Na sociálnej sieti je mnoho ponúk na preklady úpravy diplomoviek. Študentka takmer prišla o peniaze

Ponuky typu: „Preložím, skontrolujem, upravím či zredigujem záverečnú prácu,“ nájdeme snáď na dennej báze vo facebookovej UKF skupine. Niekedy sa však potenciálny záujemca môže dostať do problémov.

Študenti občas potrebujú pomoc od iných, či už niečo preložiť z cudzieho jazyka, či urobiť korektúru textu. Niektorí šikovnejší študenti sú vynaliezaví, a práve tieto služby ponúkajú svojim spolužiakom za symbolický poplatok.

Väčšinou ide o nevinnú ponuku a tú uvítajú tí, ktorým je v danej chvíli najviac potrebná. Nie je to však tak dávno, čo sa medzi príspevkami začali objavovať sťažnosti na nezodpovednú študentku, ktorá ponúkala preklad textov z angličtiny a nemčiny.

Karolína údajne mala vziať zálohu a s prekladom začal byť problém. Neposlala ho načas či dokonca vôbec. Aspoň to tvrdili členovia skupiny v komentároch.

Karolína nie je jej skutočné meno. No pre potreby článku ju budeme volať Karolína, keďže sme prisľúbili zachovanie anonymity.

Prečítajte si aj: Predaj či darovanie skrípt: Ako sa študenti dostávajú k poznámkam z vyšších ročníkov?

Nie každá ponuka v skupine je dôveryhodná

Karolína, študentka editorstva a vydavateľskej praxe, sa rozhodla využiť svoju znalosť jazykov a za poplatok pomôcť tým, ktorí mali záujem. Pre jej nedochvíľnosť však na seba nenechali dlho čakať hromadiace sa sťažnosti.

Preklad textov z nemčiny si u nej objednala aj študentka športu a rekreácie. Potrebovala preložiť články do bakalárskej práce, a tak reagovala na spomínaný príspevok.

Keď si študenti nevedia dať rady s preložením textu, často hľadajú pomoc na sociálnej sieti. (Foto: Pixabay.com)

Prvým kameňom úrazu bola cena prekladu. Prváčka Karolína si pýtala veľa, no nakoniec sa dohodli na kompromise. Pôvodná cena za 16 strán mala byť 95 eur. Nakoniec sa dohodli na 65 eurách.

Študentka športu a rekreácie jej poslala polovicu sumy ako zálohu, zvyšok mala doplatiť pri hotovom preklade.

„Dohodli sme sa na dvoch týždňoch. Keď som jej po tejto dobe napísala, text ešte nebol preložený. Vraj nemala čas a mám sa ozvať v decembri,“ hovorí potenciálna zákazníčka.

Zo študentskej pomoci sa stane veľký problém

Ani potom sa však svojho preloženého článku nedočkala. „Keď som jej napísala v decembri, stále to preložené nemala a chcela mi vrátiť peniaze. Ja som však chcela ten preklad. Nakoniec mi napísala, že ten článok dala preložiť nejakému pánovi, lebo ona nemá čas,“ pokračuje študentka.

Spomínaný muž sa neozýval, na správy neodpovedal a vyzeralo to tak, že študentka ostane bez prekladu aj bez vrátenia peňazí. „Keď sa na ňu (Karolínu, pozn. red.) začali hromadiť sťažnosti v UKF skupine, začala som sa domáhať naspäť peňazí aj ja. Tie mi však odmietala vrátiť, vraj ich dala tomu prekladateľovi. Musela som kontaktovať jej mamu a priateľa, dokonca som pohrozila políciou, aby mi ich vrátila,“ objasňuje študentka, ktorej nakoniec zálohu Karolína vrátila.

Preklad textu z cudzieho jazyka si vyžaduje veľa času, študenti s množstvom ponúk nemusia vždy stíhať prekladať. (Foto: Pixabay.com)

Nikdy nechcela nikoho okradnúť, vraví

Hoci problém nastal medzi dvoma študentkami, pravdepodobne sa s podobnou situáciou stretli mnohí. Preto sme kontaktovali aj Karolínu, ktorá mala preklady v skupine ponúkať. V súčasnosti už na UKF nechodí, štúdium ukončila v prvom ročníku.

Svoje pochybenie však nepopiera: „V tomto probléme zohrala úlohu moja nezodpovednosť. Veci si nechávam na poslednú chvíľu a potom nestíham. Zopár ľuďom som musela vrátiť peniaze, pretože som sa na preklad buď vykašľala, alebo som zabudla. V tomto naozaj priznávam, že to bola moja chyba, a veľká. Občas totiž nerozmýšľam nad dôsledkami a narobím si veľké problémy.“

„Nikdy som však nikoho nechcela okradnúť,” dodáva dnes už bývala študentka UKF.

Nešlo iba o preklady. Vo verejnej skupine sa riešili osobné problémy

Okrem sťažností sa však v UKF skupine na Facebooku objavil aj príspevok, ktorý upozorňoval členov, aby si dávali pozor na študentku, ktorá preklady ponúka. Pod príspevkom bola priložená aj ukážka jej profilu. Príspevok pridala jej spolužiačka a niekdajšia kamarátka.

Facebooková skupina určená primárne na pomoc pri štúdiu sa stala na chvíľu miestom, kde sa v príspevkoch hádali a očierňovali spolužiačky. Mnohí študenti prispeli svojimi komentármi a zo súkromia sa stala vec verejná.

Občas nečas v súvislosti s týmto prípadom pripravuje sériu článkov aj k predmetnej udalosti na sociálnej sieti, ale aj celkovo k problematike ponúk služieb od neznámych ľudí na internete.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: