Beháva Spartan Race v zahraničí: Preteky sú na Slovensku náročnejšie ako v USA

Linda Fúsková je slovenská blogerka, youtuberka a pretekárka Spartan Race. Žila a pracovala v USA ako au pair a zároveň behávala prekážkový beh Spartan. Hovorí, že ľudia majú pred tým často zbytočný rešpekt a nie je to až také ťažké, ako sa môže zdať.

Zúčastnila si sa už mnohých Spartan Race. Pamätáš si na prvé preteky, na ktorých si bola?

Moje prvé preteky boli Sprint, čo je najkratšia úroveň. Boli to Tri-State Spartan Race v USA v štáte New York, čiže New York Pennsylvania a New Jersey. Bežala som tam ako tím s ľuďmi, ktorých som poznala z posilňovne a ktorí ma na Spartan Race nahovorili. Takto som sa vlastne aj dostala k pretekaniu na Spartan Race v roku 2016.

Na Spartan Race musíš veľa trénovať. Ako sa pripravuješ na preteky? Trénuješ len beh alebo len v posilňovni, či kombinácia oboch?

Prvé dva roky som trénovala rozhodne viac, ale väčšinou iba v posilňovni. Beh som viac-menej vynechávala, pretože ma nikdy nebavil. Neskôr som zistila, že bez behu to nepôjde a nedajú sa tie výsledky zlepšovať, preto som musela začať behávať. Posledný rok som viac behávala ako trávila v posilňovni. Nakoniec boli tie výsledky aj lepšie. Beh je rozhodne väčšie plus v príprave na Spartan Race ako cvičenie v posilňovni.

Ako dlho trvá príprava na preteky?

Trénujem celý rok. Tréningy sú vždy inak zamerané počas celého roka. Teraz po sezóne, resp. mimo sezóny trénujem viac v posilňovni a počas sezóny sa viac snažím zamerať na beh. Jediné, na čo som asi tak konkrétne trénovala, bol Ultra pretek (50-kilometrové preteky so 60 prekážkami, pozn. red.), ktorý si už vyžadoval tréning.

Na to som sa pripravovala štyri mesiace, z toho dva mesiace som mala intenzívne tréningy zamerané na beh, aby nohy zvládli takú dĺžku. Inak si nemyslím, že nejak extra trénujem práve na Spartan Race a hlavne počas sezóny, keď väčšinou každý víkend mám preteky. Potom už človek trénuje pravidelne a nezameriava sa na určité preteky. V príprave na Spartan Race mi pomohli aj bežecké preteky, ktoré behávam.

Prečítajte si aj: Futbalistka Šurnovská: Ženský futbal na Slovensku je amatérsky, na Cypre máte aj auto

Spartan Race sú preteky, ktoré sa konajú na Slovensku aj vo svete. (foto: osobný archív Lindy Fúskovej)

Pracovala si v zahraničí ako au pair a zároveň si sa zúčastňovala rôznych pretekov. Aký je rozdiel medzi Spartan Race na Slovensku a v zahraničí?

Spartan Race na Slovensku je rozhodne ťažší ako ten v zahraničí, resp. v USA, keďže som bežala Spartan Race iba tam. Prekážky sú trošku ťažšie, napr. Z-wall (traverzná stena, pozn. red.) bola v USA oveľa ľahšia ako na Slovensku. Monkey bars (rúčkovanie po tyčiach, pozn. red.) boli ťažšie na Slovensku.

V USA to bolo finančne náročnejšie. Keď si to ale porovnáme s platmi na Slovensku, tak to vyjde približne rovnako. V USA sa musí platiť za veľa vecí, napríklad  za vstup divákov, batožinu alebo parkovanie. Dobrovoľníci boli rozhodne viac priateľskí v USA. Ale veľké rozdiely medzi USA a Slovenskom nie sú. Atmosféra je lepšia na Slovensku. Máme ambasádorov Spartan Race, ktorí zabávajú ľudí počas celých pretekov. Nie je to iba o športe, ale aj o zábave a stretávaní nových ľudí.

Na Spartan Race musíš prekonávať množstvo prekážok. Ktoré z nich sú podľa teba najľahšie a ktoré najťažšie?

Najľahšie prekážky sú pre mňa asi všetky steny, ktoré sa preskakujú. Ďalej aj Monkey bars (rúčkovanie po tyčiach, pozn. red.), pretože málokedy som tam robila angličáky. Ale aj klasické prekážky, ako je napríklad ostnatý drôt, považujem za ľahké. Prekážky, ktoré ma najviac vedia potrápiť, sú Sand bags (nosenie vreca s pieskom, pozn. red.). Niekedy mám problém vyhodiť si ho na chrbát. Problémy mi robia aj prekážky ako Balance, Olympus a Z-wall (rovnováha, šikmá stena s úchytmi a traverzná stena, pozn. red.), ktorá mi v minulosti nerobila vôbec problém, ale tento rok mi dala zabrať.

Za každú neprejdenú prekážku musíš spraviť 30 burpees, teda „angličákov“. Ako to zvládaš?

Angličáky netrénujem, to ide mimo mňa.

Veľa ľudí preteká pre zábavu. Ako je to u teba? Chceš dosiahnuť čo najlepší výsledok alebo to robíš pre potešenie?

Pretekala som s kamarátmi pre zábavu, ale my vždy súťažíme medzi sebou. Napríklad v Banskej Bystrici som uzavrela stávku s kamarátom, že keď prehrám, tak mu musím dať svoju Ultra Beast medailu. Takže mám motiváciu trénovať. Vždy sa ale snažím pretekať a zároveň si to aj užívať.

Linda žila a pracovala v USA. (foto: osobný archív Lindy Fúskovej)

Zo Spartan Race máš určite mnoho zážitkov. Aký je tvoj najkrajší zážitok?

Najkrajší zážitok mám z tohto roka, keď som ubehla Ultra Beast (50-kilometrové preteky so 60 prekážkami, pozn. red.). Bol to už môj tretí pokus a nebola som na to rozhodne pripravená tak, ako by som mala byť.

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí chcú skúsiť Spartan Race?

Určite sa toho nebáť. Nie je to také ťažké, ako to vyzerá. Veľa ľudí má pred tým veľký rešpekt. Ľudia sa boja, že nemajú toľko nabehané, ale tam ani nemajú veľmi priestor na beh. Skôr je lepšie chodiť do hôr. Keď ľudia chodia do hôr, tak im to nebude robiť problém. Myslím si, že každý človek, ktorý sa aspoň ako tak hýbe, tak zvládne najjednoduchšie preteky. Potom ho to začne baviť a bude trénovať na ťažšie úrovne. Z mojej skúsenosti viem, že mnohí ľudia zmenili svoj prístup k životu aj k športu práve kvôli Spartan Race.

Spartan Race sú prekážkové preteky organizované po celom svete. Preteky sa rozdeľujú na tri základné úrovne. Najľahšie sú Spartan Sprint, ktoré majú okolo siedmich kilometrov a dvadsiatich prekážok, Spartan Super, ktoré majú približne desať kilometrov a 25 prekážok. Treťou úrovňou je Spartan Beast, ktorého dĺžka je približne 21 kilometrov a obsahuje 30 prekážok. Medzi náročnejšie úrovne patrí Hurricane Heat v štýle výcvikového tábora a Ultra, ktorý má okolo 50 kilometrov a obsahuje 60 prekážok.

Titulná fotografia: osobný archív Lindy Fúskovej

Zdieľajte článok

Komentáre: