Futbalistka Šurnovská: Ženský futbal na Slovensku je amatérsky, na Cypre máte aj auto

Zo Šurian cez prestížne kluby, až do dnešného cyperského pôsobiska Apollon Ladies F.C. Je síce veľmi mladá, no jej meno sa v ženskom futbale skloňuje už niekoľko rokov. Futbalistka Martina Šurnovská hovorila o ženskom futbale na Slovensku, vo svete, ale aj o súčasnej situácii okolo koronavírusu.

V rozhovore sa dočítate:

  • Aký je rozdiel medzi ženským futbalom na Slovensku a na Cypre
  • Je na Cypre záujem o ženský futbal?
  • Ako môže Martinu Šurnovskú ovplyniť koronakríza, pokiaľ by jej tím začal s tréningami, hoci ona je momentálne na Slovensku

Ako vznikla tvoja láska k futbalu?

Na futbal ma naviedol brat, ktorý je odo mňa o jeden a pol roka starší a chodil na tréningy ešte ako malý. Raz som išla na tréning s ním a odvtedy som ostala pri futbale. Hrávam teda od piatich rokov. Už vtedy som vedela, že je to asi to, čo v živote budem robiť.

V akom klube si začala kariéru? Ktorými klubmi si si prešla, kým si sa dostala do Slovanu Bratislava?

Kariéru som začala v ŠK Šurany, kde som hrávala za žiakov, spolu s chlapcami. Do prvého ženského tímu som šla do Šale. Boli sme rozdelené na ženy a žiačky, a keďže som mala dvanásť rokov, hrala som za žiačky. Odtiaľ som na rok odišla do Slávie Praha, potom na dva roky do Bardejova, kde som navštevovala i strednú školu. Potom som šla do Slovana Bratislava a odtiaľ do cyperského Apollonu.

Prečo si sa rozhodla práve pre Cyprus?

Bol to taký prvý krok k profesionálnemu futbalu a myslela som si, že to bude dobrá šanca, ktorá mi pomôže sa odtiaľ zasa niekam dostať, posunúť sa.

Prečítajte si aj: Atlétka a študentka UKF: Spojiť šport a školu je náročné, keď neexistuje individuálny študijný plán

Martina Šurnovská v drese Apollonu. (foto: osobný archív Martiny Šurnovskej)

Keď si pôsobila v Slovane, strelila si 49 gólov. Ako sa ti zatiaľ darí v cyperskom tíme?

V tomto tíme presne neviem, koľko mám gólov, pretože nie som útočníčka. V Slovane som hrala v útoku, ale myslím si, že sa mi darí dobre. Teraz mám viac asistencií. Takže sú to viac finálne prihrávky ako góly.

V čom vidíš najväčšie rozdiely, čo sa týka slovenského a cyperského futbalu? Ako to je s tréningovými podmienkami, so starostlivosťou o hráčov?

Jeden z najväčších rozdielov je, že Slovan a celkovo ženská slovenská liga sú amatérske. Apollon je na profesionálnej úrovni, a teda dostávame normálne výplaty.

Ak by som mala porovnať Cyprus a Slovensko, tie hráčky sú naozaj profesionálky, čo sa nedá veľmi porovnať s hráčkami na Slovensku. Futbalistky v našom klube sú väčšinou zo zahraničia, iba zopár z nich sú Cyperčanky. A pravdou je, že hocikde inde v zahraničí sú futbal i hráčky kvalitnejšie ako v Slovenskej republike.

Čo sa týka starostlivosti o nás, máme zabezpečené všetko. Bývanie, fyzioterapiu, masáže, doktorov. K dispozícii máme i automobily a benzín.

Jediné, o čo sa staráme, je zaobstaranie si stravy, pretože s jedlom sa nie každému dá vyhovieť.

A ako je to s fanúšikovskou základňou?

Keď sa tak na to pozriem, na Slovan sa chodili pozerať naše rodiny a kamaráti. Nebolo to tak, že ľudia sa až tak zaujímali o slovenský futbal. Tu na Cypre chodí okolo sto-dvesto ľudí. Je to síce zadarmo, ale je tam záujem. A hlavne, keď niekomu poviem, že hrám ženský futbal, nie je to prekvapenie. Vedia o tom, že ženský futbal reálne existuje. A pritom, cyperská reprezentácia nie je veľmi známa. Podľa mňa to obyvatelia vnímajú i preto, že zápasy sa vysielajú v televízii.

Prečítajte si aj: Výživový poradca Juraj Pacík: V životospráve hľadám funkčnosť a efektivitu

S reprezentáciou pred zápasom proti Švédsku. (foto: osobný archív Martiny Šurnovskej)

Keby máš porovnať Slovan a Apollon, v ktorom štýle hry si sa viac našla?

Ja osobne mám najradšej, keď hrám stred zálohy a aktuálne som práve na tejto pozícii. Ale je to ťažké porovnať. V Slovane som hrala ako útočníčka, čo je úplne iný post. Cítila som sa však dobre v oboch tímoch, aj keď stred je pre mňa komfortnejší.

Základ dobrého tímu tvoria skúsení hráči. Ako je to u vás?

Máme dve hráčky, ktoré v klube pôsobia šesť alebo sedem rokov a ich vek je tridsaťjeden a dvadsaťdeväť rokov. Tie sú najskúsenejšími oporami.

Nielen tvoj bývalý tréner ťa na Slovensku považuje za veľký talent. Akú spätnú väzbu dostávaš od Apollonu Limassol?

Momentálne dostávam veľmi dobrú spätnú väzbu. Tréneri sú určite spokojnejší oproti prvému roku, keď som prišla. Vtedy sme sa s tímom len oťukávali, nevedela som po anglicky, bolo to ťažšie. Potom už som sa začala cítiť lepšie nielen v tíme, ale aj na tréningoch a na zápasoch. Teraz už je to o zvyku, všetci sa dobre poznáme, sme tím. Je to pre mňa druhý domov.

Spomínala si, že keď si prišla na Cyprus, nevedela si po anglicky. Pomáhal ti niekto s učením, alebo si sa učila sama?

Angličtinu som sa naučila sama, ale rok som chodila dvakrát týždenne do školy. Učiteľka bola Cyperčanka, tak sme sa museli nejako dohovoriť. Ale určite mi to veľa pomohlo aspoň na tie základy.

Ale rozprávať? Ľudia hovoria, že keď niekam ideš, tak ťa hodia do vody a musíš sa naučiť plávať. A naozaj je to tak. Hovorila som si, že sa to nedá naučiť, pretože ja a škola nie sme kamaráti. Ale keď sa chce, tak to ide.

A gréčtina?

Vieš, ako to je, keď k tebe prídu kamaráti zo zahraničia, tak ich hneď učíš vulgarizmy. Tak tie základné viem aj ja. (smiech) Ale viem sa aj opýtať, ako sa máš a iné základné frázy.

Prečítajte si aj: Kondičný tréner Patrik Šuster: Klientom som už musel vysvetľovať, že nie som plastický chirurg, zažil som aj lakovanie si nechtov na tréningu

S reprezentačnými spoluhráčkami. (foto: osobný archív Martiny Šurnovskej)

Prácu máš na Cypre, nemajú s tým problém, keď odídeš na Slovensko?

Problém nemám žiaden, pretože mám ročnú zmluvu. Keď mi táto zmluva skončí, tak si myslím, že som voľná hráčka. Potom už je len na mne, či chcem predĺžiť tento vzťah, alebo ak mám inú ponuku, tak odídem. Ale na Slovensko sa tak skoro hrať určite nechystám.

Ako tráviš svoj voľný čas? Zmenil sa tvoj spôsob života po presťahovaní sa?

Môj život sa zmenil, pretože keď som bola v Slovane, mala som sedemnásť rokov, takže som nebola ešte ani dospelá. No a hlavne to nebolo na profesionálnej úrovni. Tréning sme nemali dvakrát za deň, ale tri-, štyri-, maximálne päťkrát za týždeň. Teraz nemám veľa voľného času. Každý deň máme ranný tréning, potom prídem, najem sa, pozriem si film a potom o šiestej večer nám začína druhý tréning. Keď ale máme voľno, ideme sa prejsť k moru. Je to taký nudnejší život, ale stal sa mojou prácou, takže nemám na výber.

V mladom veku si dosiahla pomerne veľké úspechy. Aké sú tvoje ďalšie ciele?

Ciele sú asi skôr také tímové, dosiahnuť niečo s reprezentáciou. Myslím si, že sme na dobrej ceste sa k niečomu priblížiť.

Ale mám dvadsaťjeden rokov, tak si nerobím nejaké veľké ciele. Možno o dva, tri roky, keď budem staršia, môj cieľ bude stať sa najlepšou futbalistkou. To si želá asi každá z nás. Nerobíme to predsa len tak, pre srandu.

A určite sa chcem dostať do kvalitného tímu. Napríklad do nemeckej ligy.

Na Cypre chcem ostať jeden rok, možno viac, ale potom by som už chcela zmeniť pôsobisko.

V drese Apollonu. (foto: osobný archív Martiny Šurnovskej)

Na ktorý zápas v tvojej kariére spomínaš najradšej a prečo?

Tým, že mám za sebou veľmi veľa zápasov, tak to potom už tak pominie, že tento alebo tento bol najlepší. Určite sú pre mňa však najlepšie zápasy vtedy, keď ako tím vyhráme, keď sa cítim na ihrisku dobre, ale je to i taký zápas, ktorý je ťažký a dám gól. Takže nemám nejaké top zápasy. Ak by som však mala vybrať jeden, tak možno, keď som mala pätnásť rokov a boli sme v Číne na mládežníckej olympiáde, kde som dala dva góly. To je taký jeden, na ktorý si spomínam, keď sa pozriem späť. Teraz ale nevnímam zápasy tak, že práve tento si budem pamätať navždy. Každý zápas je zápas. Možno keď budem hrať niekde inde a príde niečo nové, ale momentálne nad tým nepremýšľam.

Ako to je s ponukami? Máš niekoho, kto ti s nimi pomáha?

Mám manažéra, ktorý ponuky rieši za mňa. Ja som mimo tohto celého. On sa ma len spýta, či chcem, ja poviem len áno alebo nie. Ale v momentálne situácii, ktorá práve je, tímy na tom nie sú najlepšie a ani sa nevie, či sa začnú hrať ligy, je najlepším riešením ostať na Cypre.

Momentálne sa nachádzaš na Slovensku, kam si priletela repatriačným letom. Prečo si sa rozhodla vrátiť sa?

Rozhodla som sa vrátiť, pretože nám skončila sezóna.

Ukončenie ligy malo byť 15. apríla, teda skôr, ako som reálne odišla, ale nedohralo sa. Do konca ligy sme mali odohrať ešte päť zápasov s tým, že sme viedli o deväť bodov, čo naznačovalo, že vyhráme. Nakoniec sa teda liga ukončila a vyhrali sme.

No a, samozrejme, som chcela prísť i za rodinou. Päť mesiacov som ju nevidela. To je jediné, čo ma sem vždy ťahá a prečo sa vždy vrátim.

Zároveň by som však na Cypre ani nemala čo robiť. Mám mať dovolenku, ktorú mám vždy, keď som tam?

Ako vyzerá váš sezónny harmonogram?

V máji končíme sezónu, Liga majstrov je v auguste, čiže v júli začíname prípravu, čo zahŕňa dvojfázové tréningy, alebo ideme do hôr, kde je naozaj nádherne a v septembri sa začína liga. Medzitým máme mesiac pauzu. Minulý rok sme však skončili v júni, doma som bola asi tri týždne. Tento rok sa mi podarí byť s rodinou mesiac a pol, čo je úžasné, pretože toľko času som s nimi nikdy nestrávila. Takže sa teším.

Keď som však doma, vždy sa snažím niečo robiť. Možno si prvý týždeň poviem, že si dám pauzu, ale potom znova začnem. Žiadneho športovca nebaví ničnerobenie.

Väčšina súťaží sa bude dohrávať bez fanúšikov. Ako to vyzerá s cyperským futbalom?

Myslím si, že keď v septembri začneme ligu, tak už bude všetko v poriadku. Nechodí nám až toľko fanúšikov, že by sme si všimli ich pokles. (smiech)

Ak sa začne opäť hrať v blízkej dobe, ako sa dostaneš naspäť, keďže podmienky na vycestovanie sú zatiaľ veľmi sprísnené?

V júli by som sa mala vrátiť, ale keď nie, tak to nie je môj problém, pretože ja to nijako nezmením. A myslím si, že kluby to budú chápať, pretože to nie je jednoduché. A sami nám povedali, že ak máme možnosť ísť domov, tak máme ísť, nebudú nás tu držať. Takže možno i rátajú s tým, že sa nemusíme vrátiť.

Martina Šurnovská má 21 rokov, je veľký talent, čomu zodpovedá i to, že je jednou z najmladších žien cyperského klubu. Popri hráčkach zo Švédska, Grécka, Lotyšska, Ameriky, Cypru či Anglicka reprezentuje v klube Apollon Ladies F.C. Slovensko.

titulná fotografia: osobný archív Martiny Šurnovskej

Zdieľajte článok

Komentáre: