Šitie rúšok či nákup starším. Pomôcť počas pandémie sa dá rôzne

Pandémia koronavírusu nepreverí len naše zdravie a ekonomiku, ale aj schopnosť pomáhať si. V týchto dňoch je potrebný každý, kto je ochotný pomôcť. Ľudia sa angažujú ako dobrovoľníci, ktorí nakupujú starším ľuďom alebo šijú rúška. Pomôcť sa dá rôzne.

Niektorí ponúkajú svoju pomoc na sociálnych sieťach, iní nechávajú odkazy v bytovkách. Hlavné mesto prišlo s iniciatívou, aby sa obyvatelia zaujímali o svojich starších susedov a pomohli im v prípade potreby.

Dobrovoľníci zo spoločnosti Sygic vytvorili aplikáciu Zostaň zdravý, ktorú zadarmo odovzdali štátu. V týchto dňoch je nezištná pomoc skutočne na nezaplatanie.

Ako sa stať dobrovoľníkom?

Jaroslav študuje v Prahe. Na Facebooku sa k nemu dostala informácia o dobrovoľníckej práci pre organizíciu Život 90. „Išlo prioritne o pomoc s nákupmi pre seniorov, aby nemuseli počas nákazy koronavírusom chodiť von,” vysvetľuje študent.

Starší ľudia sú ochorením Covid-19 najohrozenejší. (Foto: Pexels.com)

O dobrovoľníctve sa následne dozvedel aj na stránke Karlovej univerzity, kde študuje. „Vyplnil som formulár, pozrel si inštruktážne videá. Následne mi prišiel e-mail, aby som sa dostavil na miesto, kde podpíšem prehlásenie dobrovoľníka a dostanem preukaz a ďalšie informácie,” dodal. Jaroslav dostal taktiež balíček s ochrannými pomôckami.

V Česku prebieha komunikácia cez aplikáciu Slack, na Slovensku je rovnako potrebné vyplniť registračný formulár na oficiálnej stránke Červeného kríža. Organizácia hľadá ľudí vo veku od 18 do 50 rokov. Okrem nákupov pre dôchodcov môže byť v kompetencii dobrovoľníka napríklad distribúcia ochranných pomôcok alebo zabezpečenie materiálnej pomoci.

Ich každodennou rutinou sa stalo šitie rúšok

Rúška sa stali bežnou súčasťou života takmer každého z nás. V obchodoch sa však rýchlo vypredali a od obcí či miest ich dostala len časť ľudí. A tak tí, čo vedeli, začali ich šiť doma. Množstvo krajčírskych salónov tiež prešlo na hromadnú výrobu tohto ochranného materiálu.

Krajčírky a krajčíri šijú rúška nielen preto, že je to ich práca, ale aj kvôli tomu, že im záleží na bezpečnosti ostatných. „Ľudia, ktorí strihajú, žehlia a šijú 16 až 17 hodín denne už desiaty deň to asi nerobia len pre peniaze,” uviedol spolumajiteľ krajčírskeho salónu Ingrid v Hurbanove.

Do žiadneho obchodu by ste sa bez rúška v týchto dňoch vybrať nemali. (Foto: Pexels.com)

Pomoc v podobe rúšok svojim susedom ponúkla aj Tünde Mészáros. Doma vyrobené rúška zavesila na bránu svojho domu a každý, kto potreboval, si mohol vziať. „Chcela som tým poukázať na to, že ušiť si rúška môže doma každý na kolene. Netreba čakať na to, že ho dostanete od štátu alebo vám ho zabezpečí starosta,” vysvetľuje svoj krok Tünde.

Rúška pre svojich susedov šila Tünde celé dni. Niekedy ich zavesila na bránu aj dvakrát za deň. „Rýchlo sa roznieslo, že u mňa sa ľudia k rúškam dostanú. Mala som pocit, že celý deň šijem a predsa nedokážem každému rúško dodať. Zapojila som dokonca aj babku,” uviedla. Napokon s touto iniciatívou musela prestať, keďže materiál sa rýchlo minul a bolo to fyzicky náročné.

Aj takto môžete pomôcť

Ak nie ste zdatní v šití alebo sa bojíte vyraziť priamo do terénu poskytnúť svoju pomocnú ruku, môžete prispieť finančne. Dávajte si však pozor na podvodníkov, ktorí sú aj v týchto dňoch stále aktívni. Napríklad na stránke Kto pomôže Slovenku si môžete pozrieť, komu vaše peniaze reálne pôjdu.

Vašich starších príbuzných či susedov je potrebné o aktuálnej sitácii informovať. (Foto: Pixabay.com)

Zdravotnícky vzdelaní dobrovoľníci sú stále žiadaní v laboratóriách. Nemusíte sa ale báť práce priamo v teréne, hľadajú sa najmä ľudia na telefonické linky informujúce o koronavíruse

Pomôcť môžete svojim starším známym aj úplnou banalitou – informovať ich. Množstvo starších ľudí nesleduje médiá a nevie, aké môže mať následky ich konanie.

„Keď už boli dlhšie zavreté obchody so službami, moja babka chcela ísť ku kaderníkovi. Rýchlo som jej musela vysvetliť situáciu. Napriek tomu, že starší ľudia sú najviac ohrození, nemajú mnohí pred týmto ochorením rešpekt,” povedala o svojej skúsenosti Alexandra.

Titulná fotografia: Pexels.com

Koronavírus a UKF

Zdieľajte článok

Komentáre: