomu pripadať nudné, no ak beh spojíte s outdoorovým cvičením, máte postarané o skvelý tréning, pri ktorom zapojíte celé telo. Popri behu si môžeme pridať zopár cvikov s vlastnou váhou alebo vybehnúť zopárkrát po schodoch. Okrem endorfínov, ktorými sa vaše telo zaplaví po športe, získate aj dávku vitamínu D zo slnka.  

Zacvičte si v obývačke

Domáci tréning môže byť rovnako efektívny ako cvičenie vo fitness centre. Aj keď doma zrejme nemáte také vybavenie, s trochou vynaliezavosti sa dá jednoducho nahradiť. Postačia posilňovacie gumy alebo expandery, ktoré sa dajú zohnať za zopár eur.

Namiesto jednoručných činiek môžete použiť fľaše alebo kanistre napustené vodou. Veľmi účinné je aj cvičenie s vlastnou váhou, na ktoré potrebujete iba podložku na cvičenie.  

A keď sa minú všetky nápady na domáci tréning, stačí zopár klikov na YouTube alebo Instagrame, kde sa dá nájsť nekonečné množstvo tréningov. Dokonca aj od kvalifikovaných trénerov. 

Počas karantény sa nemusíte vzdať ani skupinových lekcii cvičenia. Môžete si zacvičiť spoločne pod vedením trénerov vďaka livestreamu na YouTube alebo Instagrame. Mnohí sa rozhodli týmto spôsobom sprístupniť napríklad lekcie aerobiku či jógy aj v čase pandémie.

Ak neradi cvičíte osamote, je skvelé pripojiť aj rodinných príslušníkov, s ktorými v tejto dobe zrejme trávite najviac času.

Je už na vás, či sa rozhodnete pre bicykle a urobíte si cyklozájazd do prírody, alebo vytiahnete kolieskové korčule. Vždy je však dôležité dbať na to, aby išlo o čo najmenej frekventované miesta.

Ak máte možnosť a dostatočný priestor, ďalšou skvelou možnosťou je zorganizovať domáci turnaj v tenise či bedmintone, ktorý jednoducho usporiadate na dvore.

Na Youtube nájdete množstvo tipov na domáci tréning. (foto: pixabay.com)

Nezabúdajte na vyváženú stravu  

Pohyb spoločne s vyváženou stravou zvyšujú obranyschopnosť a podporujú imunitný systém. Sú najlepšími bojovníkmi proti rôznym chorobám a vírusom. 

„V tomto období treba konzumovať nutrične bohaté potraviny, ktoré obsahujú veľa mikroživín, ako sú vitamíny, minerály a stopové prvky. Tieto potraviny nás ochránia pred vírusom,“ radí Martin Čupka, špecialista na športovú výživu v rozhovore pre sport.sme.sk. 

Určite by ste sa preto mali oveľa viac zamerať aj na jedálniček, ktorého súčasťou by malo byť čo najviac ovocia, zeleniny a potravín s probiotickými kultúrami. 

Teraz je najvhodnejší čas začať sa stravovať zdravo, keďže máte viac času na prípravu čerstvých jedál, ktoré obsahujú dôležité živiny. A preto je dobré využiť túto dobu a venovať viac pozornosti sebe a svojmu zdraviu. 

Titulná fotografia: pixabay.com

Koronavírus a UKF

Zdieľajte článok

Komentáre: