Výživový poradca Juraj Pacík: V životospráve hľadám funkčnosť a efektivitu

juraj pacík

V dnešnej dobe má mnoho ľudí problémy s nadváhou, so zlými stravovacími návykmi a celkovou životosprávou. A práve preto vyhľadávajú výživových poradcov, medzi ktorých patrí i Juraj Pacík, ktorý nedávno získal certifikát v tomto odbore.

Kedy ste sa začali zaujímať o zdravý životný štýl?

O zdravý životný štýl sa zaujímam v podstate od tínedžerského veku. Najskôr to bolo kvôli vzhľadu, ale postupne sa prioritou stalo zdravie (vlastné, ale aj zdravie najbližších).

Vždy som túžil po atletickej postave – o to viac, že v detstve som trpel nadváhou. Kým okolo dvadsiatky som inklinoval skôr k naberaniu svalovej hmoty, dnes hľadám v životospráve, ale aj v cvičení funkčnosť a efektivitu.

Kedy ste si povedali, že chcete svoje skúsenosti ohľadom výživy posúvať druhým ľuďom?

Od leta 2017 som rok pôsobil ako osobný tréner a vždy som zdôrazňoval prepojenie výživy a pohybu pre najlepšie výsledky. Optimalizácii životosprávy sa venujem viac než desať rokov, a tak som počas posledného roka cítil, že nastal čas posúvať nazbierané znalosti a skúsenosti druhým.

A keďže viem, že výživa je mocný nástroj, nechcel som „radiť” bez toho, aby som absolvoval intenzívny a komplexný kurz pre poradcov výživy, ktorý som úspešne ukončil začiatkom roka 2019.

juraj pacík so synom
Juraj Pacík so synom. (foto: osobný archív Juraja Pacíka)

Ako ste dosiahli získanie certifikátu Poradca vo výžive človeka, vo výžive v športe

Získaniu certifikátu predchádzalo niekoľkodňové školenie, ktoré bolo kombináciou nadobúdania teoretických znalostí a následnej aplikácie teórie do praxe. Počas tohto tréningu som vytvoril niekoľko rôznych jedálničkov pre typovo odlišných imaginárnych klientov.

A celé toto snaženie vyvrcholilo praktickou skúškou, kde som mohol môj „vysokotukový” prístup k stravovaniu konfrontovať so zaužívanými metodikami, ktoré uprednostňujú sacharidy ako primárny zdroj energie.

Vieme o vás, že pracujete vo sfére IT a máte i rodinu. Ako dokážete skĺbiť športovanie a vytváranie jedálničkov s prácou a rodinným životom? 

S budíkom sa nediskutuje a ten zvoní nekompromisne každé ráno o piatej a od pol šiestej do približne siedmej je čas na silový tréning v posilňovni alebo kardio intervaly v lese, či na atletickom okruhu. Práca softvérového testera pohltí všetok čas asi do 16-tej hodiny. Potom je to už o rodine.

Čas s manželkou a synom Gregorom (2,5 roka) je hlavne o prechádzkach v lese či v okolí môjho sídliska alebo čítanie kníh pre deti. A keď najmenší člen našej domácnosti zaspí, je čas na tvorbu jedálničkov, štúdium noviniek v oblasti stravovania a optimalizácie životosprávy.

Samozrejme, ponocovanie pre mňa nie je alternatíva a najneskôr o pol jedenástej zaspávam aj ja.

Prečítajte si aj: Biznis koučka: Vyriešila som si veľkú časť môjho zblúdeného ja

juraj pacík
Juraj Pacík s manželkou. (foto: osobný archív Juraja Pacíka)

Ako prebieha príprava jedálničku pre klienta? 

Proces prípravy jedálnička je plne závislý na informáciách, ktoré je klient ochotný poskytnúť (počnúc výškou, váhou, cez zdravotné obmedzenia, intolerancie a alergie až po osobné preferencie ako často jesť, a ktoré typy potravín preferovať).

Samozrejme, existuje „dokonalé” zloženie jedálnička, ale to nedokáže dosiahnuť zo dňa na deň niekto, kto sa posledných desať až dvadsať rokov o svoje telo nestaral. Takže oporné body stravovania sú pre všetkých rovnaké, ale individualizácia a dávkovanie zmien je podstatou práce výživového poradcu.

Máte malého syna. Vediete aj jeho ku správnemu stravovaniu?

Gregor sa stretáva so zdravou životosprávou každý deň. Vie, čo sú zdravé tuky, a preto má veľmi rád tresčiu pečeň, kvalitné syry či avokádo. Pamätám si na údiv mojich rodičov, keď môj vtedy asi ročný syn jedol u nich bio kokosový olej lyžičkou tak, ako iné deti jedia presladené pudingy.

Takže zdravé tuky, kvalitné mäso a lokálna zelenina hrajú najdôležitejšiu rolu v Gregorovom jedálničku. Benefity tohto stravovania vidím v jeho psychickom, emocionálnom aj fyzickom napredovaní.

Snažíte sa nejakou formou propagovať sám seba? Máte špeciálne vytvorenú stránku na Facebooku alebo na internete? 

Najlepšou reklamou v súčasnosti sú desiatky mojich spokojných klientov. V poslednom období som sa rozhodol svoje know-how zdieľať priamo so svojimi sledovateľmi na facebookovej stránke Less Carb – More Life. Tam prezentujem, ako nízkosacharidové stravovanie dokáže zvýšiť kvalitu života každého z nás.

juraj pacík so synom
Výživový poradca Juraj Pacík so synom Gregorom. (foto: osobný archív Juraja Pacíka)

Prečítajte si aj: Tréner Patrik Šuster: Klientom som už vysvetľoval, že nie som plastický chirurg, zažil som aj lakovanie nechtov na tréningu

Zaujíma sa aj vaša manželka o takýto životný štýl? 

Moja manželka vďaka podobnému nízkosacharidovému stravovaniu schudla za jeden a pol roka dvadsať kíl, potom otehotnela, nabrala ich čiastočne spolu s bábätkom späť. Po pôrode ich opäť asi za rok a pol dala dole.

Teraz má pod 60 kilogramov a smeje sa, že toľko mala naposledy na základnej škole. Aj keď je prirodzený endomorf (typ postavy hruška, pozn. red.), všetko drží na uzde vďaka efektívnejšiemu tukovému metabolizmu.

Máte nejaký športový vzor?

Zo Slovenska mi imponujú hlavne osobnosti nízkosacharidového a paleo hnutia (každý z nich sa venuje pohybu všestranne a zároveň každý inak).

Napríklad sú to Vlado Zlatoš (akrobacia, parkour, freerun), Marián Černý (moderný pračlovek), Martin Chudý (futbalový brankár), Dušan Plichta (biohacker a zakladateľ Powerlogy). Zo Slovenskej kulturistickej scény sa osobne poznám s Andrejom Mozolanim a Tomášom Tabačiarom.

Aké ciele máte po získaní certifikátu?

Rozvoj a neustále rozširovanie znalostí a vedomostí je v oblasti životosprávy nevyhnutné. V súčasnosti stačí aj obyčajný Youtube.

Keď viete, koho sledovať (Margit Slimáková, Vlado Zlatoš, Miroslav Provazník, Michal Pataky a mnohí ďalší), dokážete dostávať porciu najnovších informácií a sumáre odborných výskumov pokojne aj každý deň.

Mojím súčasným cieľom je vytvárať výživové protokoly pre svojich klientov a sprevádzať ich pri ich ceste k efektívnejšiemu metabolizmu.

Zdieľajte článok

Komentáre: